Kripto paraların geleceği ne olacak? Yatırım yapmak mantıklı mı? [Cointurk 24.Projesi] [handan#9365]

in #cointurk6 years ago

İnternet aleminin son dönemlerde karşılaştığı en popüler konuların başında kuşkusuz kripto paralar geliyor. Son iki senede iyice gündem olan fakat mazisi yaklaşık on seneye kadar dayanan kripto para birimleri, yaklaşık dört-beş sene sessiz sedasız varlığını sürdürse de, özellikle son senelerde yaşanan sert yükselişlerden ve aldığı yatırımlara kadar yediden yetmişe herkesin dikkatini fazlaca çekmiş bir durumda.

Bu yazımda teknoloji ve internet dünyasına biraz daha temkinli yaklaşan kişiler için hala büyük bir merak konusu olan kripto paraların ne olduğuna ve gelecekte neler yaşanabileceğine değinmeye çalışacağım. Bu sayede hem herkes kripto paraların ne olduğunu iyice anlayacak hem de bu konuda ileride yatırım yapmak isteyen kişilere yol gösterecek bir makale olmasını diliyorum. Unutmayın! Burada yazdığım tüm yazılar kendi kişisel görüşlerimdir ve hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Kripto paralar, güvenlik bakımından kriptoloji ismindeki bilimden faydalanan, dijital ve internet ortamında olan bir para birimidir. Çeşitli matematiksel algoritmalar ile şifrelenmişlerdir. Aslında biz bunca yıldır farkında olmadan yaptığımız tüm internet üzerinden işlemlerde, alışverişlerde vs bu algoritmaları kullanıyorduk. Bankadan basılı herhangi bir fiziksel para olmadan, sanal olarak sadece internette rakam olarak yazan paraları harcıyorduk. Özetlemek gerekirse kripto paraların da bu şekilde çalıştığını varsayabiliriz. Dünyada yer alan diğer dövizlere göre bu kadar fazla ilgi çekmesinin ve sevilmesinin başta gelen sebebi ise anonim ve organik bir yapıda bulunuyor olmasıdır. Yani henüz bu para birimleri herhangi bir hükümet, kurum, kuruluş ya da merkezi bir otorite tarafından yönetilemiyor.

Kripto paraların gelecekte karşılaşabileceği en büyük tehlikede tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor. Genel olarak kripto paraların her geçen gün yükseleceğini düşünen kişilerin sayısı oldukça fazla olsa da ilerde bu konuda meydana gelebilecek devlet yaptırımları veya düzenlemeleri gözardı edilmemelidir. Ülkeler tarafından kripto paraların tehdit olarak kabul edilmesinin en büyük sebepleri ise kara para aklama, vergi suistimali gibi illegal işlerde kolay bir şekilde kullanılabiliyor olması. Kripto paralar sadece internet ortamında bulunduğu ve bu kayıtlarda merkeziyetçi bir yapı olmadığından bölünmüş bir biçimde milyonlarca kişinin bilgisayarında depolandığı için kolay kolay takip edilemezler. Bu da genellikle devletlerin ve bankaların hiç istemediği bir şey. Bu sebepten ötürü bu konuya her zaman dikkat etmekte fayda var.

Bu yazıyı kaleme aldığım Nisan 2018 itibariyle kripto paralarda yaşanan düşüşler devam etmekte, fakat bu durum gelecekte kripto paraların kullanılabileceği alanları işin içine kattığımızda çok fazla sürmeyecek gibi gözüküyor. Aceleci olan kişiler ellerindeki kripto paraları bozdurmakta ve zarara girmektedirler. Bu konuda bence beklemek ve pozisyon korumak en mantıklısıdır. Zira her yükseliş öncesinde ekonomide dip görülmesi yaygın olan bir durumdur. Bizim Steemit üzerinden kazandığımız Steem paraları da bu doğrultuda Power Up yapıp kasamızda tutmamız ilerleyen zamanlarda oldukça fayda sağlayacaktır.

Türkiye'de Kripto Paralar?

Türkiye'de kripto paralara olan önyargı maalesef günümüzde yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yazımda da bahsettiğim gibi kripto paraların sağladığı özgürlük özellikle devletleri tehdit ettiği için ülkemizde özellikle televizyonlarda kripto paraların aleyhine haberler yapılmakta ve bu piyasanın bir balon olduğu şeklinde lanse edilmektedir. Burada bize düşen nokta panik yapmamaktadır. Unutmayın devletler hiçbir zaman kripto paraları desteklemeyecektir. Türkiye'de şu an herhangi hukuksal yaptırım bulunmadığı için kripto paralar ile işlem yapmakta herhangi bir sakınca yoktur ve tahminimce hiçbir zamanda olmayacaktır.

İleriki günler bize neler gösterecek hep birlikte göreceğiz. Herkese keyifli bir hafta geçirmesi dileğiyle, kendinize iyi bakın!

Sort:  

This post has received a 1.94 % upvote from @speedvoter thanks to: @handan.

This post has received a 0.08 % upvote from @drotto thanks to: @handan.

This post has been upvoted by @microbot with 5.2%!
You want higher upvotes?

Vote for my creator @isnochys as witness!

Did you know, that you can make some profit with your witness vote?
More profits? 100% Payout! Delegate some SteemPower to @microbot: 1 SP, 5 SP, 10 SP, custom amount
You like to bet and win 20x your bid? Have a look at @gtw and this description!