Crypto-Education Series Episode 2 [EN-TR]

in #cryptocurrency6 years ago (edited)

6 Things to Consider When Choosing a Cryptocurrency Market

Choosing an exchange platform,or crypocurrency market, to trade with can be a very troublesome task if you have not got enough experience in trading platforms. I listed my priorities when entering a cryptocurrency market.
I utilized from Babypips and Investopedia while creating my list.
Here we go...

Security

A trader always must have a high level of security. Do not risk your money to take profit if there might be a security problem. The first issue should be your and your savings well-being.
security.jpeg
Source

Transaction Costs

Traders are always subject to transaction fees.
Sometimes you may need to sacrifice low transaction for a more reliable exchange platform.
Do not forget, Security comes first
fees.jpg
Source

Deposit and Withdrawal

Exchanges will always allow you to deposit funds and withdraw your earnings. Before choosing your exchange, make a research over their payment methods and the withdrawal fees that they perform.
depo.PNG
Source

Trading Platform

The platform must be user-friendly and simple to use. I love the options(basic and advanced) in "Binance" exchange. They should meet all your needs.
tradee.PNG

Execution

Your exchange should fill you at the best possible price for your orders.
Moreover, enough volume is also an important issue for trading platforms.
Total-Bitcoin-Trading-Volume.png

Costumer Service

You should use an exchange that you can contact easily when a problem arises.
To protect yourself, compare price feeds; record everything; file legal actions...
customer.PNG
Source
To sum up, I think the first issue to consider is your identity and security of your money. This is one of the critical issues that we should give importance. Afterward, as a trader, it would better if we pay less in transactions, it would be great if there is enough volume in the market. In a problematic situation, the market should provide help to solve the problem.

Check The Episode 1

TURKISH

Kripto Market Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gereken 6 Nokta

Güvenlik

Güvenlik her şeyden önce gelir. Eğer Borsalara alışkın değilseniz, bir borsa seçimi sizin için oldukça zor bir durum olabilir. Bir borsaya adım atmadan önce güvenlik ile ilgili hiçbir sorun olmadığından emin olun. Kişisel verilerinizin ve paranızın korunması önceliğiniz olmalı.

İşlem Ücreti

Alım-satımlar her zaman bir işlem ücretine tabi tutulacaktır. Bazı durumlarda daha fazla işlem ücreti ödemeyi, yaşanabilecek olası güvenlik sorunlarına karşı tercih etmemizde yarar var. Her şeyden önce GÜ-VEN-LİK

Yatırma ve Çekme İşlemleri

Kullandığınız Kripto marketler sizin para yatırma ve çekme isteklerinize daima karşılık vermeli. Bu konuda sizi kısıtlayan borsalarda biraz daha temkinli olmakta fayda var.

Market Ortamı

Kullandığınız market kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmalı. Market kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeli.

Market Uygulanabilirliği

Kullandığınız kripto marketi size güncel fiyata uygun alım-satım imkanları sunmalı. Bunu yaparken kullanıcıları engelleyecek bir sorun yaşanmamalı; yeteri kadar hacme sahip olmalıdır.

Müşteri Hizmetleri

Herhangi bir yaşanacak sorun durumunda ulaşabileceğiniz aktif bir müşteri hizmetleri bulunmalıdır.
Kendinizi korumak için daima fiyat hareketlerini karşılaştırmanızı; yapılan işlemleri kaydetmenizi ve yasal gerekleri dosyalamanızı tavsiye ederim.

Sort:  

Merhaba @agathusia,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
@emrebeyler hesabından da oy aldınız.

@trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

TR Liste, Steemit Türkiye'nin başlatmış olduğu bir kürasyon projesidir. TR Liste her gün, gönüllü değerlendirmen ekibimiz tarafından Steemit Türkiye Discord Kanalında değerlendirilen kaliteli yazılar arasından, en yüksek puan alan 3 yazıyı ve 1 fotoğrafı, TR Liste Curation Trail'i ile oylayarak destek olmaktadır.


"trliste" etiketini yazınıza ekleyerek siz de TR Listenin desteğini alabilirsiniz. TR Liste kuralları ve nasıl seçileceğiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu konuyu okuyabilir
ve Steemit Türkiye Discord Kanalı ndan bize ulaşabilirsiniz.