maud lewis

in #hede-io5 years ago
Kanadalı ressam,esasında bildiğimiz o destansı resimler yoktur onun tualinde.
Onun resme bakışı figürlerin , belki küçük bir çocuğun hayal dünyasından fırlamış gibi tatlı bir nesnellikle bütünleşmesi sanki.
Onu tanımak anlamak için önce göğüs kafesinize saplanan bir sancı ile hayatını anlamanız gerekecek sonra ise bir süre benliğinize yer eden o derin hüzün eşliğinde resimlerini hatim edersiniz.
1903 yılında South Ohio - Kanada,da dünyaya gelmiştir.
Bir çeşit vücut deformasyonu ile doğan maudie'nin hayatı asla normal insanlar gibi yaşanmamıştır , küçük yaşta kaybettiği ebeveynlerinden kalan evlerini ağabeyinin satması ve evinden ayrılması ile bir balıkçı olan Everett LEWİS'in yanına hizmetçi olarak girer , aksi ve huysuz gibi görünen balıkçının hayatı Maudie'den sonra değişmeye başlar ,Maudie el ile yaptığı kartpostalları satmaya başlar oldukça sevilen bu resimlerin ilgi görmesi Maudie için ilham ve mutluluk kaynağıdır, o kadar ilgi görür ki resimleri artık ülke çapında adından söz ettirmeye başlamıştır.
Resimlerini asla yüksek fiyatlardan satmayan Maudie yaşamını o küçük kulübede sürdürmüştür ,Everett Lewis ile evlenen ve küçük bir kız çocuğuna sahip olan Maudie 1970 yılında hayata gözlerini yummuştur.
Belki de onu anlamanın en iyi yolu 2016 yılı yapımı :Maudie filmini izlemekten geçer.


HEDE

Posted on HEDE - A dictionary for sharing knowledge in a friendly way

Read this entry or all entries about maud lewis.