Nezatahuje se?

in #cesky6 years ago (edited)

@petrvl je poslední dobou kladně naladěn v oboru kryptoměn (zde). U mne to je spíš obráceně. Čas od času dostanu tip na některou diskusi na Facebooku. Tentokrát odkaz ukazoval na diskuzi ve skupině „My jsme Arbolet“. Diskutovalo se nad dopady novely směrnice o předcházení využívání finančního systému k praní peněz nebo financování terorismu v oblasti kryptoměn. Podle této směrnice budou mít za povinnost všechny burzy, všichni provozovatelé kryptoměnových peněženek identifikovat jednotlivé adresy se skutečnou totožností vlastníků těchto adres. Dokonce směrnice doporučuje jednotlivým majitelům peněženek, aby své adresy nahlásili do jakési centrální databáze adres a peněženek.

Směrnice také definuje kryptoměnu jako účetní jednotku platební jednotky. Takže bude úplně jedno, jestli se bude jednat o Bitcoin, Ethereum či jiný coin. Mnohokrát jsem četl diskuze, o tom jak zakázat kryptoměny. Jedním z možných způsobů je zrušení internetu. Sice technicky možné, ale velice nepříjemné s vedlejšími účinky. Vždyť přece pomocí internetu jsou propojeny šmírovací kamery. Nebylo by možné koukat lidem do bytů skrze webové kamery. Koneckonců by to znamenalo konec stahování nekonečných seriálů, což by mohlo vyvolat vlnu nepokojů. A to nikdo nechce.


regulation-3246979_960_720.jpg
Pixabay.com - CC0 Creative Commons

Regulace, to by mohlo sypat.

Bitcoin vznikl jako odpověď na neschopnost finančního systému. V době, kdy krachovala jedna banka za druhou. Lidé přicházeli o práci a mnohdy i o střechu nad hlavou. Vznikl systém, který dokázal ověřit platby jednotlivých uživatelů v síti. Před tím také vzniklo několik rádoby platebních systémů. Ty bohužel neobstáli. Vznikl tedy platební systém, který neznal (a nezná) státy, nezná hranice, nezná otevírací dobu bankovních přepážek a je plně transparentní, neměnný. Tedy z účetního hlediska. Dnes, ani ne deset let od vytěžení prvního bloku se bankovní systém začíná tohoto alternativního platebního systému obávat. Systém je tak navržen, aby jej nikdo nemohl ovládnout. Ovládnout technicky. Jistě znáte větu: „Nejslabší článek v bezpečnosti sítě je vždy mezi klávesnicí a židlí.“ A tady bude jádro pudla. Aby kryptoměny vzkvétali, potřebují uživatele. Potřebují lidi, kteří je budou používat. A právě tady regulátor zareguluje. Nastaví stejné podmínky jako v klasických bankách. Nařízením zakáže anonymitu. Veškeré peněženky a burzy, které toto nebudou splňovat dostanou zákaz na území EU. Pomyslnou třešničkou na dortu tuto regulaci můžeme doplnit trestnou odpovědností každého z nás. Při používání peněženky, případně adresy, která nebude spojena s naší identitou se budeme vystavovat trestnímu postihu ve formě odnětí svobody. V případě, když odmítneme vydat kontrolním orgánům přihlašovací údaje, též se budeme vystavovat postihu ve formě odnětí svobody. Nemožné? Podobný případ se stal již na Floridě, sic v jiné souvislosti.

Na druhou stranu, věřte, že regulace bude jen první částí. Až se povede zavést ji do praxe a stále kryptoměny budou ohrožovat bankovní systém, co zabrání zákonodárcům postavit je mimo zákon a trestat vlastnictví coinů stejně jako držení drog?

Pro většinu lidí jsou kryptoměny zajímavé tím, že mají výhody fiat měny a zároveň elektronického bankovnictví. Přece, když zaplatíte někomu za protislužbu papírovou bankovkou, tak o této směně víte jen vy a protistrana. Bankovní systém o takové platbě neví a tudíž si nemůže ani nárokovat spotřební daň, daň z příjmu. Stejně jako u krypta. Znají se jen obchodní partneři.

Dokud bylo krypto mladé a v povědomí jen několika málo lidí, stávající bankovní systém jej ignoroval. Jenže den o dne se krypotměny šíří mezi lidmi jako vir, který už nejde zastavit. Nejde vyhubit, máme tu přímo cryptoepidemii. Proto je potřeba zavést povinné očkování. Každého, kdo přijde do kontaktu s touto technologií bude potřeba označit a vést ho v databázi.

Varování o ztrátě investic mezi lidmi vůbec nezabrala, nyní nastane doba úřednické buzerace. To proto, aby se každému do jakékoliv manipulace nebo držení kryptoměny nechtělo. Přiznejme si, kolik lidí dokáže odradit podání nějakého formuláře, či přihlášky na úřední místo. A je jedno jestli papírově nebo elektronicky. Pokud tento krok nepovede ke kýženému výsledku, budou jistě vydána jiná a přísnější opatření. Každopádně tato směrnice nyní vstoupila v platnost a nyní běží osmnácti-měsíční lhůta, aby ji jednotlivé členské země zapracovali do své legislativy. Jelikož všichni víme, že naši páprdové jsou papežtější než-li papež. Dá se tedy očekávat, že z doporučení udělají nařízení.

