Ampleforth | Je to opravdu "nový lepší Bitcoin"? Jak obchodovat AMPL?!

in Česky!3 years ago

Ampleforth sám sebe na webových stránkách popisuje jako základní adaptivní peníze (angl. an adaptive base-money). Někteří lidé si myslí, že je to stabilní mince, jiní si myslí, že je to šílený projekt. Jedni ho milují, další s ním trejdují, málokdo si ale myslí, že to navždy změní kryptoměny tak, jak jsme je chápali doteď.

Všichni lidé s uvedenými názory mají svým způsobem pravdu. Ampleforth je určitě zajímavý kus technologie, skvělý nápad, jak dělat věci jinak. Pojďme se tedy blíže podívat na Ampleforth (AMPL).

Pružná nabídka mincí

Ampleforth je digitální měna, která má pružnou nabídku mincí. To znamená, že můžete mít každý den v peněžence jiné množství AMPL tokenů! Jak je to možné?!

Cena AMPL by měla být 1 $. Stejné jako u stabilcoinů DAI nebo USDT, když je cena nižší než 1 $, tradovací boti a lidé, kteří chtějí vydělat nějaké peníze na arbitráži, si tyto stablecoiny pořídí. Protože vědí, že cena se jednoho dne vrátí na 1 $.

Jak to však dělá AMPL, aby udržel svoji hodnotu kolem 1 $? Neviditelnou rukou trhu. Když je cena nižší než 1 $, lidé mají tendenci kupovat AMPL, protože vědí, že se jednoho dne opět přehoupne magickou hranici 1 $, takže mohou „nakupovat nízko a prodávat vysoko“. A když cena dosáhne několika dolarů, prodávají své AMPL a tím opět tlačí cenu dolu, k $ 1. Zní to jednoduše, ale....

U Ampleforth je ještě jedna věc, která věci komplikuje. Každý den přesně ve 22 hodin EST proběhne tzv. rebase a ta může být pozitivní nebo negativní. Když je cena AMPL nad 1,06 USD, celková nabídka se rozšíří, takže dochází k pozitivní rebase. Když je cena pod 0,96 $, celková nabídka klesá, takže nastává negativní rebase. Zní to šíleně, že?

Pružná nabídka míncí AMPL, zdroj: ampleforth.org

AMPL není ředící aktivum

AMPL je tzv. non-dilutive asset, to se dá přeložit jako že AMPL není ředící aktivum. V tom slova smyslu, že se nesníží vaše procentuelní vlastnictví z celkové tržní kapitalizace. U jiných mincí, kde dochází o odměnám za mining, staking atd., se poměr vašich mincí k celkové tržní kapitalizaci časem snižuje, ne však u Ampleforth.

Znamená to, že když vlastníte 5% všech mincí, vždy budete vlastnit 5% z celkové tržní kapitalizace AMPL. Takže když každý den ztrácíte mince kvůli negativní rebase, myslete na to, že stále máte stejný podíl na celkovém market capu. Je to proto, že AMPL je neředící aktivum (angl. non-dilutive). A pokud je AMPL opravdu revoluční a tržní kapitalizace se bude časem exponenciálně zvyšovat, mějte na paměti, že těch 5% z celku je stále vašich (nebo 1%, nebo 0,0005% ...)

AMPL je nekorelující kryptoměnou

Největší výhodou Ampleforth je, že nekoreluje s jinými aktivy, jako jsou bitcoiny nebo ethereum. Můžete jej tedy použít jako nástroj pro řízení rizik u tradingu.

I když bitcoiny nějakým způsobem korelují s akciovým trhem, zdá se, že AMPL s ničím nekoreluje. Ale zda tomu tak opravdu bude nám ukáže čas.

Jak obchodovat s AMPL?

Nyní přichází část článku, na kterou pravděpodobně čekáte. Jsou mi zatím u projektu Ampleforth známy 3 možné scénáře, které můžete hrát. Použil jsem výraz „hrát“, protože je to v mých očích jakousi formou hry. Vlastně jako celý trading.

1. HODL

Stačí si koupit AMPL a počkat několik měsíců nebo let a poté se podívat, jak vám tento experiment fungoval. Pokud se skutečně jedná o další VELKOU VĚC, jak někteří říkají „NOVÝ LEPŠÍ BITCOIN“, tržní kapitalizace se obrovsky zvýší, takže skončíte s několikanásobně větším počtem tokenů v hodnotě přibližně 1 $ za každou. Tato investice pro vás tedy může být velice výhodná. Nebo možná ne, pokud by tento experiment nenašel své sympatizanty nebo trávil většinu času pod $ 1. Kdo ví, jaká bude budoucnost tohoto projektu.

