Czysta energia dla przyszłości. O zmianach w gminie Twardogóra

in #engrave29 days ago

Czysta energia dla przyszłości. O zmianach w gminie Twardogóra

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o potrzebie dbania o środowisko i poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Naszym zdaniem podstawą każdej pozytywnej zmiany jest edukacja, dlatego postanowiliśmy wziąć udział w konkursie „Postaw na słońce” i podnosić wiedzę o odnawialnych źródłach energii. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej źródłom energii w gminie, w której znajduje się nasza szkoła i zastanowimy się, jaki mają one wpływ na nasze zdrowie i środowisko.

Zacznijmy od podstaw. Energia elektryczna, z której korzystamy w domach, szkole, pracy pochodzi z różnych źródeł. Głównym dostawcą w naszym regionie jest firma Tauron Polska Energia S.A. Z oficjalnej strony Tauronu dowiedzieliśmy się, jak w 2023 roku wyglądał miks energetyczny. Największy udział, bo aż 41,12%, miał węgiel kamienny, co oznacza, że nadal jesteśmy w dużej mierze zależni od paliw kopalnych. Jednak coraz większą rolę odgrywają odnawialne źródła energii, stanowiące łącznie 28,47% udziału. Wśród nich dominują energetyka wiatrowa (14,31%) oraz słoneczna (5,89%), co świadczy o rosnącym potencjale tych technologii. Warto również zwrócić uwagę na geotermię (14,31%) i biomasę (4,01%), które stanowią istotne uzupełnienie miksu energetycznego. Niestety, wciąż wykorzystujemy również węgiel brunatny (17,26%) i gaz ziemny (11,19%). Dyrektywy unijne oraz zainteresowanie wielu gospodarstw i przedsiębiorstw uzyskiwaniem energii z OZE na pewno spowodują, że i w Tauronie będzie się systematycznie zwiększał ich udział w miksie energetycznym, a my będziemy mogli cieszyć się czystszą i bardziej ekologiczną energią.

W maju ubiegłego roku mieliśmy okazję uczestniczyć w projekcie BPMiG w Twardogórze pn. „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Podczas spotkania „Wczoraj, dziś i jutro – Gmina Twardogóra w Unii Europejskiej” dowiedzieliśmy się o wielu inwestycjach, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu UE. Szczególnie zainteresowały nas projekty związane z OZE. Okazuje się, że wielu mieszkańców naszej gminy skorzystało z dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne i inne ekologiczne rozwiązania. Dotarliśmy do informacji o „Regionalnym Programie Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”, w ramach którego w 2019 roku mieszkańcy skorzystali z grantów pokrywających 85% kosztów tych inwestycji. Na całym Dolnym Śląsku uruchomiono wtedy 530 nadachowych mikroinstalacji PV o łącznej mocy ponad 3 MW. W czerwcu tego samego roku na terenie gminy, w miejscowości Goszcz powstała większa farma solarna o łącznej mocy zainstalowanej 0,986 MW i szacowanej rocznej produkcji 995 MWh.
O ważnych dla mieszkańców inwestycjach w OZE opowiedział nam pan Krzysztof Górecki – prezes ZGK w Twardogórze. Pana prezesa gościliśmy w naszej szkolnej Ekopracowni OZE. Rozmawialiśmy o zasobach wodnych gminy i dowiedzieliśmy się wówczas o wielu działaniach, dzięki którym uzdatnianie wody, oczyszczanie ścieków i funkcjonowanie ZGK będą po prostu tańsze i bardziej ekologiczne. Działały już instalacje PV w Stacji Uzdatniania Wody w Grabownie Wielkim (moc 30 kWp) oraz na terenie oczyszczalni ścieków w Twardogórze (50 kWp). Inwestycje te zrealizowano ze wsparciem WFOŚiGW we Wrocławiu. Obecnie ZGK realizuje zadanie termomodernizacji, modernizacji instalacji grzewczych oraz instalacje PV trzech budynków.

