Magnificent Palace Dolmabahce 🏰//Muhteşem Saray Dolmabahçe 🏰

in Hive TR6 months ago (edited)

Hello friends, today I come to you with a historical place that I definitely recommend you to visit. This beautiful historical place is Dolmabahçe Palace. I made a contract with my friend that we were going to go for a walk and tour in the evening. From there, we would move on to sports. We decided to go to the city center for a pre-workout walk, warming up and drinking coffee before spending time at home during the day and going to the gym in the evening.

Merhabalar arkadaşlar, bugün sizlerin karşısına kesinlikle gitmenizi tavsiye ettiğim tarihi bir mekanla geliyorum. Bu güzel tarihi mekanımız Dolmabahçe Sarayı. Arkadaşımla geçen sözleştik akşam üstü yürüyüş ve gezmeye gidecektik. Oradan da spora geçecektik. Gün içinde evde vakit geçirip akşam üstü spora salonuna gitmeden önce idman öncesi yürüyüş ile ısınma hem de kahve içmek için şehir merkezine gitmeye karar verdik.


From Akaretler to Dolmabahçe Palace, we took a walk in the company of conversation, with the cold air that keeps people alive.
Unfortunately, when we entered Dolmabahçe, we were told not to take photos inside, so unfortunately I could not take photos. The interior is really beautiful and worth seeing. I wish I had visited earlier. After exploring the interior well, we wandered around a bit. When we couldn't take pictures inside, we took a picture of the outside.

Akaretler' den Dolmabahçe Sarayı' na kadar insanı diri tutan soğuk havayla birlikte sohbet muhabbet eşliğinde yürüyüş yaptık.
Dolmabahçeye girdiğimizde bize içeride fotoğraf çekmememiz gerektiği söylendiği için maalesef fotoğraf çekemedim. İçerisi gerçekten çok güzel ve görülmeye değer. Keşke daha önceden ziyaret etseydim. içeriyi güzelce kesfettikten sonra biraz etrafında dolandık. İçeride fotoğraf çekemeyince, dışarının fotoğrafını çektik

You can also notice in the photo that the fine embroidery details are not overlooked. There is a delicacy in every room and furniture. Literally a palace. Being at the bottom of the sea also adds a different beauty to it. Even when one approaches Dolmabahçe Palace, one feels a sense of responsibility and consciousness. It dazzles with its splendor. While getting lost in the splendor of the palace, my national feelings also increased, which is a very good feeling.

Fotoğrafta da farkedersinizki ince işleme detayları gözden kaçmıyor.Her odasında, eşyasında bir incelik var. Tam anlamıyla bir saray. Denizin dibinde olması da ayrı bir güzellik katıyor kendine. İnsan Dolmabahçe Sarayı'na yaklaştığında bile üzerinde bir sorumluluk, bilinç hissediyor. İhtişamı ile göz kamaştırıyor. Sarayın ihtişamında kaybolurken aynı zamanda milli duygularımda da artış oldu, bu çok güzel bir his.

After spending time with my friend in the palace, we made our way to Dolmabahçe Cafe, which is right next to the palace. The fact that it was right next to the sea and the Palace made the cafe very attractive. We chose a place for ourselves, sat down and ordered a coffee. While sipping our coffees, we talked about the palace, the Ottoman Empire, our old culture and our ancestors.
It was a very enjoyable walk and trip for both of us. After we finished our coffees, he sent me to the gym and he himself headed towards his house.

Arkadaşımla güzelce sarayda vakit geçirdikten sonra sarayın hemen yanında bulunan Dolmabahçe Cafe' ye doğru yol aldık. Denizin ve Sarayın hemen yanında olması cafeyi çok cazip kılıyordu. Kendimize bir alan seçip oturduk ve birer kahve söyledik. Kahvelerimizi yudumlarken saraydan, Osmanlı'dan, eski kültürümüzden, atalarımızdan sohbet ettik.
İkimiz içinde çok keyif verici bı yürüyüş ve gezi olmuştu. Kahvelerimizi bitirdikten sonra beni spor salonuna doğru yolcu etti ve kendisi de evine doğru yöneldi.

See you in my next post, take care of yourself.❤️🌸💫

Bir sonraki postumda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.❤️🌸💫

Sort:  

Congratulations @catslovers! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You distributed more than 100 upvotes.
Your next target is to reach 200 upvotes.
You received more than 3250 upvotes.
Your next target is to reach 3500 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Check out our last posts:

LEO Power Up Day - December 15, 2022
HiveBuzz World Cup Contest - Semifinals - Recap of Day 2
The Hive Gamification Proposal Renewal
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

Istanbul'un yuruyerek gecilecek en guzel yerlerinden biri.

Çok doğru ☺️

 6 months ago  

Belki önümüzdeki yaz yine gelirim daha iyi gezeriz bayağı öğrenmişsin zaten. Bol fotoğraf da çekeriz😃🤩😍🥰

Sen gelene kadar ben çok daha yeni yer öğrenirim birlikte gezeriz😍💫

Burası İstanbul'da en çok gezmek istediğim yerlerden birisi. Araba olmadan İstanbul'da dolaşmak çok zor oluyor ve benim de arabam yok. Örneğin Galatasaray'ın stadına da gitmek ve gezmek istiyorum ancak arabam yok. Her neyse tarihiyle manzarasıyla harika bir bina gerçekten. Paylaştığınız için çok teşekkürler. Keşke içerinin de fotoğrafı çekilebilseymiş.

Maalesef İstanbul'da araba olmayınca gezip görmek çok zorlaşıyor, buna rağmen inatla gezmeye devam😂😅

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @catslovers.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more

Wow 😮 it is really a memorable exploration 😊 I would have love to see the interior, am sure it will be more beautiful in the inside because the exterior is really nice and the atmosphere is seems very cool.

It's good to know you had a great time out with your friend and thanks for sharing those beautiful pictures 😊

I would love to introduce the inside to you. Thank you for your thoughts 😊

That will be really nice.

You are welcome dear friend 😊

welcome thank you 😊

Çoz Guzel 😂😂 so amazing ❤️

Thank you ☺️

İstanbul şehrinde yaşamak da sizin ayrıcalığınız.
Harika yerler gezebiliyorsunuz. Muhteşem bir içerik tebrikler. 😊

Elimden geldiğince, teşekkür ederim 😊

Çok ihtişamlı bir yer. Bir an fotoğraflara bakarken burada yaşama ihtimalimi düşündüm. Sonra, hemen aklımdan böyle şeyleri çıkardım.😂

Kim istemez ki sarayda yaşamak 😅😂

Ben genelde yasak dediklerinde çaktırmadan fotoğraf çekmeye başlıyorum. Tabi, yakalandım bir kaç defa :) Güzel bir gezi olmuş. Görmek istediğim yerlerden biri.

Denedim bende fakat başarısız 😂

Hiya, @ybanezkim26 here, just swinging by to let you know that this post made it into our Honorable Mentions in Daily Travel Digest #1730.

Your post has been manually curated by the @pinmapple team. If you like what we're doing, please drop by to check out all the rest of today's great posts and consider supporting other authors like yourself and us so we can keep the project going!

Become part of our travel community: