Adam Kracík: Jak správně sestavit kryptoměnové portfolio

in Česky!3 years ago

V Česko-slovenské facebookové komunitě není moc lidí, kteří se věnují nováčkům, dávají jim cenné rady a brání je před sarkastickými narážkami "zkušených krypťáků". Jedním z těchto lidí, kteří jsou svým přístupem a nadhledem pro tuzemskou kryptoscénu extrémně důležití, je i Adam Kracík. Analytik, žurnalista a v neposlední řadě také zkušený trader.

Adame, tebe asi není třeba představovat, ale přeci jen se na úvod zeptám, jaký je tvůj krypto background? Kolika bear markety jsi prošel?

Bear market mám za sebou pouze jeden. Na vlak kryptoměn jsem nastupoval na počátku roku 2017. O rok později jsem dal výpověď v práci a šel se věnovat kryptoměnám naplno. Takže jsem si bear market užil s plnou parádou. Nebyla to úplná legrace. Nicméně to bylo nejlepší pracovní rozhodnutí, co jsem kdy udělal.

Práce v kryptu je obecně dost zajímavá a rozmanitá. Dříve jsem hodně psal, ale dneska už se primárně věnuji pouze analytické práci, obchodování a občas nějakému tomu článku či konzultacím.

Hodně se věnuješ podpoře komunity a zejména tvoje práce pro nováčky v kryptu je určitě neocenitelná. Jedna z klasických otázek bývá: „Do čeho investovat“? Máš pro začátečníky nějakou radu, jak si nastavit vlastní portfolio? Nebo zda při tom důvěřovat někomu dalšímu?

Pro nováčka je neřešitelné nastavit rozumné portfolio. Kryptoměny jsou spekulativní odvětví a ani ostřílení matadoři vlastně nemusí tušit, jak to všechno pořádně udělat.

Lidé se většinou ptají do čeho investovat a čekají jednu dvě odpovědi. Ale základem ve spekulativním odvětví je mít dobře diverzifikované portfolio. To znamená, že část by měl tvořit Bitcoin, který funguje jako zabezpečovací mechanismus. Pak zde existují dvě hlavní oblasti, které se rychle rozvíjí a to jsou smart kontrakt platformy (ETH, ADA, DOT, BNB, ATOM, ALGO např.) a decentralizované finance (Maker, Comp, Aave, Sythetix, uniswap atd.).

Správné portfolio by mělo z mé strany reflektovat tyto tři trendy. Smart Contract platformy, DeFi a bitcoin. Pak je možné se teprve pouštět dál. Důležité je vytvořit portfolio a od toho se prostě odrážet. Portfolio je v tomhle světě něco jako základy domu. Pokud stavíte dům bez základů a pravidel, tak vám spadne. Stejně je to tady. Je potřeba vytvořit kvalitní základy a určit si pravidla, podle kterých stavět. Tzn. např. nikdy žádné all-iny nebo all-outy, nikdy trading s více než malou částí portfolio.

Jak bys, v závislosti na možný pohyb kryptoměn v cyklech, doporučil nastavit si výstupní strategii (angl. exit strategy)? Předpokládám, že snažit se prodat na samém vrcholu není nejlepší nápad. A proHODLovat se dalším bear marketem, který může opět trvat třeba 2-3 roky, také není to, po čem by typický kryptonadšenec toužil. Kdo by chtěl vidět svoje portfolio v červených číslech, že ano.

Víceméně je to jednoduché v teorii a praxi je to strašlivě těžké. Exit strategie už se musí přímo odvíjet od portfolia. Pokud někdo nakupuje na topu, tak ho exit strategie ani moc nezachrání. Pro ty, co nakupují dnes, tak je důležité průběžné vybírání zisků a na druhé straně je klíčové uvědomění, že už nakupujete v bublině a tudíž extra rizikově.

Správně se má nakupovat v bear marketu a v průběhu bull marketu postupně prodávat. Pokud tu nicméně čtenář v bear marketu nebyl, tak si prostě musí uvědomit masivní rizika. Zde bych doporučoval průběžně vybírat zisky a ty si připravit na další bear market a příští kolo jet už tak, jak se to má dělat.

