Kryptoměny v dekádě 2020–2030 | Doba, kdy skončí digitální Klondike

in #cesky4 years ago

V roce 2009 vytvořil tajemný Satoshi Nakamoto počítačový protokol s názvem Bitcoin. Jednalo se o peer-to-peer digitální měnu, která byla zabezpečena hashovací funkcí SHA256 a postavena na algoritmu Proof-of-Work, kde bezpečnost zaručují těžaři.

Poté začalo vznikat spousta klonu Bitcoinu a také nových kryptoměn, které jej v lecčems překonaly. Například Ethereum přidalo chytré kontrakty, jiné kryptoměny uvedly nové algoritmy jako Proof-of-Stake, Delegated Proof-of-Stake, Directed Acyclic Graph.

Již skončenou dekádu jsme uzavřeli již s několika tisíci projekty kryptoměn. Tento počet bude jenom narůstat, ač některé blockchainy již osiřely a skoro nikdo je nepoužívá. Vývoj jde nezadržitelně kupředu. Stejně jako v jiných odvětvích, zde je však krása v tom, že jakýkoliv programátor může začít vymýšlet něco doma u svého počítače a nemusí proto založit firmu a postavit fabriku, jako u jiných odvětví. Navíc může díky open source začít třeba tam, kde někdo jiný skončil nebo odbočit tam, kde jiný udělal chybný krok.

Dekáda 2020–2030

Stablecoiny jako přechod mezi kryptem a reálným světem

Vlády a centrální banky začnou přicházet s vlastními projekty elektronických měn. Ve Švédsku je tato již naplánovaná a další se budou přidávat. Je to trend, protože digitální peníze vám dají o transakcích a jednotlivých účastnících více informací než peníze fyzické. Ty jsou svým způsobem velice anonymní a lidé si s nimi mohou nakládat, jak chtějí. Tedy kromě jejich digitálního posílání, to již sledovat lze.

S tím souvisí i další legislativní omezení kryptoměnových směnáren a burz, na které se bude tlačit, aby přestaly nabízet anonymní kryptoměny. Ano, zde mohou vlády, centrální banky a banky prostřednictvím lobingu něco změnit. A proto to udělají. Každé procento moci a závislosti se počítá a je to hlavní motiv digitalizace financí. Jedním dechem ale dodejme že tou centralizovanou digitalizací. Nebude se jednat o státní kryptoměny, ty mají jiné vlastnosti a přednosti.

DeFi | Decentralizované finance

Decentralizované finance budou hrát významnou roli v další dekádě. Dovoluji si tvrdit, že tak jak táhly minulý bull run ICO tokeny a projekty na Ethereu, hnacím motorem dalšího bull runu bude DeFi. Půjčky všeho druhu, ideálně na financování dalších investic do krypta. Spirála se rozjíždí a….ano asi i tato spirála zapříčiní to, že další vrchol ceny bitcoinu a dalších kryptoměn bude špičatý a bude po něm následovat další korekce.

Půjčovat si na základě kolaterálu/vkladu, kterým může být vaše kryptoměna, zlato, akcie, domu nebo čehokoliv jiného, co lze digitalizovat a bez složitých smluv a podmínek, které vám stanovuje při půjčkách banka. Přesně to je ten důvod, proč DeFi bude vládnout. MakerDAO již přechází na multi kolaterál, takže není potřeba vkládat pouze Ethereum jako doposud. Další přichází a jsou v pořadí.

Decentralizované půjčky zkrátka potáhnout další dekádu. Kromě zmiňovaného MakerDAO jsou tu projekty jako Nexo, Compound a další, které si budou chtít ukrojit svůj koláč z trhu. A uložit si vaše kryptoměny za úrok několikrát převyšující klasický spořák v bance? Také další možnost využití DeFi.
DEX | Decentralizované směnárny

V minulém roce vzniklo hned několik decentralizovaných směnáren. Nash exchange, Binance DEX, McAfee DEX a další spatřily světlo světa. Tím, jak se budou regulátoři snažit omezovat ty centralizované, vznikne prostor pro další a další DEXy.

Čím dál více lidí si bude uvědomovat starou pravdu „not your keys, not your crypto“ a svoje kryptoměny budou mít víc pod kontrolou. S tím je spojeno i používání decentralizovaných burz a směnáren, kde není potřeba svoje prostředky ukládat u centralizovaného prostředníka.

Nižší volatilita kryptoměn

Kryptoměnové odvětví se neustále vyvíjí. S první kryptoměnou bitcoinem přišel Satoshi Nakamoto před více než deseti lety. Nové trhy nejsou dostatečně kapitalizované, není na nich likvidita a jsou velmi volatilní. To platí samozřejmě i o kryptu a jednotlivých coinech.

Stejně tak, jak se dá nyní odhadnout půlení, tj. kdy nastane, podobně půjde v budoucnu snáze odhadnout pohyb cen kryptoměn v čele s bitcoinem. Čím delší historii za sebou bude mít, tím to půjde lépe. Současné matematické modely založené na pouhých dvou půleních budou jistě v budoucnu zpřesňovány. Smart money mají k dispozici spoustu analytických a výpočetních prostředků pro to, aby dokázali přinejmenším predikovat vývoj cyklů kryptoměn, ne-li chování trhu jako celku a jeho pohyb.

Navíc všudypřítomná manipulace s cenami bude hůře proveditelná s rostoucí likviditou a cenou.

Neznamená to však, že za 10 let nebudou probíhat výkyvy cen kryptoměn. Jenom třeba pád nebude o 90 %, ale pouze o 50 %. Podobně jako to je na „vyzrálých“ akciových a komoditních trzích. S tím jsou však také spojené nižší růsty. Tisíce procent zisků za rok již pravděpodobně ve vyzrálém kryptoměnovém trhu dekády 2030–2040 nebudou možné. Je dost dobře pravděpodobné, že na tuto „šílenou dobu“ budou budoucí generace pohlížet jako na digitální Klondike.

Web 3.0

Nástup webu 3.0, který je bezpečný a kde data vlastní uživatelé je na pořadu další dekády. Pracují na tom projekty jako Elastos nebo Holochain. Pravděpodobně přijdou další projekty, které se tímto úkolem budou zabývat. Navíc není potřeba, aby zde byl jediný vítěz. Tyto projekty mohou koexistovat ve vzájemné harmonii.

Decentralizace informací, webu, sociálních sítí – Steem, Voice a ti druzí

Veškerá data bude možné monetizovat. Stejně tak obsah a tvůrčí činnost. Na tom již začaly pracovat blockchainy Steem a projekt Brave využívajíci Basic Attention Token. A mnohé další na ně navážou nebo jejich úlohu částečně převezmou, jako třeba chystaná sociální síť Voice od Dana Larimera, stvořitele projektů jako BitShares, Steem nebo EOS. Ta má spatřit světlo světa již v únoru tohoto roku, pokud nepřijde nějaké nečekané zpoždění.

Data vám budou patřit a vy si sami rozhodnete, jak s nimi naložíte. Nebudou tedy vlastněny korporáty typu Facebook nebo Google.

Herní průmysl, digitalizace dat

Tokenizace se ve velké míře promítne i do herního průmyslu. Právě v tomto odvětví by mělo krypto dominovat, je to ta nejlogičtější varianta.

Sort:  

!trdo

Congratulations @krakonos, you successfuly trended the post shared by @blockchainfo!
@blockchainfo will receive 0.27966263 TRDO & @krakonos will get 0.18644175 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Congratulations @blockchainfo, your post successfully recieved 0.27966263 TRDO from below listed TRENDO callers:

@krakonos earned : 0.18644175 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site