Nie tylko wełna i styropian.

in #polish5 years ago

Zwykło się projektować domy według jednego, utartego schematu. Mam na myśli materiały, z których są zbudowane nasze domy. Wielu z nas się nie zastanawia nawet nad innymi rozwiązaniami, bo po co? Przecież skoro od lat wykorzystuje się te same, sprawdzone i stosunkowo tanie materiały to są najlepsze i nie ma sensu tego zmieniać. Rozumiem, cena odgrywa ważną rolę przy budowie. Jak niestety wszędzie...
Projektując zwykły domek zazwyczaj konstrukcja ściany wygląda prosto: tynk, pustak ceramiczny np. Porotherm 25, wełna mineralna gr. 12 i znowu tynk. Co osobiście mnie smuci to fakt, że wiele osób robi „kopiuj, wklej” przez lata, nie rozwija się, kiedy technologia idzie do przodu.

Innych rozwiązań jest naprawdę wiele i są bardzo ciekawe. Nie chcę całkowicie negować tradycyjnych metod. Jednak świat się zmienia, a w miarę możliwości moglibyśmy odchodzić chociażby od wełny mineralnej, która jak chyba każdy się orientuje nie jest zdrowym i bezpiecznym materiałem.

Beton komórkowy

Wysokie właściwości termoizolacyjne posiadają chociażby bloczki gazobetonowe. Ciekawy i popularny materiał. Zawarte w nim pęcherzyki powietrza tworzą izolację, która chroni budynek przed nadmierną utratą ciepła. Przy obecnych przepisach dotyczących przenikania ciepła, jedna ściana tylko z bloczków gazobetonowych może zastąpić tradycyjną ścianę z pustaków ceramicznych i wełny.

Panele SIP

Ścianę mogą tworzyć też Structural Insulated Panels (SIP). Są to gotowe prefabrykaty, które składają się z dwóch płyt OSB i zawartej w środku pianki poliuretanowej. Kiedy pierwszy raz miałam z tym styczność, nie spodziewałam się, że może posłużyć jako element konstrukcyjny, ale jednak... Ściany w technologii SIP osiągają kilkukrotnie wyższy współczynnik energooszczędności niż domy wybudowane w dawny sposób i co najważniejsze, są zdrowsze (wolne od środków chemicznych i drobnoustrojów). Jednak jak wszystko mają też swoje minusy. Metoda ta częściej ma zastosowanie w domach amerykańskich, które są przystosowywane do innych warunków niż domy europejskie. Jednak u nas też się takie rozwiązania stosuje.

Aluthermo Quattro

Świetnym wymiennikiem wełny jest folia Aluthermo Quattro. Jest to cienka mata posiadająca dwie warstwy polerowanego aluminium i otaczających je pęcherzyków powietrza. Jedna warstwa tej folii zastępuje nawet 20 cm wełny! Ile powierzchni można przy tym zyskać...

Denim Insulation

Inną opcją, bardzo podobną do naszej wełny jest denim insulation. Tak, izolacja z jeansów ;). Oczywiście eko, tworzona z recyklingu, skutecznie pochłania dźwięk, ma dobre właściwości termoizolacyjne i co zdecydowanie ją odróżnia od wełny mineralnej, szklanej- nie szkodzi, można ją nakładać gołymi rękami i bez masek.

Ciekawych, innowacyjnych materiałów jest naprawdę dużo. Oczywiście wszystkie mają jakieś minusy i trzeba je odpowiednio dostosować do własnych potrzeb.
Wiele jest jeszcze w fazie badań i już nie mogę się doczekać, żeby je poznać. Obecnie bardzo ciekawi mnie przezroczyste drewno. Naukowcy odkryli, że drewno po pierwsze- może być przezierne; po drugie- posiada o wiele lepsze właściwości termoizolacyjne niż szkło. Może w przyszłości będziemy mieć nie szklane a drewniane okna ;)

Sort:  

Hej! Bardzo ciekawy tekst. Fajnie, że jest coraz więcej materiałów, które mogą pomóc osiągnąć oczekiwane rezultaty, chociaż uważam, że nigdy celem/ideą projektu nie powinno być użycie jakiejś nowinki technologicznej. W dużych międzynarodowych biurach używa się nowoczesnych materiałów, o ile pozwala na to budżet i o ile jest to uzasadnione. I to jest fajne, bo pozwala na rozwój materiałów i ogólny rozwój architektury.

Wow - przezierne drewno! Faktycznie ciekawa sprawa, chociaż warto poczytać komentarze:

Jeszcze z takich "fajniejszych" materiałów izolacyjnych, które dają przezroczystość, jest aerożel, który już chyba nawet przeszedł do mainstreamu:


(domena publiczna)

PS. Jeśli obrazki nie są Twojego autorstwa, proszę pamiętaj o podaniu ich źródeł, jeśli ich licencja pozwala na komercyjne użycie. W przeciwnym razie nie możemy takich zdjęć publikować :) Dzięki!

Całkowicie się zgadzam, że celem nie jest innowacyjność. W międzynarodowych biurach używa się takich nowinek, że sama jeszcze nie mam o nich pojęcia :P

Ciekawy artykuł:) wow, izolacja z jeansów ! O czymś takim nie słyszałam :)

Dzięki :) Cieszę się, że kogoś temat zainteresował :))

Congratulations @vvasy! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 600 upvotes. Your next target is to reach 700 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!