Köprübaşı location and drought / Köprübaşı mevkisi ve kuraklık 🌉 🌁 💧

in Hive TR2 years ago (edited)cl9h2h48o032924kc4711cup2_8F180743-169F-4C99-B270-277EF911FCB5.png
cl9h2hi1c032z1skcb6sb0aqy_52D20C46-25D6-4C92-AC88-03E90DA265A8.png

EN:
Hello Hive family. Today, when my class is free, I thought I'd take a walk and tour around a bit. Two things caught my attention as I was walking around. The first is how little walking I do. 🤦‍♂️ I really failed in walking. I went back and forth between school and home for a long time. When I was tired, I neglected walking a lot. I could not walk comfortably. I used to walk for miles, I wouldn't get tired or I wouldn't have any discomfort, now I realized that I was tired or couldn't walk comfortably at 500 meters. Considering the fact that most of the diseases come from inactivity, I made a short self-evaluation by saying that I should pay attention to walking a little more.
TR:
Merhaba Hive ailesi. Bugün dersimin boş olduğu bir saatte biraz yürüyüş yapayım etrafı biraz gezeyim dedim. Gezerken iki şey dikkatimi çekti. Birincisi ne kadar az yürüyüş yaptığım. 🤦‍♂️ Yürüyüş konusunda gerçekten sınıfta kalmışım uzun zamandır bir okul-ev arası gidip geldim yorgun olunca yürüyüşü çok fazla ihmal etmişim. Yürürken rahat yürüyemedim. Eskiden kilometrelerce yürürdüm yorulmazdım ya da bir rahatsızlığım olmazdı şimdi 500 metrede yorulduğumu ya da rahat yürüyemediğimin farkına vardım. Hastalıkların çoğu da hareketsizlikten geldiği gerçeğini de düşünürsek biraz daha yürüyüş yapmaya dikkat etmeliyim diyerek kısa bir öz değerlendirme yaptım.

cl9h2hvdz032o1gkcgm445nfh_DE2523A6-8749-47F0-9384-E68678FAC48C.png
cl9h2i98703790okc9j4y9x27_411C65CC-8250-4DC4-B959-0E2CF318889C.png

EN:
The second thing that caught my attention was the creek in the village that does not flow now. This stream dries up in the summer and comes to life again in the winter with the rain and snow waters coming from the mountains. I am in a rainy place in this season that interests me, but it rained less. It had rained a lot this time last year. But this year it rained less than last year. This caused the creek to remain dry even if we arrived in mid-October. This brings to mind whether this year will be a dry year. You know, last year was a rainy and snowy year for the country, will this year be a dry year in terms of rain and snow? The village I live in is a village that suffers from water problems. Sometimes the waters are cut off, and the water comes at some hour intervals. When the water runs out in the tank, the school runs out of water. In order to share this with you, I wanted to share our creek, which dried up from the location called Köprübaşı, with you.
TR:
İkinci dikkatimi çeken kısım ise köyün içerisinde bulunan ve şuan su akmayan dere oldu. Bu dere yazları kuruyor kışları dağlardan gelen yağmur ve kar sularıyla tekrardan canlanıyor. Benim ilgimi çeken bu mevsimde yağmurlu geçen bir yerdeyim ama yağmur az yağdı. Geçen sene bu zamanlar çok fazla yağmur yağmıştı bu zamanlarda. Ama bu sene yağmur geçen seneye nazaran daha az yağdı. Bu da Ekim ayının ortasına da gelsek derenin hala kuru kalmasına neden olmuş. Bu da bu senenin acaba kurak bir sene mi olacağını akla getiriyor. Biliyorsunuz geçen sene ülkece bol yağmurlu ve karlı bir seneydi bu sene acaba yağmur ve kar bakımından kurak bir sene mi olacak ? Zaten bulunduğum köy su bakımından sıkıntı çeken bir köy. Bazen suların kesildiği oluyor zaten bazı saat aralıklarında su geliyor. Depoda da su bitince okul susuz kalıyor. Sizlerle de bunu paylaşmak için Köprübaşı diye anılan mevkiden kuruyan deremizi sizinle paylaşmak istedim.

cl9h2ikaw03311skcgsoq9k6b_1FEB6A29-49E6-41B8-83EF-18324A0978B6.png
cl9h2iycj034j0vkcaxh3d1sy_1C5771A0-CECF-4355-93C8-2E26B53AF34B.png

EN:
Köprübaşı location is a name given for the bridge built over the stream to enter the village, which is right at the beginning of the village. The area where the bridge is located is called the bridgehead, which means the place where the bridge begins. Without this bridge, it would mean that transportation could not be provided not only to this village but also to many villages in the future. In the absence of transportation, all villages will be stranded, and health and food problems will arise. Visually, it has added a nice atmosphere to the village, and it is a place that can attract the attention of those who come to visit the village.
TR:
Köprübaşı mevki köyün hemen başında bulunan köye giriş için derenin üstüne inşa edilmiş köprü için verilmiş bir isim. Köprünün olduğu bölgeye de köprünün başladığı yer manasında köprü başı denmiş. Bu köprü olmasa sadece bu köy değil ilerde bulunan birçok köye ulaşımın sağlanamaması anlamına gelir. Ulaşım olmadığında da bütün köyler mahsur kalır sağlık ve gıda sıkıntıları baş gösterir. Görsel olarak da köye güzel bir hava katmış, köyü gezmeye gelenler için ilgilerini çekebilecek bir yer.


For the best experience view this post on Liketu

Sort:  

Köprü başı çok guzelmiş. Ulaşımı kolaylaştırmasi da harika 🤗

Güzel ve egzotik bir yer gerçekten 😊

Derenin kuru hali bile güzel görünüyor. Normalde çok çirkin durur ama çakıl taşları renk katmış. Yürüyüşü ihmal etmemek lazım. İzlediğim bir dizide, kalp doktorlarının günlük 10 bin adım önerdiği söyleniyordu.

Bu konuda büyük tembelliğim var yeneceğim inşallah en kısa zamanda çünkü günlük 1000 adım bile atmıyorum 🤦‍♂️

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @sezermehmet.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more

Ulaşım için merkez bir yermiş.Güzel anlatmışsın.

Teşekkür ederim 😊

Güzel bir yermiş, sizde çok güzel anlatmışsınız.