The last remaining temperatures and greenery from summer/ Yazdan kalan son sıcaklıklar ve yeşillik 🌳 😊

in Hive TR2 years ago (edited)cl9bcyie502gt0okc2ra2aeuv_9939FE78-08E6-4272-B97F-66900A22CD8A.png
cl9bcyua302dd0vkc97e452pw_A164DC9D-9808-4788-9C03-1A481D23C246.png

Hello everyone from a beautiful Sunday hive family. On Sunday, when we found a holiday and sunny weather, we wanted to walk around a little with my son and sunbathe. The weather was also really beautiful, neither sweltering like the summer heat, nor cold like the winter cold, it was perfect weather at just the right temperature. I think this has some effect on the fact that the place where we live is in the south. You know that winter is coming a little late to the Mediterranean region. I have heard that the northern parts are cold and rainy. Of course, everywhere has its own beauty, and in the summer it does not retreat from the heat. On such a beautiful day, my son and I wanted to go for a man-to-man walk.

Güzel bir pazar gününden herkese merhaba hive ailesi. Pazar günü tatilini ve güneşli havayı bulmuşken oğlumla biraz dolaşmak güneşlenmek istedik. Hava da gerçekten çok güzeldi ne yaz sıcağı gibi bunaltıyor ne de kış soğuğu gibi üşütüyor tam orta sıcaklıkta mükemmel bir havaydı. Bunda biraz da oturduğumuz yerin güneyde olmasının etkisi var galiba. Akdeniz bölgesine kış biraz geç geliyor malumunuz. Kuzey kesimler soğuk ve yağmurlu olduğunu duydum. Tabi her yerin de kendine göre bir güzelliği var yazında buralar sıcaktan çekilmiyor. İşte böyle güzel bir günde oğlumla erkek erkeğe dolaşmak istedik.

cl9bcz2s802fz0hkchc7ydkpc_DECC41B9-B5A8-4459-87A0-4489814700EE.png
cl9bczbym02cr1skcebi639fl_95785CA7-1CB7-4AAE-80F3-A66C5F2D9DC5.png

You know, children are very bored at home, when someone goes out, they cry right after him. Or they make emotional exploitation so that he will take her with him. 😃 We went out together to get some sun, get some air, relieve some stress. Of course, son, the excuse is that I also need a walk, I may have gained a little too much weight lately. Dec. ️️ There are not many places to visit here, there is only a park, usually everyone is there. Everyone comes here, as there is greenery and a park for children to have fun. So we went to the park with my son to get oxygen and socialize. Her mother stayed at home, she is studying for the exam. When the child walks a little, he is calmer, he can work better. Of course, when we travel, we meet too many people. Everyone who is not familiar with any of them loves my son, I also like that people treat babies so affectionately, that they are warm-blooded. At least there are feelings of compassion in our people, thank God.

Çocukları bilirsiniz evde çok sıkılır birisi dışarıya çıktığında hemen arkasından ağlarlar. Ya da kendisini de götürsün diye duygu sömürüsü yaparlar. 😃 Biraz güneşlensin biraz hava alsın biraz stres atsın diye beraber dışarı çıktık. Tabi oğlum bahane benim de yürüyüşe ihtiyacım var bu aralar biraz fazla kilo almış olabilirim. 🤦‍♂️ Burada gezilecek çokta bir yer yok sadece park var genelde herkes orada olur. Yeşillik ve çocukların eğlenmesi için park olduğu için herkes buraya gelir. Biz de oğlumla oksijen almak ve sosyalleşmek için parka gittik. Annesi evde kaldı o sınava çalışıyor. Çocuğu da biraz gezdirince daha sakin oluyor daha iyi çalışabiliyor. Gezerken tabi çok fazla kişiyle karşılaşıyoruz. Bunların içinde tanıdık olan olmayan herkes oğlumu seviyor insanların bebeklere böyle sevecen davranması sıcak kanlı olmaları benim de hoşuma gidiyor. En azından merhamet duyguları insanlarımızda var çok şükür.

cl9bcznqx02dd1gkc223x9hng_C7C3C5EE-BC73-40D9-986A-FE310BAE65BC.png
cl9bczyic02ip2ckc1nbf565w_B31743FC-F11C-4E4A-B7A6-431BD72A405A.png

The greenery in the park was very nice while we were walking. But with the arrival of autumn, the greenery does not have much life left. They are slowly starting to shed their leaves, it seems that they will soon shed all their leaves. For two days, the cold has started to come, it was not cold at all before, these cold temperatures do not put leaves on the trees. Other people were also sunbathing in the park, enjoying the last days of summer. We also love autumn very much as people, although it actually represents a little sadness, I love it very much because there is a weather between summer and winter. Dec. Of course, every season has its own beauty, and that's the beauty of autumn for me. My son also fell asleep recently, fell asleep in the car, and then we came home, tired, we said let's rest. 😊

Gezerken park içinde yeşillikler çok hoştu. Ama sonbaharın gelmesiyle yeşilliğin fazla ömrü kalmamış. Yavaştan yapraklarını dökmeye başlamışlar yakında tüm yapraklarını dökecekler gibi geliyor. İki gündür soğuklar gelmeye başladı daha öncesinden hiç soğuk değildi bu soğuklar ağaçlarda yaprak koymaz. Diğer insanlar da parkta güneşleniyorlar yazdan kalma son günlerin tadını çıkarıyorlardı. Sonbaharı da insanlar olarak çok seviyoruz aslında biraz üzüntüyü temsil etse de yaz ile kış arasında bir hava olduğu için ben çok seviyorum. Tabiki her mevsimin kendine göre bir güzelliği vardır sonbaharın güzelliği de bana göre bu. Oğlum da son zamanlara doğru uykusu geldi arabada uyuyakaldı daha sonra eve geldik yorulmuşuz dinlenelim dedik. 😊


For the best experience view this post on Liketu

Sort:  

Bu sene yaz çok güzeldi. Şimdi den özledim. Çok güzel kareler.

Teşekkür ederim. Yaz bir başka güzeldi tabi.

Maşallah çok tatlı çocuğunuz. İkiniz için de güzel bir aktivite olmuş ☺️

Teşekkür ederiz darısı yoksa sizin başınıza inşallah 🙏

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @sezermehmet.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more