2. Buy low, sell high

Nakupujte AMPL v rozmezí od 0,6 do 0,8 $ a prodávejte jej v rozmezí od 2 do 3 $. Tuto strategii můžete dokonce vylepšit a koupit 50% za 0,8 $ a zbylých 50% za 0,7 $, nebo můžete přijít s vylepšením této strategiem. Dokonce si můžete zahrát s časem, takže když se podíváte, že v minulosti „medvědí trh AMPL" trval jeden měsíc, počkejte 20–25 dní, kdy je cena pod 1 $, a poté až nakupte. Stále existuje riziko, že cena zůstanete pod 1 $ po hodně dlouhou dobu a kvůli negativní rebase ztratíte mnoho AMPL tokenů. Ale v kryptu není nic bez rizika.

Stejnou strategii můžete zvolit při vybírání zisků. Je na vás, zda vyberete všechen zisk zaráz, nebo řekněme na 2 $ vyberete vaši počáteční investici, což může být třeba polovina vašich tokenů. A zbytek potom prodáte ještě za vyšší cenu, pokud se tam AMPL vydá.

Vývoj ceny AMPL, zdroj: CoinMarketCap

3. Trejdování při obratu trendu

V této strategii můžete vyčkat na situaci, kdy se začne obracet trend. To znamená, že když cena osciluje kolem 0,6 $, stále vyčkáváte a nakoupíte až v rozmezí 0,9–1,1 $. Tam už totiž existuje šance, že AMPL najede na další hype vlnu a po delší dobu se bude držet přes 1 $. A když je nad dolar, tak díky pozitivní rebase získáváte každým dnem nové tokeny.

Stejnou strategii můžete použít opět i pro sbírání zisků. Pokud uvidíte, že poté, co byl AMPL třeba 30 dní kolem 2 $ a jeho cena se začíná blížit k 1,1 $, jednoduše prodáte svoje mince a díky pozitivní rebase, která se za uvedených 30 dní děla, máte mnohem více AMPL tokenů.

2 TIPY PRO VÁŠ TRADING

Ještě pro vás mám dva tipy na konec. První z nich je - nenechte se pobláznit nízkou nebo naopak vysokou cenou AMPL, vždy sledujte celkovou tržní kapitalizaci. Když roste, tak se zvyšuje i váš objem vloženého kapitálu. A druhá rada - zapište si svou počáteční investici v USD (nebo BTC), protože po několika dnech rebase můžete být zmateni.

Závěr

Ampleforth je velmi nová kryptoměna s revolučním konceptem. Například Proof of Stake byl také kdysi revolučním a novým přístupem, když byly na trhu pouze kryptoměny Proof of Work a staking vypadal tak sexy. Nyní AMPL také vypadá velice zajímavě.

Elastická nabídka mincí se velice liší od řekněme "tradičních kryptoměn", dosud bylo nepředstavitelné, že se může snižovat počet vašich mincí. Zvyšování počtu je díky stakingu možné už nějakou chvíli. Mechanismus rebase je nový koncept, který je třeba podrobit testování. Pokud však uspěje, mohli bychom najít nové paradigma, nebo lépe, mohli bychom být jeho součástí!

Ještě jedna věc, kterou je třeba zmínit. Jedním z poradců společnosti Ampleforth je Brian Armstrong, generální ředitel společnosti Coinbase. To by tedy mohlo znamenat, že AMPL zde není, aby vás v krátkém čase obral o kapitál a udělal exit scam, naopak to může znamenat, že AMPL je seriózní projekt, který tu s námi zůstane dlouho a bude používán mnoha obchodníky a a tradery.

Než do něčeho investujete, vždy si zjistěte informace z více zdrojů. Jak se říká - dvakrát měř a jednou řež. Ale na druhou stranu, bez otevřené mysli zůstanete ve své současné pozici a nebudete mít možnost se chytit nových příležitostí, jako je třeba Ampleforth!

Sort:  

Díky za článek, mrknul jsem se na graf a vypadá opravdu zajímavě. Hlavně způsob, jakým funguje klíčová úroveň 1 USD (do grafu jsem ho vyznačil a nechal jsem tam z nějakého důvodu nejnovější verzi svých kanálů)
image.png

Zajímavé je, že High Volume Node se vytváří v oblasti výrazně pod 0,96 a nikoliv kolem 1. Je ale relativně krátká. Relevantní objemy nad 1,04 sahají daleko dále do výšky.

Přemýšlím, že bych mohl na Ampleforth napsat nějaký speciální indikátor. Mohl by dávat upozornění, když se cena dostane do pozitivního nebo negativního ba---, vyznačit tyto úrovně.

Liší se ten ba--- proces podle vzdálenosti od kvalifikační hodnoty pro tento proces? Bude se to víc normovat k 1, když to bude na 2 USD než když to bude na 1,42 USD?

Ano, čím výš nad 1$, tím více nových mincí dostaneš a naopak. Pokud by se všichni rozhodli být rok na hodnotě 3$ tak by to byl win-win-win 😀

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 6000 upvotes. Your next target is to reach 7000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP