Niedziela z historią #295

in #engrave3 years ago

Fotografia szkoły ewangelickiej (Evangelische Schule) umieszczona na pocztówce z 1939 roku, Twardogóra (wówczas Festenberg).

Gdy budynek wcześniej zajmowany przez szkołę ewangelicką (przy dzisiejszym placu Piastów, po wojnie szkoła podstawowa, później specjalna) stał się zbyt mały, w mieście zbudowano nowy, znacznie większy budynek szkolny. Wykorzystano na ten cel fundusze Osthilfe - pomocy dla wschodu (tę część Niemiec szczególnie mocno dotkął kryzys i bezrobocie po I wojnie światowej). Na wytyczonym wówczas osiedlu Bismarcka (Bismarck Siedlung) powstały dwie szkoły - ewangelicka i rolnicza (Lanwirtschaftsschule - dziś budynek przedszkola).

Jednocześnie od 1924 roku w mieście działała szkoła średnia. Wcześniej młodzież pragnąca uczyć się dalej (po ukończeniu czterech klas szkoły powszechnej), wyjeżdżała do gimnazjum w Oleśnicy lub do Wrocławia.
Już w 1928 roku szkoła została uznana przez ówczesne władze oświatowe za „w pełni rozwiniętą placówkę” i otrzymała pozwolenie na wydawanie świadectw dojrzałości. Było to wtedy najmniejsze gimnazjum w Prusach, a rektor Ernst był najmłodszym rektorem szkoły średniej. Poza nazwiskiem rektora, znane są także nazwiska następujących nauczycieli: panna Baranowski, panna Linde, panna Bley oraz panowie Krüger, Ronge, Pohl, Lahsar, Schmidt i Vossberg.

Wiadomo, że gimnazjum funcjonowało w budynku wcześniej zajmowanym przez Towarzystwo Zaliczkowe (Vorſchußverein - instytucja kredytowo-oszczędnościowa, rodzaj banku spółdzielczego). Niestety na ten moment nie są znane źródła, które wskazywałyby, gdzie znajdował się ten budynek. Nie wiadomo zatem, czy istnieje on do dziś.


Pierwotnie opublikowano na Lectorium. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Your current Rank (15) in the battle Arena of Holybread has granted you an Upvote of 100%

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!