Doğurganlığı Artıran Vitaminler ve Şifalı Bitkiler

in #steempress5 years ago


Sağlık uzmanları, infertilite nedenlerinin esas olarak tıbbi ve kalıtsal olduğuna inanırlar. Çoğu durumda, yaşam tarzınızın kalitesi doğurganlığınızı etkileyecektir. Bu durumda, üreme sisteminizi etkileyen ana faktörleri anlamanız gerekir. Bununla birlikte, deneyebileceğiniz, doğurganlığı artıran vitaminler ve bulunmaktadır.

Birçok çalışma, infertilite nedenlerinin ileri yaşta, obezitede ve aşırı streste evlenmeyi içerdiğini göstermektedir. Her bir faktörü kontrol etmek mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, stres seviyelerini azaltmak ve diyetinizi ekstra kilo vermek için düzenli olarak yoga yapabilirsiniz.

Neyse ki, sizin için, doğurganlığınızı artırmak için çok çeşitli vitaminler ve şifalı bitkiler var. Aşağıda, doğurganlığı artıran vitaminler ve şifalı bitkilerin detaylı açılımı yazmaktadır.

Doğurganlığı Artıran Vitaminler ve Şifalı Bitkiler


Doğurganlığı artıran şifalı bitkiler ve vitaminler, doğru ve dozajı iyi ayarlanıp kullanıldığında, son derece etkilidir. Yazımızın devamında, doğurganlığı artıran şifalı bitkiler ve vitaminlere dair detaylar yer almaktadır.

Multivitaminlerin günlük dozu
Multivitaminlerin önemini göz ardı etmeyin. Çeşitli sağlık hizmeti sunan uzmanlar, hem erkek hem de kadınlar için doğurganlığı arıtrmak için A, C, D ve E vitaminlerini tüketmeyi tavsiye ederken, günlük diyetinize yeterli düzeyde folik asit katılması da önemlidir. Ayrıca çinko, omega-3 yağ asitleri ve demir gibi diğer besin maddeleri de infertilitenin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Bu besinleri dengeli bir diyetle elde edebilirsiniz. Yumurta, keten tohumu, çilek, güçlendirilmiş tahıllar, ıspanak, fasulye, portakal ve yapraklı yeşillikler gibi yiyecek seçenekleri yukarıda belirtilen besinleri içerir.

 

doğurganlığı artıran vitaminler ve şifalı bitkiler

 

Böcek ilacına karşı koruma sağlayın
Dünyadaki tıbbi uzmanlar, herbisitlerin ve böcek ilaçlarının, yumurtalıklarınızın işlevini etkileyebilecek toksinler içerdiği konusunda hemfikir. Bu faktörlerin erkeklerin genel sağlığı üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir. Bu bağlamda yapılan bir çalışma, pestisitle tedavi edilen meyvelerin sperm sayısının azalmasına ve sperm motilitesinin hafifletilmesine katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Böylelikle, pestisitlerin doğurganlığınız üzerindeki etkilerini önlemek için organik sebze ve meyvelere yönelmelisiniz. Doğurganlığı artıran vitaminler ve şifalı bitkiler kategorisine, organik olmak kaydı ile meyveler ve sebzeler de girmektedir.

Kafein tüketmeyin
Zaman zaman, bir fincan kahve olmadan güne başlamak için imkansız görünebilir. Ancak, doğurganlığınızı artırmak istiyorsanız kafein alımınızı tamamen kesmeniz gerekir. Fazla çay veya kahve tüketimi hayal gücünüzün ötesinde hasara neden olabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, en azından kafeinsiz olarak tüketen kadınların, kafein bağımlılığı olan kadınlardan daha fazla düşünme iddiasını desteklemektedir. Ayrıca, kafein özellikle kadınlarda hormon seviyelerini etkiler. Yani, doğurganlığınızı artırmak için hemen kafeinleri kısın. Doğurganlığı artıran şifalı bitkiler ve vitaminler kullanırken, bazı zararlı alışkanlıklarınıza da son vermeniz gerekir.

Alkol tüketiminden kaçının
Bazen bazı kırmızı şarapları yudumlarken zararlı görünmeyebilir. Bununla birlikte, alkolün kadınlarda ve erkeklerde FSH, LH ve östrojen seviyelerini tetiklediğini ve doğurganlık sorunlarına katkıda bulunduğunu belirtmek gerekir. Üreme sağlığınızı korumak için alkol tüketmekten kaçınmalısınız. Alkol tüketimi, doğurganlığı artıran vitaminler ve şifalı bitkiler kullanırken, size oldukça zarar verebilir. Bu nedenle, alkol tüketimini ''sıfıra'' indirmelisiniz.

Diyet değişiklikleri
Diyetiniz infertilite ile ilgili olduğunda da önemli bir rol oynar. Sağlık uzmanları, vitamin ve mineral eksikliklerinin uzun menstrüel sikluslar ve azaltılmış yumurtlama dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açtığına inanırlar. İşlenmiş yiyecekleri ve şekerli içecekleri yapraklı yeşillikler, fasulye, mercimek, tam tahıllar ve sert kabuklu yemişlerle değiştirmelisiniz. Bu besin kaynakları vücudunuzu güçlendirir ve doğurganlığınızı etkileyen faktörleri ortadan kaldırır.

Sigarayı bırakmak
Sigara içmek belki de doğurganlık ile ilgili en tehlikeli alışkanlıktır. Bir çalışma, sigaranın uterus astarında olumsuz değişikliklere yol açtığı ve gelişmekte olan yumurtalara zarar verdiği sonucuna varmıştır. Ayrıca, günlük olarak sigara içen kadınlar, sonuçta kısırlığa yol açan çeşitli hormonal sorunlarla karşılaşırlar. Doğurganlığı artıran vitaminler ve şifalı bitkiler kullanırken, sigarayı da bırakmanız gerekmektedir.

 

doğurganlığı artıran şifalı bitkiler vitaminler

 

Fiziksel ve zihinsel stresi yönetin
Her türlü stres, hamile kalma şansınızı engeller. Sürekli bir stres durumunda yaşamak sadece kısırlığa katkıda bulunamaz, aynı zamanda hormonal dengesizliğe de neden olabilir. Dahası, stres seviyenizi azaltmak için çalışmalısınız. Psikolojik sağlığınızı artırmak için spor yapmayı deneyin, yüzün ya da sadece doğada biraz zaman geçirin. Ayrıca, doktorunuza danışmadan stres kontrol etmek için ilaç tercih etmeyin.

Antioksidan alımını artırın
Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikallerin etkilerini nötralize etmek için gereklidir. Serbest radikaller, sperm ve yumurta hücrelerini infertilite riskini artırarak ortadan kaldırır. Portakal, çilek, lahana ve ananas gibi antioksidan açısından zengin gıdalar tüketerek bunu önleyebilirsiniz. Antioksidan ile dolu meyveler ve sebzeler, doğurganlığı artıran şifalı bitkiler ve vitaminler arasında bulunmaktadır.

Yağlı balık tüketmek
Somon gibi yağlı balık alımını artırmalısınız. Bu balık, hormonlarınızın sağlıklı çalışması için çok önemli olan omega-3'ler açısından zengindir. Haftada bir kez taze somonun tek bir porsiyonu infertilite sorunlarını etkin bir şekilde koruyabilir.

Doğurganlığı artıran şifalı bitkiler ve vitaminler konumuzun haricinde, ''Spermi Artıran Doğal Besinler Nelerdir'' konumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.


Posted from my blog with SteemPress : https://www.saglikhekimi.com/dogurganligi-artiran-vitaminler-ve-sifali-bitkiler/