Sunday Activity : Taksim Trip 🚶‍♀️👣//Pazar Aktivitesi : Taksim Gezim 🚶‍♀️👣

in Hive TR5 months ago (edited)

Hello my dear Hive friends, I woke up early in the morning today. As soon as I woke up, I looked outside because the weather had been bad for a few days while I was working and the weather wasn't working very well. This situation was depressing me. When I woke up in the morning, it must have rained again from the night, because the floors were wet, so I lost my mood. I lingered a little later, maybe the weather would improve, so I got up and went to the gym to have breakfast. I must have lingered in the hall for a long time because it was 14:00 when I came out. By the time I got out, the sun had already appeared and the sky was shining. There was a feeling of happiness inside me, I immediately went home, had my dinner, and went out in the afternoon. I have decided where to go. I drove towards Ortakoy Taksim. I got on the minibus, put on my headphones and took the road to Taksim.

Merhabalar sevgili Hive arkadaşlarım, bugün sabah erken saatte uyandım. Uyanır uyanmaz dışarı baktım çünkü bir kaç gündür ben çalışıyorken hava çok güzel çalışmıyorken hava kötü oluyordu. Bu durum haliyle modumu düşüyordu. Sabah uyandığımda yine geceden yağmur yağmış olmalıydı ki yerler ıslaktı, haliyle modum düştü. Oyalandım biraz sonra belki hava düzelir diye kalkıp kahvaltı yapıp spor salonuna gittim. Salonda epeyce oyalanmış olmalıyım ki çıktığımda saat 14.00 olmuştu. Çıktığımda çoktan güneş kendini göstermiş, gökyüzü parlıyordu. İçimde bir mutluluk oldu, hemen eve gidip yemeğimi yiyip öğleden sonra dışarı çıktım. Nereye gideceğime yolda karar verdim. Ortaköy Taksim' e doğru yol aldım. Dolmuşa bindim, kulaklığımı taktım ve Taksim yolunu tuttum.

I want to tell you a little bit about Taksim. Taksim is one of the beautiful places to visit in Istanbul. It is a very crowded district, some days we can't even find a place to take a step, it gets so crowded. This is the favorite district of tourists and everywhere is full of tourists. The square is quite large and there is the Republic Monument in the middle of the wide square. The only thing I know about the monument is that it took 2.5 years to build. There is a very large Taksim mosque right next to the monument. The buildings in Taksim are generally patterned and very beautiful in appearance. Taksim's most famous place is Istiklal Street. Istiklal Street is full of illuminated, colorful shops and stores. There is a tramway in the middle of the street. The tramway adds beauty to the beauty of the street. The tram is full of children running after it and clinging to it. In fact, it is a very dangerous situation, but since they are used to it, there is no problem.

Size biraz Taksim'den bahsetmek istiyorum. Taksim İstanbul'un gezilecek güzel yerlerinden birisi. Oldukça kalabalık bir semt, bazı günler adım atmaya yer dahi bulamıyoruz o derece kalabalık oluyor. Burası turistlerin gözde semti oluyor ve heryer turist dolu burada. Meydanı oldukça büyük ve geniş meydanın tam ortasında Cumhuriyet Anıtı mevcut. Anıt hakkında benim bildiğim tek şey yapımı 2.5 yıl sürmüş. Anıtın tam yanında oldukça büyük Taksim camii bulunuyor. Taksim'deki binalar genellikle desenli ve görüntü açısından çok güzel. Taksim'in en bilindik yeri İstiklal Caddesi'dir. İstiklâl Caddesi ışıklı, rengarenk dükkan ve mağazalarla dolu. Caddenin ortasında tramvay yolu mevcut. Tramvay yolu caddenin güzelliğine güzellik katıyor. Tramvay peşinden koşup tramvaya yapışan çocuklarla dolu. Aslında çok tehlikeli durum fakat onlar alıştığı için bir problem çıkmıyor.


I walked on Istiklal street and visited the shops. It seemed unnecessarily expensive to me because it was mostly tourists and frequented by people. When it got dark, I decided to go home. I wish you all a good Sunday and see you in my next post, stay safe 🌸😊

İstiklâl caddesinde yürüyüp mağazaları gezdim. Genelde turistler olduğundan ve insanların uğrak yeri olduğundan bana gereksiz pahalı geldi. Hava kararınca da eve gitmeye karar verdim. Hepimiz için iyi pazarlar diyorum ve bir sonraki postumda görüşmek üzere sağlıcakla kalın 🌸😊

Sort:  

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

When the sun comes out we all get in a better mood, that is true. These days it is all the time sunny in Spain, so I can't really complain. The tram looks so cool, thank you for this little tour :)

I totally agree with you that sunny weather makes me happy. Thank you 😊

Then here comes a bit of sunshine ;)

☀️☀️☀️☀️☀️☀️

Geçenlerde ben de Taksim'i gezdim. Çok kalabalık ve dediğiniz gibi pahalı.

Ellerinize sağlık. :)

Maalesef öyle. Teşekkür ederim 😊

Güneş bu sefer sizin yüzünüzü güldürmüş. İstanbul'a bir kaç kez geldim. Taksim İstanbul'un kalbi gibi duruyor. Dediğiniz en kalabalık caddelerinden biri.. Ben bu kadar güzel olduğunu tahmin etmemiştim. Belki de sizin çektiğiniz resimlerden bana güzel gelmiştir. Güzel paylaşım için çok teşekkürler:))

Güneş ister istemez modumu yükseltiyor. Evet, Taksim çok güzel bir yer. Teşekkür ederim.😊

Güzel bir Pazar olmuş. Dolu dolu geçirmişsiniz. İstiklal’i ben de çok seviyorum. Her ne kadar kalabalıktan kaçsam da, oradaki kalabalık, insanı yalnız hissettiren, ilgisiz bir kalabalık olduğu için hoşuma gidiyor.