Finding Traces of Kemal Sunal in a Village / Bir Köyde Kemal Sunal'a Ait İzler Bulmak

in Hive TRlast yearcl9iw1dcn005h15kc1apn5mz3_IMG_1003.webp
cl9iw1h3y005n1tkcc2cid27r_IMG_1013.webp
cl9iw1kz800570ikcbz5ecoo3_IMG_1010.webp
cl9iw1o9v005h0pkc1mjy89dg_IMG_0993.webp
cl9iw1ri2005a2kkc26s2e60q_IMG_0996.webp
cl9iw1viv004y2bkc2iz78kx3_IMG_1001.webp
cl9iw1z0p00620wkcfs0q2odk_IMG_1024.webp
cl9iw228a005j15kc2q140txd_IMG_1022.webp
cl9iw254q005p1tkccgvf2g98_IMG_1026.webp
cl9iw289b005c1dkcdx24dy62_IMG_0995.webp

Hello friends. How are you? I hope you are enjoying yourself.
I visited a village in Iznik, where I live today. But this village I visited is quite different from other villages. This difference is not caused by the houses, people or animals in the village. This difference stems from the fact that one of Yeşilçam's cult films was shot in this village in ancient times (in 1986). Yes, you heard right, a Yeşilçam movie was shot here. You can say, "Well, dear, if a movie is made, it is shot everywhere". But I don't think it's fair to take it that lightly.

Let's come to our village and the film shot here. The name of this village is Sansarak. Strange name isn't it? According to what I learned from the villagers, horses were bred for the Ottoman army here in the past. Its name during the Ottoman state was Sarıkısrak. Over time, this name Sarıkısrak turned into Sansarak. In fact, on the hill called Kel Tepe opposite the village, there were fronts from the time of the War of Independence.

The film shot in this village is DAVACI, one of Yeşilçam's cult films. Kemal Sunal, perhaps the most beloved actor of our country's people, played in this movie. (1st photo Kemal Sunal's house in the movie The Claimant) In this movie, Kemal Sunal's son kidnaps his sheep to his neighbor's garden. His neighbor Ahmet Bey both slaps Kemal Sunal's son and pulls his ear. Things get complicated when Kemal Sunal gets involved and slaps his neighbor. After that, both families sue each other. But the case never ends. At first, it is fun for families to go to the city court and testify every day of the trial, but later on, it starts to get difficult. Many of you have already watched this movie. I've watched it many times too. But I was very emotional to go to the place where the 1986 movie of an actor I love was shot. It was another good thing that the houses where the movie was shot were almost unchanged. As I passed the house and walked around the streets of the village, the smiling face of the great master Kemal Sunal came before my eyes.
I wanted to share this meaningful trip with you today.
You can watch the plaintiff's movie here.

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Umarım keyfiniz yerindedir.
Bugün yaşadığım yer olan İznik'in bir köyünü ziyaret ettim. Fakat bu ziyaret ettiğim köy diğer köylerden oldukça farklı bir yer. Bu farklılık köyde bulunan evler, insanlar veya hayvanlardan kaynaklanan bir farklılık değil. Bu farklılık, bu köyde eski zamanlarda (1986 yılında) Yeşilçam'ın kült filmlerinden birinin çekilmiş olmasından kaynaklanıyor. Evet yanlış duymadınız burada bir Yeşilçam filmi çekilmiş. "Ne olmuş canım film çekilmişse her yerde çekiliyor" diyebilirsiniz. Belki de böyle dediğinizde haklı bile olabilirsiniz. Ama bence o kadar hafife almak pek doğru değil.

Gelelim köyümüze ve burada çekilen filme. Bu köyün adı Sansarak. Garip bir isim değil mi? Köylülerden öğrendiğime göre burada eskiden Osmanlı ordusuna at yetiştiriliyormuş. Osmanlı devleti zamanındaki ismi ise Sarıkısrak imiş. Zamanla bu Sarıkısrak ismi Sansarak'a dönüşmüş. Hatta Köyün karşısındaki Kel Tepe olarak isimlendirilen tepede Kurtuluş savaşı zamanından kalmış cepheler bulunmaktaymış.

