Sójka zwyczajna (Garrulus glandarius)

in #engrave4 months ago (edited)

Dwa gatunki z rodziny krukowatych przejmują osiedle! To są fakty - mało u mnie drobniejszych ptaków śpiewających, bo królowymi dzielnicy są ptaki większe. Drugi gatunek też będzie miał swój wpis, a dziś ciekawska, wszędobylska i kolorowa sójka zwyczajna (Garrulus glandarius). Zdjęcia zrobiłam wiosną - zieleń młodych listków to wspaniały widok w ciemny i zimny wieczór styczniowy.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Sójki są pospolite w całej Polsce, należą do ptaków o wysokiej liczebności. Żyją w lasach, parkach i rozmaitych zadrzewieniach. Osiedle poprzetykane niezabudowanymi działkami z samosiejkami sosen i brzóz też dobre.


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Bardzo łatwo jest nauczyć się rozpoznawać sójkę. Nie ma drugiego takiego ananasa w naszej awifaunie. Jest dość duża (ponad 30 cm długości ciała), a rozpiętość skrzydeł przekracza nieco pół metra. Gdy siedzi, uwagę zwraca kontrastowe ubarwienie - lekko rdzawe pióra okrywające korpus, czarne lotki, czarno-białe sterówki, biały kuper i niebiesko-czarne lusterka na skrzydłach. Tak kontrastowe barwy są świetnie widocznie również w locie - w dodatku sójki na otwartej przestrzeni latają dość wolno, chybotliwie, trzepocąc skrzydłami. Jesienią całkiem często można napotkać sójkowe "tu byłam" - w czasie pierzenia łatwo znaleźć niebieskie piórko na ścieżce czy w ściółce leśnej.
U sójek nie występuje dymorfizm płciowy - samiec i samica wyglądają tak samo. Pary są monogamiczne, oboje rodziców opiekuje się potomstwem


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Sójki są hałaśliwe - skrzeczą głośno i chętnie.
Dieta tych ptaków jest dość różnorodna. Latem sporą część spożytego pokarmu stanowią owady i inne bezkręgowce. Sójki jedzą również drobne kręgowce, w tym pisklęta innych ptaków. Ich pokarmem mogą być również jaja ptasie. A w zimie? Nasze sójki nie migrują. Czasem zimą w Polsce pojawiają się dodatkowe migrantki z północy. Zimą trzonem diety jest to, co w ciepłym półroczu jest dodatkiem - pokarm roślinny, który stanowią rozmaite owoce: żołędzie, bukiew, orzechy. Mogą objadać również pąki drzew, drobniejsze owoce pozostałe na drzewach i krzewach. Do mojego ogródka przylatują czasem skubnąć niezebrane kiście winogron, które celowo zostawiamy na zimowy pokarm dla ptaków (kosy i bażanty też to lubią).


Photo: @bowess CC BY-SA 4.0

Jesienią sójki nie tylko się pierzą - są też bardzo aktywne i "zajęte". Aby w zimie mieć dostęp do ulubionych orzechów i żołędzi, robią zapasy. Chowają pokarm w różnych dziuplach, pomiędzy korzeniami, pod mchem, w rozwidleniach gałęzi. Nie przejmują się przy tym kwestią pamiętania, gdzie coś schowały. Ponieważ zapasy robią wszystkie osobniki, to w zimie zawsze jakąś, niekoniecznie swoją, spiżarenkę się znajdzie. Taka strategia.
Czyżby sójka na powyżśzym zdjęciu sprawdzała, czy ktoś nie schował jakiegoś orzecha w hydrancie?

Zdjęcia udostępniam na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.

Wesółka, Dolny Śląsk, Polska, 3 maja 2023
Wesolka, Lower Silesia, Poland, taken 3rd May 2023
Camera: Lumix DMC-FZ1000


Pierwotnie opublikowano na Lectorium. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Manually curated by ewkaw from the @qurator Team. Keep up the good work!

they have color contrasts that look so charming and all of that can be seen in the amazing shots you find, thank you for introducing us to the characteristics of one of the most amazing birds in your area . welcome 2024, I hope you and your family are always healthy there, friend, and have a good weekend :)