Národné meny na Algorande

in #algorand4 years ago (edited)

CBDC.PNG

V poslednej dobe, kedy si už i rôzne štáty začínajú uvedomovať že technológia blockchainu a decentralizácia naozaj môžu zmeniť zažité ekonomické zvyklosti, problémy jak s hotovosťou, tak praktikami veľkých centrálnych bánk ktoré riadia dnešný finančný svet.

Dnes sa už všetko presúva na internet, čoraz viac procesov je nahradzovaných počítačmi a robotmi, prečo to neurobiť práve tam, kde je to skutočne treba a tam kde to bude mať veľký vplyv a význam?

Marshallové ostrovy, Čína, USA, či Anglicko a ďalsí už začali skúmať túto možnosť.

Čo je to CBDC?

Anglicky Central bank digital currency, sú digitálne peniaze vydané centrálnou bankou.
Je to proste digitálna podoba dnešného Eura či Dollaru.

Poďme sa pozrieť na to čo by mali ideálne byť hlavné výhody CBDC:

  • Rýchle, bezpečné a lacné transakcie
  • Možnosť anonýmnych transakcií
  • Eliminovanie geografických či geopolitických bariér pri posielaní transakcií
  • Odolnosť voči manipulácií s počtom coinov
  • Zvýšiť suťaživosť v inovovaní vo finančnej sfére

Prvou suverénnou krajinou na svete, ktorá sa rozhodla pre svoju digitálnu menu vydanú centrálnou bankou sú Marshallové ostrovy.

Marhallové ostrovy sú malý ostrovný štát v Mikromézii. Krajinu tvorí cez 1100 ostrovov / ostrovčekov a obýva ich cca 58 tisíc obyvateľov.

Algorand predstavil koncept interoperability súkromných a verejných blockchainov, známy ako Co-Chains. Vďaka interoperabilite verejných a súkromných blockchainov môžu organizácie izolovať a kontrolovať citlivé údaje v súkromnom blockchaine, pričom stále môžu bezpečne komunikovať so svetom vo väčšom rozsahu prostredníctvom interoperabilného verejného blockchainu.

Co-Chains je pre tento priemysel veľkou inováciou a funkčnosť co-chainov bola jedným z dôvodov, prečo si Marshallove ostrovy vybrali Algorand pre svoju digitálnu menu SOV. SOV bude postavený na súkromnej verzii Algorandu, ale bude podľa potreby interoperabilný s verejným blockchainom a inými súkromnými chainmi.

SOV marshallových ostrovov teda nebude iba reprezentáciou miestnej fiat meny, ale skôr nezávislou mincou.

Jednoducho povedané, pri budovaní SOV na Co-chain môžete získať všetky funkcie otvorenej, verejnej a decentralizovanej siete vrátane funkčného staking mechanizmu, ale zároveň ju môžete izolovať a tým získať potrebný dohľad kvôli regulatórnym účelom.

Majetok, ktorý sa má vytvoriť alebo vydať na blockchaine Algorandu, bude mať výhodu bezpečného, škálujucého, transparentného a vysoko prístupného blockchainu, vďaka ktorému bude jednou z lepších možností pre krajiny, ktoré sú v ekonomickej núdzi, vydávať digitálne meny v štandardizovanom formáte vyhovujúcom predpisom.

Okrem toho vďaka ochrane pred "token spamom", ktorá zabraňuje odosielaniu neznámych aktív, ktoré môžu mať daňové, právne alebo reputačné riziko, na používateľov bez ich výslovného súhlasu (tzn. používatelia musia povoliť prijímanie nových aktív), je o ochranu súkromia a bezpečnosťi používateľov postarané.

Na základe svojej dohody o vybudovaní SOV pre Marshalové ostrovy poskytne Algorand základnú technológiu na vytváranie, vydávanie a trvalé riadenie digitálnej meny. Spoločnosť tiež poskytne technickú podporu po zavedení meny a zabezpečí, že bude dodržiavať zmeny v predpisoch.

SOV, budúci digitálna mena Marshallových ostrovov, postavená na blockchain technológii Algorandu, pomôže Marshallovým ostrovom efektívne fungovať v globálnej ekonomike a pravdepodobne poskytne tiež určitý náskok pred ostatnými, hlavne kvôli prvenstvu.

Záver:

Pozíciu hotovosti ako primárneho spôsobu finančných transakcií už prevzali online platobné systémy a so zavedením digitálnych mien sa táto výzva ešte zvýšila, čo viedlo centrálne banky mnohých krajín k tomu, aby reagovali.

Prieskumný výskum, pilotné testovanie a v niektorých prípadoch dokonca na implementácii v súčasnosti pracujú centrálne banky v Číne, Rusku, Nemecku, Švajčiarsku, Venezuele, Južnej Kórei, Spojenom kráľovstve, Spojených arabských emirátoch, Senegale atď.

Väčšina z nich pritom používa blockchain a viazanie CBDC na fiat (zákonné platidlo) ich príslušných krajín, zatiaľ čo niektoré len experimentujú s algoritmickými tokenovými menami založenými na blockchaine.

Prieskum digitálnych men sa spomínal dokonca aj vo vydanom americkom stimulačnom balíku, ale asi nikdy nejak naň nezvýšilo zo schváleného rozpočtu.

To jasne dokazuje, že centrálne banky na celom svete si nielen uvedomujú nadchádzajúce výzvy, ale aj nedostatky v existujúcom finančnom a platobnom systéme, ale rozhodujúco pracujú aj na rozvoji CBDC.

V najbližších rokoch určite uvidíme rozvinuté aj rozvíjajúce sa ekonomiky využívajúce CBDC, a to z praktických dôvodov:

  • Na odstránenie prania špinavých peňazí
  • Na obmedzenie inflácie
  • Na zlepšenie platobného systému.

Určite sa počet blockchainov zníži a uvidíme vačšiu spoluprácu, aby sa umožnila interoperabilita a škálovateľnosť, aby sa vytvorilo riešenie, ktoré dokáže uspokojiť požiadavky skutočnej globálnej adopcie.
Namiesto fiat men sa CBDC postupne stanú akceptovaným zákonným platidlom, tá cesta však bude určite zaujímavá.

S funkciami interoperability, škálovateľnosti, zvýšenej bezpečnosti, zjednodušeného používania, okamžitou finalitou transakcií, bez možnosti forku, ochrany pred token spamom atď. má platforma Algorandu veľmi dobré strategické postavenie, aby bola používaná na vydávanie a používanie CBDC.

Bavíme sa samozrejme o budúcnosti, ktorá nemusí byť až tak blízska, aspoň nie z aktuálneho pohľadu, avšak vieme že vývoj sa neustále zrýchľuje a globálny ekonomický stav zhoršuje, to by mohlo veci urýchliť a Algorand je na to pripravený.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Sort:  

Myslím že na Algorandu to dává smysl (CBDC). Uvidíme, co ukáží další blockchainy a jejich implementace.