Bu köyde çekilen film ise Yeşilçam'ın kült filmlerinden olan DAVACI filmi'dir. Bu filmde ülkemiz halkının belki de en çok sevdiği oyuncu olan Kemal Sunal oynamıştı. (1. fotoğraf Kemal Sunal'ın Davacı filmindeki evi) Bu filmde Kemal Sunal'ın oğlu koyunlarını komşusunun bahçesine kaçırır. Komşusu Ahmet Bey de Kemal Sunal'ın oğluna hem tokat atar hem de kulağını çeker. Kemal Sunal da olaya dahil olup komşusuna tokat atınca işler karışır. Bundan sonra her iki aile de birbirleri hakkında dava açarlar. Fakat dava bir türlü bitmez. İlk başlarda her duruşma günü şehirdeki mahkemeye gidip ifade vermek ailelere eğlenceli gelse de sonraları bu iş zorlaşmaya başlar. Zaten çoğunuz bu filmi izlemişsinizdir. Ben de defalarca izlemiştim. Fakat sevdiğim bir oyuncunun 1986 yılına ait filminin çekildiği yere gitmiş olmak beni bir hayli duygulandırdı. Filmin çekilmiş olduğu evlerin neredeyse hiç değişmemiş olması ise bir başka güzeldi. Evin yanından geçerken ve köyün sokaklarında gezerken büyük usta Kemal Sunal'ın o hep gülen yüzü gözlerimin önüne geliyordu.
Bu günkü bu anlamlı gezimi sizlerle paylaşmak istedim.
Davacı filmini buradan izleyebilirsiniz.


For the best experience view this post on Liketu

Sort:  

Postlar arasında içeriğini en çok merak ettiğim post bu oldu. Çünkü Kemal Sunal deyince akan sular duruyor. Sarıkısrak kısmı da öğrendiğim diğer bir bilgi olması bakımında güzel bir posttu. 👍😊

Teşekkür ederim. Ayrıca bu köyde bir de kanyon var. Oraya uğramadığım için hakkında birşey yazmadım.

sevdiğim bir oyuncunun 1986 yılına ait filminin çekildiği yere gitmiş olmak beni bir hayli duygulandırdı

Okurken aynı hisleri paylaştım sizinle.
Sevdiğim ve çok da anlamlı bulduğum bir filmdi Davacı. Diyalogları da oyunculukları da müthişti bence. Onun çekildiği yerleri bir nebze de olsun görebilmek harika. 🙆‍♀️
Ellerinize sağlık. 🌸

Aynı duyguları paylaşıyormuşuz. Teşekkür ederim

This is a beautiful, historic event, I could feel the smile on my face as you talk about your fav actor.

I love the pictures taken, they look beautiful.

 last year  

Eşimle neredeyse her gün Kemal Sunal filmleri izleriz. Davacı da en sevdiğimiz filmlerinden, yaşadığımız yere yakın bir yerlerde olsaydı eminim çoktan ziyaret etmiş olurduk. Çok nostaljik güzel bir köymüş. Paylaşımınız için teşekkürler ✨

 last year (edited) 

Ben de fırsat buldukça izlerim. Belki ilerde yolunuz düşer.

Congratulations @snlbaskurt! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You received more than 35000 upvotes.
Your next target is to reach 40000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Artık o evlerin tarihi eser niteliği taşıması bile gerekebilir. Çok güzel bir paylaşım👏

Bence de öyle yapılması gerekiyor. Ama hala orada yaşayan insanların olması da güzel. Teşekkür ederim

Ben Kemal Sunal hayranıyım. Her filmini kaç kez izlediğimi hatırlamıyorum bile. Bu filmi de çok iyi biliyorum. Zira filmde anlatılanlar adalet sistemine atıflarda bulunuyor. İyi bir eleştiri filmiydi.

Kesinlikle. Zaten filmlerinin çoğu yapılan yanlışlıklara değiniyordu

Vay be. Gerçekten de filmlerin çekildiği bir yerde olmak güzel... Ben de sizlere Boğazköy de Davaro filminin birkaç yerini atayım

İyi olur. Merakla bekliyorum 👍🏼