Mundial co 2 lata?

in #football2 years ago


źródło

Duża impreza piłkarska każdego roku?

Arsène Wenger, który odpowiada w FIFA za zmianę przepisów gry czy piłkarski terminarz zaproponował rozgrywanie Mistrzostw Świata co dwa lata. Pomysł forsują również Saudyjczycy, którzy idą drogą Kataru, który najpierw wpompował ogromne pieniądze w PSG i światowy futbol, a w zamian za to otrzymał organizację Mundialu. FIFA tłumaczy, że takiego rozwiązania chcą kibice. Organizacja zleciła nawet sondaż, w którym większość respondentów poparła ten projekt. Oprócz Mundialu co 2 lata miałyby być również EURO czy Copa America, a to oznaczałoby dużą imprezę piłkarską każdego roku. Co na to trenerzy klubowi, którzy już teraz narzekają na to, że nie mają czasu na przygotowanie swojej drużyny do sezonu czy przemęczeni piłkarze, którzy nie mają czasu na regenerację organizmu?

UEFA nie chce Mundialu co 2 lata.

Przeciwna takiemu pomysłowi jest UEFA, która nawet grozi bojkotem turnieju. Jeżeli to będzie taki bojkot jak ban na Champions League dla klubów, które chciały wystąpić w Superlidze to chyba nikt się nie przestraszy. Europejska Federacja Piłkarska argumentuje, że kalendarz piłkarski jest już przeciążony. To bardzo ciekawe, bo niedawno przeforsowano reformę rozgrywek Ligi Mistrzów, w której będzie jeszcze więcej meczów, a nie mniej. Czyli dwie organizacje robią dokadnie to samo, ale spierają się o to u kogo ma być więcej spotkań. Prawdziwa wojna hipokrytów.

Pieniądze ważniejsze niż sport, tradycja, zdrowie piłkarzy i prawa człowieka?

Arsène Wenger tłumaczy, że wcale nie byłoby więcej meczów, a to dlatego, że skrócone zostałyby eliminacje do MŚ. Wszystkie spotkania i baraże miałyby być rozgrywane podczas jednego okienka, a nie tak jak teraz w kilku seriach.

Czy za reformami FIFA i UEFA stoi troska o rozwój piłki nożnej czy przyczyna jest dużo bardziej prozaiczna?

Według New York Times FIFA chce 1 miliard dolarów od EA Sports za wykorzystanie jej nazwy w najpopularniejszej grze piłkarskiej na świecie. Obecna licencja wygasa w 2022 roku. Szacuje się, że na MŚ w RPA czysty zysk FIFA wyniósł ponad miliard euro. Gdyby MŚ rozgrywane były częściej to organizacja zarabiałaby jeszcze więcej. Czy w tej całej reformie głównym motywem nie są właśnie pieniądze?

Liczba uczestników MŚ została zwiększona z 32 do 48 drużyn. Tu też FIFA mówi, że to dla promocji piłki nożnej, ale każdy wie, że organizacja dużo więcej zarobi na prawach telewizyjnych od uczestników Mundialu. Wysokość kontraktu zależy od tego czy ich kraj gra na Mistrzostwach Świata. Im więcej drużyn na MŚ tym większy zysk kosztem prestiżu rozgrywek, bo mamy coraz więcej meczów na słabym poziomie. UEFA zresztą robi to samo, bo w ostatnim EURO uczestniczyło już niemal pół Europy.

FIFA ma również ogromne zyski; oficjalne i nieoficjalne od krajów, które chcą być gospodarzem Mundialu. Czy Katar dostał organizację MŚ ze względów sportowych? Tylko naiwni mogą tak twierdzić. Jakim kosztem są budowane stadiony? Podczas prac miało zginąć kilka tysięcy ludzi. Mundial w zimę spowoduje dezorganizację rozgywek ligowych i pucharowych. Według L'Equipe piłkarze na Mundial w Katarze zostaną zwolnieni dopiero na tydzień przed jego startem. Ile czasu będą mieli trenerzy i zawodnicy na przygotowanie się do najważniejszej imprezy na świecie? Kilka dni? Czy reformy FIFA nie doprowadzą do spadku jakości ich flagowego produktu jakim są Mistrzostwa Świata?

Źródła:

  1. https://sport.wprost.pl/pilka-nozna/10491551/mundial-co-dwa-lata-fifa-twierdzi-ze-kibice-wspieraja-ten-pomysl.html

  2. https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2021-09-22/uefa-domaga-sie-rezygnacji-z-planu-organizowania-mundialu-co-dwa-lata/

  3. https://sport.tvp.pl/53890463/mundial-co-dwa-lata-oficjalne-pismo-trafilo-do-fifa

  4. https://www.realmadryt.pl/news/107092-wenger-jesli-nie-chcesz-mundialu-co-2-lata-daj-lepszy-projekt

  5. https://sport.tvp.pl/56414524/fifa-miedzynarodowa-federacja-pilkarska-zazadala-od-ea-sports-miliarda-dolarow

  6. https://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2021-10-12/ms-2022-pilkarze-z-lig-europejskich-dolacza-do-reprezentacji-na-tydzien-przed-mundialem/

  7. https://www.onet.pl/sport/onetsport/ms-w-katarze-pracownicy-gina-przy-budowie-stadionow-liczba-zgonow/epqyp9c,d87b6cc4