مسکن‌ها و بیماری آلزایمر

in #health5 years ago

همانطور که می‌دانید، بیماری آلزایمر از بیماری‌های شایعی است که به‌خصوص امروزه و به طور شایع در افراد سالمند به درجات مختلف گرفتار آن هستند.

عوامل و شرایط مختلفی ممکن است باعث تشدید بیماری آلزایمر شود. امروزه دانشمندان دریافتند که مسکن‌ها در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر عوارض بیشتری دارند. اما آلزایمر که امروزه بیماری عمده سالمندان محسوب می‌شود و به دلیل شرایط زندگی و افزایش طول عمر افراد بیشتر با با این بیماری رو در رو هستیم، درمان خاصی ندارد. فقط با استفاده از روش‌های مراقبتی از افراد مبتلا به آلزایمر و سالمندان می‌توانیم سرعت پیشرفت بیماری را تا حدودی کنترل کنیم.

Alzheimer and analgesics
Image credit: alzheimersnewstoday.com

یکی از مشکلات شایعی که در فرد مبتلا به آلزایمر دیده می‌شود، درد است. این افراد ممکن است دچار دردهای مختلف باشند، ولی نتوانند درد خود را به درستی بیان کنند و به همین دلیل درد آنها معمولا نادیده گرفته شده و درمان لازم برای آنها انجام نمی‌شود.

معمولاً شایع‌ترین داروی مسکن که توسط همه افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد، استامینوفن یا پاراستامول می‌باشد. این مسکن اولین خط درمان دارویی در فرد مبتلا به درد است، و در صورتی که این مسکن تاثیر نداشته باشد، از مسکن‌های قوی تر و بعضی وقت‌ها از شبه‌مخدرها و ترکیبات مخدر برای کنترل درد استفاده می‌شود.

بر اساس مطالعات دانشمندان افرادی که از داروهای شبه مخدر استفاده می‌کنند، ممکن است دچار عوارض این داروها شوند. آنها معتقدند که عوارض جانبی داروهای شبه‌مخدر در افراد مبتلا به آلزایمر نسبت به سایر افراد شدیدتر و به‌صورت بارزتری مشاهده می‌شود.

این عوارض جانبی معمولا عبارتند از بی‌تحرکی، گیجی، و همچنین تغییرات شخصیتی. متاسفانه درمان‌های دارویی که برای کنترل ناراحتی و درد در افراد مبتلا به آلزایمر استفاده می‌شود، بیشتر باعث آسیب رساندن به این افراد می‌شوند، تا اینکه بتوانند کنترل مناسبی برای درد آنها داشته باشد. دانشمندان علت این عوارض را مربوط به وجود سطح بالاتر آنها در در مبتلایان به آلزایمر می‌دانند.

آندورفین یک مخدر طبیعی در بدن است که می‌تواند اثر داروهای مخدر را در بدن فرد تشدید کند. افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند، دارای سطح بالاتر آندورفین در بدن نسبت به افراد سالم می‌باشند. بنابراین در صورت نیاز به تجویز این قبیل از داروها در افراد مبتلا به آلزایمر، باید همواره عوارض آنها را مدنظر داشته باشیم. خیلی از مواقع ممکن است تجویز مسکن برای آنها اثر مخرب و خطرناک داشته باشد.