Bugün Ne Yazsam?

in Hive TR3 years ago (edited)

image.png

Bugün ne yazsam? sorusunu yanıtlamak yazarlar için en az Bugün ne pişirsem? sorusuna cevap bulmak kadar kritik. Eğer düzenli olarak yazıyorsanız her gün en az bir konu bulmak zorundasınız.

Bugün ne yazacağımıza karar vermeden önce genel olarak hangi konularda paylaşımlar yapacağınızı belirlemiş olmanız gerekiyor. İnsanlar genel anlamda ne yazdığınızı bilirse yazılarınıza daha fazla ilgi gösterecektir. Yazdığınız konular bir cümle içinde kolayca ifade edebilir olursa hesabınızın okurlar tarafından benimsenmesi kolaylaşacaktır. Hive'da açılan her hesap okurlara, takipçilere bir tür vaat niteliği taşıyor. Pazarlama jargonunda 'değer önerisi' olarak isimlendirilen bu vaat ne kadar net ve kolay anlaşılır olursa o kadar iyidir.

Hive'da paylaşımlar topluluklar ve etiketler üzerinden organize edilip sunuluyor. Dolayısıyla Hive'ın doğasında bilgiyi ilgi alanlarına göre düzenleyip sunmak var. Yazdığınız konular hangi etiketlerle örtüşüyor? Eğer odaklanacağınız konu hakkında henüz karar vermediyseniz toplulukların talep ettikleri içerik türlerinden ve etiketlerden yararlanabilirsiniz.

Yazacağınız şeylerin "cool" olması için kendinizi zorlamayın. Okuyucuların neyi beğenebileceğine dair varsayımlar yapmayın. En iyi bildiğiniz ve yazmaktan, konuşmaktan hoşlandığınız konu hangisiyse onun hakkında yazın. Insan yazarken öğreniyor. Profesyonel çalışma alanınız hakkında yazmak bu bakımdan mantıklı olabilir.

Belirli bir ana konuya, ilgi alanına odaklanmak mantıklı olsa da pazarlama jargonunda "niche" olarak isimlendirilen alanlarla ilgilenen yeterli sayıda insan olduğuna emin olun.

Konu seçiminde insanları kutuplaştıran dini inanç, siyaset, futbol gibi konulardan kaçınmanızı tavsiye ederim. Polemik ve heyecanı seven bir yapınız varsa ayrı tabii 😃

Paylaşımlarınızda belirli konulara odaklanmak doğru bir strateji olsa da istisnalar her zaman mümkündür. Kendi adıma bilimkurgu öykülerimi yayınlamak için katıldığım Hive'da hakkında yazdığım konuların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Twitter deneyimimden güncel konulardan söz etmenin paylaşılan içeriğin başarı şansını artırdığını öğrenmiştim. Önemli günlerde o günlerin anlam ve önemine dair yazılar yazmak iyi bir fikir olabilir. Gündemde öne çıkan konular hakkında yazmak da bir seçenek olabilir.

Hangi konu hakkında yazacağınıza değişik konulardaki yazılarınıza aldığınız tepkilere göre de karar verebilirsiniz. Hangi konu daha çok ilgi çekiyorsa o tarafa yönelmek iyi bir strateji olabilir. Her yazınıza sonuçlarını inceleyeceğiniz bir deney gözüyle bakabilirsiniz. Trending ve hot sekmelerini gözden geçirerek başkalarının yazdıklarınızdan da öğrenebilirsiniz.

image.png

İnternette yaptığım araştırmalar ve Hive'daki gözlemlerim sonucunda oluşturduğum ilgi çekebilecek konular listesi aşağıda yer alıyor.

Blok Zinciri Projeleri, Kripto Paralar, Tokenlar

Şu sıralar kripto fiyatları yükseldiği için çoğunluk(ben de dahil) blok zinciri ve kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Yeni projeler, mevcut projelerdeki gelişmeler, bizzat deneyimlenen yatırımların sonuçları ilgi çeken konular arasında.

Ekosistem Hakkında Son Haberler

Hive geniş bir uygulama ve token ekosistemine sahip ve bu ekosistemde hemen her gün birçok önemli gelişmeler oluyor. Bu gelişmeleri aktarmak iyi bir fikir olabilir. En azından ben denk gelirsem okurum.

Yapılacaklar Listeleri

Birşeylerin listelenmiş olduğunu görmek insanlara kesinlik ve düzen duygusu veriyor. Herhangi bir işin nasıl yapılacağını anlatırken onu aşamalara bölmek, bunu insanlarla paylaşmak, hatta ardından liste içinden gerçekleştirilmiş olanları izleyen yazılarda paylaşmak iyi bir fikir olabilir.

image.png

Birilerini Tanıtmak

Bu benim kedim Gümüş. Gümüş'ün 3 yavrusu oldu. İsimlerini henüz koymadık; gibi tanıtımlar hoş olabilir. Hayran olduğunuz sanatçılar, iş insanları, sporcular ve yazarların da profilini çıkarıp insanlarla paylaşabilirsiniz.

Karşılaştırmalar

Karşılaştırmalı bir tanıtım tekil tanıtımlara kıyasla çok daha fazla ilgi çekiyor. Belirli ürünleri karşılaştırdığınız gibi belirli filmleri, kitapları da karşılaştırabilirsiniz.

Video ya da Podcast

Hep yazıdan söz ettik ama yaptığınız bir video ya da ses kaydını insanlarla paylaşabilirsiniz. Fiziksel görüntünüz ve ses tonunuz güzelse bu seçenekler daha fazla öne çıkabilir.

Kaynaklar

Belirli bir konuda yararlanılacak kaynakları derli toplu bir biçimde ortaya koymak o kaynakları sıfırdan yaratmak kadar faydalı olabilir. Dolayısıyla bol linkten oluşan derleme yazılar yazabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 🤠

Sort:  

Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

Bilim kurgu hikayelerinizi de severek okuyorum. Okurken bir noktada beni düşünmeye itiyor olması da ayrı hoşuma gidiyor.

Kendi adıma bir şeyler söylemem gerekirse, yazı yazmak konusunda bugüne kadar hiç sıkıntı çekmedim. Belki de bu nedenle Evernote hesabımda farklı konularda not defterlerim ve içinde de yüzlerce yazılarım var. İlginç bir şekilde okunmak ve takdir edilmekten ziyade ben yazmayı seviyorum. Bu nedenledir ki hiç güncel konularla ilgili bir şeyler yazmak istemedim. İçimden gelmiyor. Mesela uzmanlığım dijital reklamcılık olsa da bugüne kadar sadece bir dergide yayınlanmış bir makalem var hepsi bu. Ben "hobisini yazmaktan hoşlananlar" grubunda olduğumu düşünüyorum. Teknolojiyi seviyorum ve bunu yazıyorum. Bir gün birilerinin işine yarar diye de buraya ekliyorum kendi yazdıklarımı.

Yazmayı sevmek önemli bir şey. Zira insanın beklediği ilgiyi göremediği zamanlar oluyor. Öyle zamanlarda "insanlar yazdıklarımla ilgilenmiyor olabilir, ama ben bunu zaten sevdiğim için yapıyorum" rahatlığı veriyor insana.