Životinje u ratovima kao pravi heroji!

in #history7 years ago (edited)

[This Text in English]

Surovost je prisutna u svakom ratu. Nisam rekao ništa novo, ali je svakako manje poznata činjenica da su životinje bile veoma aktivne tokom ratova, od najranijih vremena do danas. Na primer 11 miliona konja, 100 000 pasa i 200 000 golubova je učestvovalo u konfliktima tokom Prvog svetskog rata. BIlo je slučajeva da su životinje bile pravi ratnici, poput ljudi.


Source

Konji, mule i volovi

U istoriji ratovanja uz ljude su bili najviše konji. Tokom Drugog svetskog rata oko 6 miliona konja je izgubilo život u vojnim jedinicama Nemčke i SSSR-a. Nemci su ih tokom Drugog svetskog rata koristili i kao podlogu za topove.


Sopurce

Mule su skromne i inteligentne životinje, koje su vrlo spretne u planinskim predelima. U vojsci se koriste od 18 veka. Tokom Prvog svetskog rata korišćene su za transport tereta, municije, hrane, zatim pošte i ranjenih.

Volovi su u srpskoj istoriji odigrali veliku ulogu. Bez njihove pomoći Srpska vojske nije mogla da se povuče kroz Albaniju, pod naletom austrougarske i bugarske vojske.
Ova slika prikazuje volove sa vojnicima, teretom i srpskim kraljem u Jankovoj klisuri na Kosovu.


Source

Slonovi

Jedna najstarijih saznaja koja se odnose na upotrebu životinja u ratovima je korišćenje slonova i njihova uloga kao preteče tenka. Njihovo korišćenje je tokom vremena usavršavano. Na njih su stavljani oklopi, koplja i lanci, kako bi bilo što suroviji u napadu na neprijateljske linije. Najpoznatiji su u Hanibalovoj vojsci. Takođe je zabeleženo da je ovaj čuveni vojskovođa koristio zmije u bitkama, na taj način što je kaveze pune zmija bacao na neprijatelje.


Source

Pčele

Tokom rata sa Turcima, u Crnoj Gori su korišećene košnice pune pčela, koje su na Turke bacane sa brda.

Golubovi i sokolovi

U novijim ratovima, golubovi su odigrali ključnu i veoma važnu ulogu. Tokom Prvog svetskog rata korišćeni su za razmenu informacija i poruka. U Drugom svetskom ratu njihova uloga je unapređena. Najpre su Nemci počeli da ih koriste za iste svrhe, dok su ih britanske trupe tokom pripreme Dana D koristile za razmenu informacija sa Francuskim pokretom otpora u Normandiji. Nemci su odličili da prekinu ovaj vid komunikacije, pa su počeli da dresiraju sokolove kako bi lovili engleske golubove pismonoše.


Source

Golubovi su korišćeni i kao preteča dronova. Na njihove grudi postavljene su kamere, sa kojima su puštani da preleću preko neprijateljskih trupa.


SourceOvo je golub Cher Ami. Spasao je život 200 američkih vojnika u Prvom svetskom ratu.

Psi

Tokom drugog svetskog rata u SSSR-u na pse su postavljane mine. Psi su trenirani da sa minama uleću ispod tenkove, te bi ih na taj način uz strašnu eksploziju uništavali.


Source

Slepi miševi

Tokom Drugog svetskog rata Amerikanci su uvežbavali bombardovanje gradova u Japanu pomoću slepih miševa. Oni su ih padobranom u kutijama bacali na model jednog japasnkog rada koji je napravljen u pustinji u Americi. Kada je paket pao zemlju, slepi miševi bi izleteli iz njega i sakrivali bi se ispod krovova kuća i zgrada. Tada, male bombe koje su postavljane na njih bi se aktivirale i kuće bi odletale u vazduh. Ova vojna vežba je bila 100% uspešna, ali nakon toga nuklerne bombe su bačene na Japan, tako da slepi miševi nisu doživeli da se praktično koriste tokom rata.


Source

Pilići

U novijoj istoriji ratovanja američka vojska je koristila piliće tokom Zalivskog rata. Veliki broj kaveza sa ovim životinjama postavljani su na mestima gde su bile američke vojne baze, iz straha od napada hemijskim otrovnim gasom. U ovom slučaju pilići su bili svojevrstan alarm, budući da su osetljiviji na hemijske otrove od ljudi. Ukoliko bi uginuli u svojim kavezima, to je je bio znak da je napad počeo. Na ovaj način je uginulo mnogo pilića.


Source

Sort:  

Žalosno šta rade šivotinjama...
Životinje su za tanjir, ne za rat!

Pa ne znam, @reaper6, nekako nisam ubeđen… :)

Одлично @tupakamaru, глас пуном снагом… која је нажалост опет опала :)

Hvala na podršci @lighteye! :)