Jinak moje exit strategie je založena čistě na postupné odprodeji do větších mincí a následně pak výběr do dolaru a eur. Ale každá exit strategie bude vypadat jinak. Jako vše v investování je i exit strategie poměrem mezi rizikem a potenciálním ziskem a proto je potřeba se rozhodnout, jak moc chci riskovat. Kdo chce hodně riskovat, odprodává až při větších ziscích s tím, že může prohodlovat bear market. Kdo chce méně riskovat, tak odprodává větší procenta a průběžně.

A co průběžné výstupy ze short-term a mid-term tradů, třeba nějakých low-cap altů? Máš nějakou radu, jak se stavíš k braní profitů? Všímám si totiž, že se v lidech hodně často pere greed (vyždímat z trejdu co největší) s obavami, že právě nezvládnou správně načasovat výstup.

Stejně jako u exit strategie je to hra mezi rizikem ku profitu (potenciálnímu). U malých altů jsou rizika enormní a vše se opět musí odvíjet od základního portfolia a risk managementu. Pokud nakoupím jeden malý alt s tím, že do něj dám 20% portfolia, tak jsem téměř jistě prohrál a přijdu o peníze. Pokud to vyjde, tak je to hrozná zkušenost, protože člověka učí, že má v podstatě spoléhat na štěstí.

Malé alty se nakupují tak, že si člověk udělá důkladný výzkum, vybere např. 10-20 projektů, které v rámci výzkumu identifikoval jako nejlepší a následně do nich investuje maličké částky. Z moji zkušenosti je to tak, že i když udělám sebelepší research, tak z investiční várky vyjde dobře třeba 1-3 projekty, které pokryjí ztráty z těch ostatních.

Hlavní je nezapomínat, že se jedná o spekulaci a naprostá většina projektů je absolutně bez hodnoty a proto je potřeba diverzifikovat a bránit se proti rizikům.

Používáš při svých trejdech stop lossy? Nastavuješ si take profit už při nákupu altů, nebo čekáš, jak se vyvine situace? U těch low-cap altů je to určitě náročné, rozptyl, jestli půjde coin na 200% nebo 1200% je obrovský a prakticky pokud se nepodaří prodat vyloženě na topu, u spousty lidí nakonec převáží negativní pocity. Že prodali příliš brzy nebo příliš pozdě.

Moje trading strategie se zakládá na fundamentální analýze. Stop lossy nepoužívám, protože risk management je zanesen už v nákupech a prodejích a tudíž nepotřebuji zajišťovat jednotlivé pozice.

Díky tomu, že se kryptem živím a každý den jim také žiju, tak mám ten luxus, že se můžu rozhodovat podle vývoje situace. Prodávat s mírným ziskem v bear marketu je v pořádku, ale prodávat s mírným ziskem v altseason je prostě plýtvání potenciálem.

Každá situace je jiná a dynamika trhu hraje enormní roli. To znamená, že nezáleží jen na tom, jestli vyberete dobry coin, ale také kdy jej vyberete, jaké budou potom podmínky a jakou máte strategii. Nováčkům bych jako vždy radil při 100% vzestupu investice odprodat vloženou částku a být takříkajíc v pohodě. Ale riskovat na malých altech bez detailní znalosti fundamentální analýzy, tržní dynamiky a technologie, je jako hrát ruletu.

Na závěr bych se chtěl zeptat, kde aktuálně publikuješ nejvíc svých textů? Pokud by měli čtenáři se podívat na nějakou tvou práci.

V současnosti píšu hodně pro https://btctip.cz/, většinou se tam věnuju analýze bitcoinu a dalších kryptoměn s důrazem na on-chain data.

Díky za rozhovor a ať se ti daří dobře i v další fázi tohoto bull marketu.

Sort:  

Další zajímavý rozhovor, díky za něj :) Jen ses mohl Adamovi zmínit o Hivu, třeba by sem občas taky něčím přispěl :)

Myslím, že o nás ví. Ale musíme si přiznat, že zde těch čtenářů v našem jazyce tu zase tak moc není. Možná pár desítek? Těch aktivních. A třeba ty články na btctipu čte tisíce lidí. Máme co dohánět 🙂

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 15000 upvotes.
Your next target is to reach 16000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Day - June 1st 2021 - Hive Power Delegation
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!