O bardzo dużych projektach opowiedział nam pan burmistrz Paweł Czuliński. Kilka z nich chcemy koniecznie opisać. Właśnie oddano do użytku wspaniałe, nowoczesne, ekologiczne przedszkole – z fotowoltaiką, pompami ciepła, zielonymi dachami i ścianami. Wcześniej trzy budynki gminnych szkół przeszły termomodernizacje, zmianę systemu ogrzewania oraz zyskały instalacje fotowoltaiczne. Trwa właśnie podobny projekt unowocześnienia czwartego budynku szkolnego oraz budynku użyteczności publicznej w centrum miasta. Są to ogromne zmiany, ogromne dofinansowania (prawie 30 milionów złotych dla omawianych projektów) i wspaniałe efekty. Najpiękniejszy zabytek gminy – pałac w Goszczu – również posiada instalację PV, dzięki której główne skrzydło pałacu o zmroku jest pięknie iluminowane.

Wykorzystanie paliw kopalnych, wiąże się z emisją szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze i przyczyniają się do powstawania smogu. To z kolei negatywnie wpływa na nasze zdrowie, powodując choroby układu oddechowego i układu krążenia. Z kolei OZE, takie jak energia słoneczna czy wiatrowa, są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Ich wykorzystanie nie powoduje emisji szkodliwych substancji, co przekłada się na czystsze powietrze i zdrowsze życie. Mamy nadzieję, że i w naszej gminie dzięki programom informacyjnym i edukacyjnym oraz dzięki dofinansowaniom coraz mniej będzie tak zwanych „kopciuchów”.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Was do zainteresowania się tematem OZE również w Waszej okolicy. Odpowiedzialne korzystanie z energii i dbałość o środowisko to obowiązek każdego z nas. Wspólnie możemy przyczynić się do rozwoju energetyki opartej na czystych i odnawialnych źródłach. Zachęcamy Was do zgłębiania wiedzy na temat OZE a w przyszłości podejmowania działań na rzecz klimatu i środowiska, może indywidualnie, we własnym gospodarstwie domowym, a może dla nas wszystkich jako radni, posłowie czy członkowie rządu. Postawmy na słońce!

Źródła wiedzy wykorzystane przy pisaniu artykułu:

  1. Struktura paliw, https://www.tauron.pl/tauron/o-tauronie/struktura-paliw, dostęp: 03.03.2025.
  2. Dokumentacja beneficjenta projektu „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”.
  3. Park solarny Goszcz, https://vortex-energy.pl/energia-solarna-projekty/park-solarny-goszcz/, dostęp: 03.03.2025.
  4. Wywiad z panem Krzysztofem Góreckim, prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Twardogórze.
  5. Materiały informacyjne o projektach realizowanych przez ZKG, https://zgk.twardogora.pl/index.php/fundusze-europejskie, dostęp: 03.03.2025.
  6. Wywiad z panem Pawłem Czulińskim Burmistrzem Miasta i Gminy Twardogóra.
  7. „Twardogórski Informator Samorządowy”, roczniki 2021, 2022, 2023, 2024, zasoby biblioteki szkolnej, wersje cyfrowe dostępne pod adresem www https://www.twardogora.pl/epublikacje.html
  8. Wpływ na zdrowie PM10, PM2.5, B(a)P, WWA, https://polskialarmsmogowy.pl/zdrowie/wplywna-zdrowie-pm10-pm2-5-bap-wwa/, dostęp: 03.03.2025.
  9. Broszura projektu „Postaw na Słońce”, https://postawnaslonce.pl/wp-content/uploads/sites/27/2020/09/PNS_Broszura_12.2019.pdf

Pierwotnie opublikowano na Ekopracownia OZE. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Congratulations @ekopracowniaoze! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You published more than 20 posts.
Your next target is to reach 30 posts.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP