My Daily Work Environmental Lighting Arrangement | Günlük İşlerim Çevre Aydınlatma Düzenlemesi

in Hive TR2 years agoclah6royx02p82pmjgoq45xzo_20221114_163727.webp
clah6rsyf02n419mjhbj310k6_20221114_165513.webp
clah6ry9z02oa1ymj8693aeod_20221114_171357.webp
clah6s33x02mh2cmjeljpb3mr_20221114_172329.webp

(ENG)

Hello everyone, friends, today I went to help him with a job that my friend had bought. I went to work and I looked at the materials in advance, we bought them for him, he had to go because he was going to buy a new engine just in time for our future, I came alone.

We took the job as a replacement for defective lamps, which is normal, but I talked to the head of the site and said that the electrical cables should also be taken behind the fences. Due to the fact that there is a parking area for children to play in the park, it is very dangerous for the cables to pass through the front side. In the event of a short circuit, if the pipes become wet or wet at that moment and the fuse does not throw, it creates a very big danger.

As the picture shows, I first started by removing all the pipes, I also had to renew the connections to work, and when it rains, he constantly throws a fuse. I started by cutting off all the connections and removing the empty pipes, and then I connected all the pipes to the back of the fence with the help of clips, so it will be a little safer to be at the back.

There were lamps that we detected as defective, and we had to change them. We noticed that some of them have broken covers because they are led lamps, their transformers are in them. When the slightest water comes, the pole explodes and the fuses are blown. If you do not change this, the insurance will be permanently discarded.

I start by tightly connecting the cables to the pole, and then if the cable is too long, I bring it to a certain brevity. Then I install the new lamp and make the cable connections. Here, I first tape the cables, then collect the cables and throw normal tape again, then wrap them thoroughly with melting tape and put normal tape on top again so that the melting tape does not deteriorate. When you do it in this way, the melting tape is not affected by environmental conditions and deteriorates immediately, and it is waterproof for a long time, and in this way you will prevent water leakage.

(TR)

Herkese selamlar dostlar bugün arkadaşımın almış olduğu bir işte ona yardım etmeye gittim. İşe gidip önceden ben bakmıştım malzemeleri ona göre aldık tam geleceğimiz sırada o yeni bir motor alacağı için gitmesi gerekti ben tek geldim.

İşi arızalı lambların değiştirilmesi olarak almıştık normal de ama ben site başkanı ile konuşup elektrik kablolarını da çitlerin arka tarafına alınmasını gerektiğini söyledim. Parkta çocukların oynayacağı park alanı olması sebebi ile kabloların ön taraftan geçmesi çok tehlikeli bir durum. Bir kısa devre olması durumunda o an borular yaş yada ıslak olur ise ve sigorta atmaz ise çok büyük bir tehlike yaratır.

Resim de göründüğü gibi ilk olarak tüm boruları sökerek başladım işe bağlantıları da yenilemek gerekiyordu yağmur yağdığında da sürekli sigorta atyormuş zaten. Tüm bağlantıları kesip boruları boş cıkararak başladım ve daha sonrasında tüm boruları çitin arka kısmına klips yardımı ile bağladm bu şekilde arkada olması bir nebze de olsa daha güvenli olacak.

Arızalı olarak tespit ettiğimiz lambalar vardı bunların da değişimini yapmamız gerekti. Bazılarının kapaklarının kırık olduğunu fark ettik bunlar led lamba oldukları için trafoları içinde bulunuyor en ufak bir su geldiğinde direk patlar ve sigortaları attırır. Bunun değişimini yapmaz iseniz sürekli olarak sigorta attıracaktır.

Kabloları direğe sıkıcak bağlıyarak başlıyorum işe ve sonrasında kablo çok uzun ise belli bir kısalığa getiriyorum. Sonrasında yeni lambayı takıp kablo bağlantılarını yapıyorum. Burada ilk önce kabloları bantlıyorum sonrasında kabloları toplayıp tekrar normal bant atıyorum ardından eriyen bant ile iyice sarıyorum ve üstüne tekrar eriyen bandın bozulmaması için tekrar normal bant atıyorum. Bu şekilde yaptığınızda eriyen bant çevre şartlarından etkilenip hemen bozulmaz ve uzun süre su geçirmez ayrıca bu şekilde su kaçağının da önüne geçmiş olursunuz.


For the best experience view this post on Liketu