Pokud jsem tedy toto nařízení dobře pochopil, měl bych svoje adresy na kryptoměnových peněženkách nahlásit úřadu. A to včetně místního účtu zde na Steemit. A z toho plyne další. A sice daňová povinnost, protože v tomto případě již bude moje fyzická identita spárována s konkrétní částkou. To by znamenalo odevzdávat 1/3 získaných coinů do bezedné díry státního aparátu. Samozřejmě, víme jak se hospodaří s penězi daňových poplatníků. Nikde není zaručeno, že taková daň by klidně mohla do budoucna být i 50%. A při takových podmínkách si leckdo rozmyslí, jestli držet a používat kryptoměny nebo ne. Další upadající zájem o coiny odradí i vývojáře a svět se zase navrátí do náručí bank a finančních machinací.

Upozornění: Nejsem jasnovidec, ani věštec. V žádném případě nejsem budoucnost předpovídající osoba a toto je jen možný scénář, který se může, ale také nemusí naplnit.

Podklady:
Článek o nařízení na www.kryptominitor.cz
Diskuze o zablokování BTC
Diskuzní skupina na FB
Vězení za neposkytnutí hesla
Vydaná směrnice v EN jazyce

Sort:  

EU a regulace financnich instituci ... koukam, ze maj samy "dobry" napady ...

Přesně, spousta "dobrých" nápadů, které jen zdržují od práce...

Snaží se nás ochránit od "špatných" věcí, ale kdo to potřebuje ...
Co se týče financí, tak to je stejně jako americké ETF, které EU zakázala prodávat... Nařízení, které nedává smysl...

Především ochraňují svůj systém, pomocí kterého můžou lecco ovládat a manipulovat.

tak lidi přejdou na monero nebo nějaký ještě anonymnější klon.

Opět čistě teoreticky.
K takové měně bys ani neměl oficiálně přístup na základě blokace podle IP. Abys ji přeci jen získal, tak bys musel použít VPN. Tady by háček nebyl.
V celé EU bys s takovou měnou nic nenakoupil. Veškeré obchody, které by krypto přijímali, by přijímali, jen ty s povinnou identifikací. Na druhou stranu by jistě velmi vzkvétala šedá ekonomika.

lidi jistě přijdou na to jak to obejít. takoví holt už lidi jsou. :-)

Určitě, jen to bude nepohodlné :D

zbytečné obavy ;)
zaprví praní špinavých peněz a podpora terorismu je už dávno na oficiálních burzách omezeno, všude se musíš registrovat a bylo to dřív než to kdokoliv začal vyžadovat.
zadruhý pokus spárovat adresy se jmény je nesmysl... technicky nemožné, spoustu peněženek používá to že pro každou transakci máš novou adresu, a pak je tu zmiňované monero, dash, zcash atd...
zatřetí pokud to chceš obejít můžeš koupit krypto skrze decentralizované burzy jak bitsq nebo přes openbazar - zde neexistuje žádné technické opatření které by bylo schopno danou směrnici vymáhat :) a decetralizované burzy budou přibývat a zastavíš je stejně jedině tak že zastavíš internet :)
začvrté zas jsou sto miliónů let pozadu v LN žádné adresy neexistují ;)

Sečteno a podtrženo je to buzerace na úrovni babišovy EET a to je tak vše a ještě ke všemu to už každý dělá sám od sebe...

Registr adres je totální nonsens protože to prostě s příchodem LN pozbude úplně smysl. A co se týče LN tak ta nejde monitorovat... teda částečně možná by šla kdyby jsi měl hodně nodů a hodně peněz v kanálech, ale myslím že i tak by jsi získal jen částečné info, už jsme tu psal o Schnorrůvě podpisu jehož použití naprosto znemožňuje aby kdokoliv viděl co děláš :) https://steemit.com/cesky/@petrvl/zas-dve-veci-o-bitcoinu

Tyhle ty dohady jsou klasické věci založené na strachu a taky je tak potřeba snima nakládat, páč pravda z toho je tak 10% a není vůbec strašidelná

Což o to, souhlasil bych s tebou. Pořád bude možné si k nim dopomoci. Pořád si mezi sebou budeme moci zaplatit, ale toť vše.
Říkáš, že burzy (ty centralizované) musí dodržovat kontrolu proti praní peněz. Vyžaduje to podstat krypta? Nikoliv. Vyžaduje to stát ve kterém mají sídlo. A teď si vezmi všechny obchodníky, kteří budou ochotni akceptovat krypto. Takové nařízení, jim uloží povinnost přijmout pouze takovou platbu, která bude spojena s konkrétní identitou nakupující osoby. Takže i když si půjdeš koupit kafe v hodnotě několika korun, při platbě v kryptu bude dotyčný obchodník chtít totožnost. Zmiňované Monero nebude smět přijmout. Protože se jedná o živnostníka, který podléhá příslušným úřadům a nedovolí si to kvůli případné kontrole a následné penalizaci.

I když pořád je to jen debata o jedné z možností. Směrodatné bude, až s čím přijdou naši zákonodárci.

hele ta tvoje teorie je hezká, ale nereálná... to techncky nejde... protože tomu zase brání další věci jako odkud by obchodník věděl že daná adresa je registrovaná a pokud by měl přístup ke státním údajům tak je to nakládání s osobními daty, takže tak... ono těch ideí je hodně ale technicky to pak moc nejde... :) a zase zakázat krypto už nejde už začíná být prorotlí do bankovního sektoru a v internetu... prostě jsou to plané obavy... a mě je jedno že se někde registruju... :) já žádný zločiny nedělám... a danit zisk z krypta jinak než daně to narazí u ústavního soudu :) prostě já už to tu psal ta bytva je vyhraná jen se o tom ještě neví :D

 6 years ago  Reveal Comment