Dzień Czekolady. Dlaczego warto jeść czekoladę?

in #engravelast year

Czekolada jest tak dobra, że w kalendarzu znajdziemy aż dwa Dni Czekolady. Jeden z nich przypada właśnie dziś - 12 kwietnia, a drugi, zwany Światowym Dniem Czekolady - 7 lipca.
W Dniu Czekolady odpowiedzmy sobie na fundamentalne pytanie. Dlaczego warto jeść czekoladę?

Cenny składnik diety

Tabliczka (100 g) czekolady gorzkiej o zawartości 70-85% masy kakaowej to sporo kalorii - zwykle około 600 kcal. Oczywiście tak wysoka kaloryczność ma swoje zalety - niewątpliwie warto a nawet należy mieć czekoladę w trakcie dłuższych wędrówek, górskich wycieczek, dalekich podróży. W przypadku braku dostępu do innego pożywienia, czekolada pomoże przertwać trudne momenty, zapobiegnie zasłabnięciu.
W codziennej diecie nie należy konsumować czekolady tabliczkami, ale raczej dokonać stosownego do trybu życia (aktywności fizycznej, wykonywanej pracy) przeliczenia na odpowiednią ilość kostek. A dlaczego warto zjeść kostkę lub dwie?
Wiele polskich czekolad gorzkich o wysokiej zawartości kakao formowanych jest w tabliczki składające się z dziesięciu dużych i cienkich kostek. Dwie kostki takiej czekolady dostarczają organizmowi:

  • 2,2 g błonnika pokarmowego - według EFSA dzienne spożycie błonnika pokarmowego w ilości 25 gramów umożliwia prawidłową pracę jelit u zdrowych osób dorosłych, zatem dwie kosteczki czekolady pokrywają 8,8% zalecanego dziennego spożycia;
  • 2,38 mg żelaza - dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo wynosi 18 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn, zatem jest to odpowiednio 13% i 23,8% dobowego zapotrzebowania;
  • 45,6 mg magnezu, którego kobieta powinna dostarczać dziennie 265 mg , a mężczyzna 350;
  • 0,35 mg miedzi - aż 38% dziennego zapotrzebowania.

Wpływ terapeutyczny

Gorzka czekolada jest obiektem wielu badań. Prowadzone są również metaanalizy obejmujące od kilku do kilkudziesięciu badań z lat wcześniejszych. Badania takie prowadzone są również w Polsce.
Obecny stan wiedzy na temat walorów terapeutycznych czekolady najlepiej podsumowują Julia Olechnowicz iJoanna Suliburska:
Wyniki licznych badań dowodzą, że spożywanie około 25 g dziennie gorzkiej czekolady z wysoką zawartością flawonoidów może mieć terapeutyczny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego, zahamowanie agregacji płytek krwi, poprawę stężenia lipidów oraz glukozy w osoczu krwi czy podwyższenie stężenia śródbłonkowego tlenku azotu. Wykazano również, że flawonoidy zawarte w gorzkiej czekoladzie mają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz odgrywają istotną rolę w prewencji insulinooporności. (Julia Olechnowicz, Joanna Suliburska, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Możliwości zastosowania gorzkiej czekolady i zawartych w niej flawonoidów w profilaktyce i terapii zespołu metabolicznego, "Forum Zaburzeń Metabolicznych", Tom 6, Nr 2, 2015).
Czekolada:

  • reguluje ciśnienie krwi,
  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • obniża ryzykow wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ na układ nerwowy

Flawanole zawarte w kakao i gorzkiej czekoladzie sprzyjają zachowaniu sprawności mózgu i jego funkcji poznawczych, co ma wydatny wpływ na zdolności zapamiętywania. Uważa się również, że flawanole mogą zapobiegać demencji.
Fenyloetyloamina zawarta w gorzkiej czekoladzie wyzwala w organizmie beta-endorfiny zwane hormonami szczęścia.
Prowadzono również badania dotyczące samopoczucia. Okazało się, że codzienne spożywanie gorzkiej czekolady 85% wyraźnie redukuje złe samopoczucie u badanych. Co ciekawe, zależność taka nie wystąpiła u osób, które spożywały czekoladę zawierającą 70% masy kakaowej, zatem w tym przypadku, aby zaobserwować pozytywne działanie czekolady, należy sięgnąć po bardzo ciemne tabliczki.

Smak i coś jeszcze

Czekolada smakuje zdecydowanej większości ludzi. Dlaczego? Smak i zapach kakao są wyjątkowo przyjemne i bogate. Aż około 600 różnych związków (alkohole, kwasy karboksylowe, aldehydy, ketony, estry i pirazyny) zostało zidentyfikowanych jako składowe aromatu kakao. Jednak związki pomiędzy składnikami chemicznymi mogącymi odgrywać rolę w smaku kakao, ich właściwości oraz mechanizmy powstawania smaku kakao i czekolady nie są jeszcze w pełni poznane.
Odkryto również coś, co nazwane zostało "doznaniem czekolady". Otóż chodzi o charakterystyczne rozpływanie się w ustach, za które odpowiadają tłuszcze zawarte w czekoladzie, a dokładniej w jej powierzchniowych warstwach.

Jaką czekoladę wybrać?

Badania sugerują, że aby w pełni czerpać z walorów odżywczych i prozdrowotnych czekolady, powinniśmy sięgać po tabliczki ciemne - zawierające minimum 70% masy kakaowej, a najlepiej by zawrtość ta była wyższa - 85-90%. Dostępne są również tabliczki 100% masy kakaowej.
Polscy producenci oferują bardzo szeroki wybór czekolad - w tym również czekoladę wysokiej jakości. W 2022 roku przeciętny Polak zjadł średnio 5,7 kilograma czekolady i wyrobów czekoladowych, a tendencja jest wzrostowa. To od nas zależy, czy ta statystyczna tabliczka tygodniowo będzie wartościowym składnikiem diety, czy słodkim i kalorycznym zapychaczem.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy czekoladę produkowaną w kraju czy importowaną pamiętajmy, że użyte do jej wyrobu kakao pochodzi z różnych kultywarów kakaowca i różnych regionów. Aby w pełni cieszyć się nutami zapachowymi i smakowymi, rozpoznawać je i rozróżniać, warto konsumować czekoladę niespiesznie - nie gryźć i nie połykać kawałków, a po prostu pozwolić odłamanej cząstce całkowicie rozpłynąć się w ustach.
Cieszmy się smakiem i aromatem czekolady!


Miłego Dnia Czekolady!
Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!


Pierwotnie opublikowano na Czekolada. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Congratulations @czekolada! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You published more than 40 posts.
Your next target is to reach 50 posts.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Check out our last posts:

LEO Power Up Day - April 15, 2023
The Hive Gamification Proposal
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!

Są tez ludzie, co ni lubią czekolady i to tak na poważnie :).