نکاتی درباره‌ی دیابت حاملگی

in #health5 years ago (edited)

همانطور که در پست‌های قبلی در مورد دیابت حاملگی توضیح داده شد در این نوع دیابت با توجه به خطرات جدی که برای مادر و جنین در طی حاملگی وجود دارد، تشخیص و درمان مناسب از ارزش فوق العاده‌ای برخوردار است.

در مورد درمان دارویی برای دیابت حاملگی در این پست توضیحاتی داده می‌شود. در مورد دیابت حاملگی نکته اصلی که برای درمان حائز اهمیت است، این است که نقش اصلی در درمان بیماری بستگی به تغییر رژیم غذایی و نیز میزان فعالیت فیزیکی و تغییراتی در عادت‌های غذایی فرد باردار دارد. بدیهی است که در این زمینه انجام مشاوره با پزشک متخصص زنان و نیز استفاده از تجربیات متخصص تغذیه می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

Gestational diabetes
Image credit: 123rf.com

در مورد دیابت حاملگی نکته کلیدی برای درمان جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن نوزاد است که به اصطلاح به آن ماکروزومی گفته می‌شود. در افراد مبتلا به دیابت بارداری ممکن است وزن جنین بخصوص در اواخر بارداری به شدت افزایش پیدا کند، تا بدانجا که وزن زمان تولد جنین حتی به بیشتر ۴ کیلو نیز برسد. افزایش وزن جنین می‌تواند خطرات بسیاری در پی داشته باشد، که از آن جمله می‌توان به احتمال شکستگی استخوان‌های جنین و آسیب به اعصاب گردنی و شبکه بازویی زمان تولد و نیز صدمات احتمالی به لگن مادر و بافت‌های اطراف آن به دلیل تولد نوزاد درشت اشاره کرد.

لازم است که زنان باردار در دوران بارداری رژیم غذایی مناسبی داشته باشند، و استفاده از این نکات بسیار حائز اهمیت است. در این زمینه می‌توان از مشاوره با متخصص تغذیه بهره برد.

در حین بارداری لازم است که از مصرف غذاهای پرکالری قندها آبمیوه و بستنی و چیپس اجتناب کنید. توصیه شده است که می‌توان در دوران بارداری از شیرین کننده‌های مصنوعی مانند سوکرالوز آسپارتام و آسه سولفام استفاده کرد. این شیرین کننده‌ها برای جنین بی‌خطر است.

توصیه شده است که از مصرف میوه‌جات و سبزیجات حداقل تا ۵ نوبت در رژیم غذایی روزانه استفاده شود. میوه‌های بسیار شیرین مانند انگور و میوه‌های خشک شده بهتر است کمتر استفاده شود، چراکه ریسک افزایش قند خون را به احتمال زیاد به همراه دارند.

استفاده از مواد غذایی غلات کامل توصیه مناسبی است. نان کامل و برنج قهوه‌ای می‌توانند خطر افزایش قند خون در دوران بارداری را پایین بیاورند. لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی انتخاب بعدی می‌باشد که می‌تواند برای مادر و جنین کمک کننده باشد.

همچنین استفاده از روغن‌های مایع مانند روغن کلزا و روغن زیتون به جای روغن‌های جامد مانند مارگارین و کره توصیه مناسبی برای دوران بارداری هستند.