Kripto Paralara Derinlemesine Bakış [Cointurk 27.Projesi] [handan#9365]

in #cointurk6 years ago

Herkese merhabalar, bu yazımda @kusadasi 'nin düzenlediği 27.proje için kripto paraların avantajlarından, risklerinden ve dünyadaki kullanımından bahsedeceğim. Dilerseniz önce kripto paraların kısa bir tarihiyle söze başlayalım; herkese keyifli okumalar dilerim.

Kripto Paraların Kısa Bir Tarihi

Kripto paralar söyleminin anlamıyla başlamak gerekirse; Crypto ve Currency kelimelerinin birleşimi olan cryptocurrency, yani türkçesi ‘’şifreli para’’ demektir. Günümüz teknolojisini ilerlemesiyle birlikte gündelik kamusal ve bireysel para işlemlerinin internet ortamına empoze edilmesi kaçınılmaz oldu. Tabi ki internet ortamında klasik kağıt veya metal paraların kullanılması hem hız hemde pratiklik bakımından olumsuz sonuçlar doğurdu. 

Çözüm olarak ise tamamen internet üzerinden herhangi elle tutulamayacak bir para birimi yaratmak görüldü. İşte kripto paralar tam da burada devreye giren bir etken oldu. Kripto paraların tarihine bakacak olursak aslında hem yeni hemde eski bir tarihi olduğunu söyleyemeyiz. 

Somut bir tarih vermek gerekirse 2009 yılında ortaya çıkan ‘’Bitcoin’’ adlı kripto parayı, Kripto paraların atası olarak adlandırmak mümkündür. Dijital bir para birimi olan bu para birimleri dijital bilgi değişimi gerçekleştirerek işlem görmektedir. Daha açık söylemek gerekirse dijital dünyadaki değerlerini gündelik hayatta kullandığımız TL,Euro ve Dolar gibi para birimlerine çevirmek mümkündür. 

Kripto paraların kullanım amaçları her ne kadar pratik, hızlı olması gereksinimini karşılamak olarak görülse de aslında para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını sağlamakta asıl işlevlerindendir.

Kripto Paraların Faydaları

Dijital dünya ihtiyacı olarak ortaya çıkan kripto paraların faydalarına gelecek olursak aslında birşeyin yerini doldurmak değil de yeni bir keşif olarak çıktığını görebiliriz. Klasik materyal paraların internet ortamında eksik kalması ve kullanışlı olmaması dolayısıyla kripto paralar bulunmuştur. Materyal paralardan farklı olarak ortaya koyduğu özellikler; Güvenlik, hız, pratiklik gibi temel başlıklar altında toplanabilir. Kısaca açmak gerekirse bize sağladığı imkanlar şu şekildedir:

  • Güvenilir şartlar altında parasal işlemler sunması.
  • Sağladığı hız sayesinde çalışma verimini ve zaman kullanımını katsayısını artırması.
  • Ödeme transferlerinin işlem süresini ve maliyetini düşürmesi.
  • Online olan işlemlerde etkisini artırarak kullanımının artması.
  • Ödeme aracı olarak kullanılması.

Tüm bu özelliklerinin statik olarak kalmadığını ve sürekli gelişim içinde olduğunu belirtmek te gerekir. Dijital dünyanın öneminin gittikçe artması dolayısıyla kripto paraların ne kadar değerli olduğunu anlamak gerekir.

Kripto Paraların Riskleri

Kripto paraların kullanışlı yanlarından ve öneminden bahsettik fakat her parasal işlemde olduğu gibi bazı riskler taşıdığından da söz etmek gerekir. Dijital işlemlerde tabi ki de bazı saldırılara maruz kalmak çok düşük bir ihtimal değil. 

Kripto paraları korumak şu anki en büyük risk gibi görünmektedir. Kötü niyetli grupların saldırıları sebebiyle dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde bu tarz dolandırılıcıklar sebebiyle tüm birikimi kaybedebiliriz. 

Dünyadaki hükümetlerin kripto paralar üzerinde hiçbir kontrolü olmamasını da eksi bir risk hanesi olarak yazabiliriz. Bunun dışında çok karışık işlemlere sahne olabilen kripto paralar herkesin basitçe anlayabileceği bir değer üzerinden yürümez.  En büyük eksiklik olarak ise bu paraların kontrolünü sağlayan bir merkezin olmamasını söylemek gerekir.

Kripto Paraların Dünya’daki Kullanımı

Kripto paraların değerleri Dünya genelinde ileride sunabileceği değere göre belirleniyor. Coinlere yapılan yatırımlar genel olarak bu coin yükselişte, bu coin gelecek vaadi taşıyor diyerek yatırım yapılmakta. Piyasada bulunan pek çok koin para niteliği taşımadığı gibi alışverişlerde de çoğu coinler geçersiz kabul ediliyor. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum birçok platformda alışveriş aracı olarak kullanılabilirken, birçok coin ve altcoinlerde coin borsası dışına çıkamamış durumda.

Harcanabilir kripto paraların sayısı her geçen gün artarken paraların alımları spekülasyona göre gerçekleşiyor. Bir yatırımcı coin alıp, yatırımlarını yaparken coin borsasındaki gelişimini ve gelecekte yüksek kazançlar vaadine göre devam ettiriyor. Kripto para piyasalarında iniş çıkışların yaşanması oldukça doğal karşılanmakla birlikte, bu iniş çıkışların farklılık göstermesi kripto para borsasını ilgi odağı haline getiriyor. İlerleyen ve gelişen teknolojide şuanda birikimler yapılan kripto paralar, ilerleyen süreçlerde insanların birbirlerine göndermek istemesi, aktif alışverişlerde kullanmak istemesi üzerine piyasalara gireceği söz konusu durumda.

Kripto paralar üzerinde aktif gönderimlerde kullanılma testleri hızla gelişmekte olup, Iphone, Android ve Masaüstü gönderimleri tek tek test edilmektedir. Eğer bir kripto para üç platforma da aynı anda gönderiliyorsa aktif piyasaya geçiş hakkı kazanıyor, lakin kripto paraların %30’u şuan ki durumda bu testlerden başarısız kabul ediliyor.

Kripto paraların tamamı tabi ki uzun süreler kullanıma kapalı olmayacaklar ama şuan ki durumda oldukça kullanışsız durumda oldukları da aşikâr. Kripto paraların üç ayrı platformda cüzdanları olması kullanışlılığını arttıracağı gibi birçok büyük kripto paranın bile henüz İOS cüzdanları yok.

Sort:  

This post has received a 1.06 % upvote from @speedvoter thanks to: @handan.

Bilgiler için teşekkürler 😃