Arum / Yılan Bıçağı Çiçeği [EN / TR]

in CCH2 years ago (edited)

img_8920

Have you ever seen a snake blade flower before? I'm sure many of you haven't seen it. I saw it for the first time and photographed this interesting flower right away. The snake blade, which is purple in color and much larger than other flowers, resembles a snake with its horn-like structure coming out of it.

Daha önce hiç yılan bıçağı çiçeği gördünüz mü? Eminim birçoğunuz görmemişsinizdir. Ben de ilk defa gördüm ve bu ilginç çiçeği hemen fotoğrafladım. Mor renkte ve diğer çiçeklerden oldukça büyük olan yılan bıçağı, içinden çıkan boynuz vari yapısıyla yılanı andırmaktadır.

img_8921

Although it is quite remarkable, this flower also has a heavy smell. It is also known as corpse flower among the people because its smell resembles carrion. It is said that this flower is both poisonous and used for medicinal purposes.

Oldukça dikkat çekici olmasına rağmen bu çiçeğin ağır bir kokusu da var. Öyle ki kokusu leşi andırdığı için halk arasında ceset çiçeği olarak da bilinir. Bu çiçeğin hem zehirli olduğu hem de şifa amaçlı kullanıldığı söyleniyor.

img_8922

img_8919

img_8918