My New Phone Samsung Galaxy Note 9 | Yeni Telefonum Samsung Galaxy Note 9

in Hive TR2 years agoclaidl3n802yp2pmj290z2oxy_SAM_5272.webp
claidl5ps02vr1hmj3hih1kjj_SAM_5274.webp
claidljwa02x51ymj1vqrddmi_SAM_5271.webp
claidllm802ww0imj68l6gpfi_SAM_5243.webp
claidlupq02vl0xmj90vkbs36_20221115_160507.webp
claidlvxe02tk0pmj3bbb3lva_20221115_161327.webp

(ENG)

Hello everyone, friends, today I finally got the phone I've been wanting to get for a long time. I used to use note 5 before, but I broke the screen many times and now I wanted to buy a new phone. Since I have always used the note series, I wanted to buy it from this series again, because it is a really beautiful and very functional phone. I've been doing research for about a month and found someone from the city where I live, and I met him yesterday morning and got the phone call from him.

The screen of the phone had just changed in the samsung service, so I preferred this phone. Since these phones are a little old, the problem that we call the ghost screen arises, so it made more sense for me to buy a changed screen. I got the phone yesterday morning, as you can see in the post I threw yesterday, I went to do the electrical work there, I encountered a problem when I wanted to try the phone at night.

After the phone was repaired, when they glued the cover, a piece of adhesive remained on the camera, so thin that it seemed too difficult to see with the eye, and I noticed it if it was difficult. I talked to the person I bought the phone from, he said he could get it back in the morning if I wanted, but I didn't want to give it back because I liked the phone so much.

I went to the phone guy first thing in the morning and explained the situation and asked them to get the adhesive on the camera.
It cost fifty Turkish liras to make it, and as soon as I got the phone, I came home and tested it with a phone light, and I solved this problem without paying big money.

I've been using the phone since yesterday, and the speed is also very nice, and the hive also does not contract, and I'm most glad that I'm officially suffering from torture on my old phone, I realized this.

(TR)

Herkese selamlar dostlar bugün uzun süredir almak istediğim telefonu sonunda alabildim. Daha önceden note 5 kullanıyordum ama ekranı birçok kez kırdım artık yeni bir telefon almak istedim. Ben hep note serisi kullanıdığım için yine bu seriden almak istedim çünkü gerçekten çok güzel ve çok işlevsel bir telefon. Yaklaşık bir aydır araştırma yapıp yaşadığım şehirden birini buldum ve dün sabah buluşup telefonu aldım kendisinden.

Telefonun ekranı samsung servisinde yeni değişmişti bu telefonu o yüzden tercih ettim. Bu telefonlar biraz eski olduğu için hayalet ekran dediğimiz sorun ortaya çıkıyor bu yüzden değişmiş ekranı almak daha mantıklı geldi bana. Dün telefonu sabah aldım dünki attığım yazı da gördüğünüz gibi elektrik işini yapmaya gitmiştim orada telefonu gece denemek istediğimde bir sorun ile karşılaştım.

Telefon tamir edildilten sonra kapağını yapıştırdıkları sırada kameranın üzerinden yapıştıcının parçası kalmış o kadar ince ki gözle görülemeyecek kadar zor görünüyordu bende bunu zorda olsa fark ettim. Telefonu aldığım kişi ile konuştum istersem sabah geri alabileceğini söyledi ama ben telefonu çok beğendiğim için geri vermek istemedim.

Sabah ilk iş telefoncuya gittim ve durumu anlattım ve kameranın üstünde ki yapışkanı almalarını istedim.
Yaptırması ise elli türk lirası tuttu ve telefonu alır almaz eve gelip telefon ışığı ile test ettim ve bu sorunu da büyük paralar ödemeden çözmüş oldum.

Telefonu dünden beri kullanıyorum ve hız olarak da çok güzel ve hive de kasma yapmıyor en çok da buna sevindim eski telefonumda resmen işkence çekiyormuşum bunu anladım.


For the best experience view this post on Liketu

Sort:  

Yeni telefonunuz hayırlı olsun hocam. Bu aralar telefon fiyatları uçmuş durumda. Ben de kendime yeni bir telefon almayı düşünüyorum. Siz onu kaç Türk lirasına aldınız acaba?

Cok sagolun hocam 5 bine aldim

Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullan. 😊

Cok sagolun 😊

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Bu kez kırılmaz umarım.

Cok tesekkurler hocam insallah 😀

Congratulations @benyamin! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You distributed more than 11000 upvotes.
Your next target is to reach 12000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Check out the last post from @hivebuzz:

HiveBuzz World Cup Contest - Collect badges and win prizes - 4518 HIVE prize pool
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!