Hiszpania: lewicowcy obrzucili kamieniami deputowaną z konserwatywnej partii Vox

in #reakcjalast month


Deputowana hiszpańskiej konserwatywnej partii Vox została w piątek obrzucona kamieniami przez tzw. "antyfaszystów". W efekcie doznała rozcięcia łuku brwiowego.

Rocío de Meer została ranna w sobotę tuż przed manifestacją jej partii w mieście Sestao w Autonomicznym Kraju Basków. Ertzaintza (lokalna policja) musiała stawić czoła lewackim kontrdemonstrantom.

Atak został potępiony przez Santiago Abascala, lidera partii Vox. Oskarżył on PNV (Nacjonalistyczną Partię Basków rządzącą w regionie) o zezwolenie na ten „akt mafijny i proterrorystyczny”, bo ta nie zapobiegła „nielegalnej demonstracji”, podczas której osobom z Voxu grożono śmiercią i rzucano w nich kamieniami.

CZYTAJ TAKŻE: Walki uliczne pomiędzy Antifą a Turkami w Wiedniu Lider Voxu zwrócił uwagę, że "mogło zdarzyć się nieszczęście" i zapowiedział działania przeciwko szefowi Ertzaintza i baskijskiemu ministrowi spraw wewnętrznych Estefaníi Beltrán de Heredia. To nie jest akt prowokacji, ale legalny akt reprezentacji politycznej tych, którzy mieszkają w Sestao i którzy nas wspierali, a my będziemy to demonstrować każdego dnia. Gdziekolwiek Baskijczyk zaufa Voxowi, tam będziemy my, aby powiedzieć mu, że nie jest sam i że go reprezentujemy – powiedział Abascal. Kamieniami obrzucono manifestację VOX w Sestao. Szczeniaki od Urkullu, Otegi i Iglesiasa groziły śmiercią Santiago Abascalowi i zaatakowały naszą deputowaną Rocío de Meer. Potępiamy współudział rządu baskijskiego, który nie jest w stanie zagwarantować wolnych wyborów - napisano na Twitterze konserwatywnej partii.

🚨🚨🚨 #ÚLTIMAHORA | Pedradas contra VOX en Sestao. Los cachorros de Urkullu, Otegi e Iglesias amenazan de muerte a @Santi_ABASCAL y agreden a nuestra diputada @MeerRocio.

😡 Denunciamos la complicidad del gobierno vasco, incapaz de garantizar unas elecciones en libertad. pic.twitter.com/MsUJCgADLS


— vox_es 🇪🇸 (@vox_es) June 26, 2020

Iñigo Urkullu to były przewodniczący Nacjonalistycznej Partii Basków oraz prezydent Kraju Basków od 2012. Arnaldo Otegi to były członek ETA, czołowy polityk baskijskiej nacjonalistycznej partii Batasuna, obecnie zdelegalizowanej. Pablo Manuel Iglesias Turrión to założyciel i lider lewicowej partii Podemos.

CZYTAJ TAKŻE: Samochód Fundacji Pro zaatakowany przez bojówkarzy Antify

Przeciwko konserwatystom stanęło kilka setek osób, które przed rozpoczęciem manifestacji partii zbliżyły się do Plaza San Pedro de Sestao, z transparentami na rzecz więźniów ETA, hasłami feministycznymi oraz wspierającymi uchodźców i imigrantów. Uczestnicy kontrdemonstracji rzucali w członków i sympatyków Voxu puszkami dymnymi, butelkami, jajkami i innymi przedmiotami z ulic sąsiadujących z wnętrzem placu, gdzie przebywali manifestanci. Spalono także kilka kontenerów na śmieci, na miejsce wezwano strażaków. Kontrmanifestanci towarzyszli demonstracji Voxu do samego jej końca, zakłócając ją poprzez wykrzykiwanie lewackich haseł. Vox to hiszpańska prawicowa partia polityczna założona w 2013 roku. Sprzeciwia sie ona m.in. baskijskiemu i katalańskiemu separatyzmowi. Na znaczeniu zyskała dopiero w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, kiedy uzyskała 10,26% głosów. W przyspieszonych wyborach parlamentarnych w listopadzie tego samego roku partia zajęła trzecie miejsce zdobywając 15,1%. Narodowcy.net / lavozdealmeria.com