NEXO: Lepší než bankovní účet

in Česky!3 years ago (edited)

Nexo je centralizovaná platforma, kde mohou uživatelé vkládat kryptoměny a získat za ně úroky. Také mohou použít krypto jako kolaterál k okamžitému zapůjčení hotovosti nebo stablecoinů, které jsou poskytnuty do 1 dne od podání žádosti.

Jak funguje NEXO?

Uživatelé vloží vklad v kryptoměně jako Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Chainlink (LINK) nebo XRP (XRP) a další, a tyto mohou využít jako kolaterál k získání půjčky ve formě fiat měny nebo stablecoinu USDT či USDC.

Nexo se pyšní nadprůměrnými úrokovými sazbami za vklady kryptoměn a zároveň výhodnými podmínkami pro úvěry. Právě kvůli tomu si získalo oblibu více jak milionu uživatelů ve více než 200 různých státech světa. K dnešnímu dni spravuje Nexo pro svoje klienty více než 3 miliardy USD aktiv, od začátku působení poskytlo klientům přes 5 miliard USD půjček. Zisk Nexa je generován díky úrokům z půjček a dále institucionálním půjčkám a poradenským službám.

Služby, které Nexo nabízí

Nexo je vůbec prvním poskytovatelem okamžitých půjček krytých kryptoměnou. Cílem Nexa je řešení neefektivnosti na úvěrovém trhu. Automatizovaný proces půjčování využívá inteligentní smlouvy (smart contracts) a Oracle na blockchainu Ethereum ke správě půjček. Poté, co uživatel převede kryptoměny do peněženky ovládané Nexo, Oracle vytvoří půjčku a uživateli jsou okamžitě přiděleny finanční prostředky. Když uživatel provede vklad za účelem splacení půjčky, Oracle služba vrátí kryptoměnu a zaznamená transakci na blockchain. Inteligentní smlouvy se používají k napájení NEXO a k zaznamenávání uživatelských zůstatků.

Důležitou součástí je také věrnostní program, který odměňuje ty, kteří si NEXO tokeny ponechávají na svých účtech, a poskytuje jim lepší úrokové sazby z půjček a vyšší výnosy z úspor. Nexo také rozděluje 30 % svých zisků držitelům tokenů NEXO ve formě dividend.

Věrnostní program Nexo

Pro věrnostní program Nexo musí mít uživatelé určité procento svého vkladu na Nexo účtu v nativních NEXO tokenech. Každý vyšší level věrnostního programu zaručuje lepší podmínky pro vklady i úvěry. Program se skládá ze 4 úrovní, které jsou následující;

 • Základní věrnostní program: Nejsou potřeba žádné NEXO tokeny
  
 • Stříbrný věrnostní program: Alespoň 1 % zůstatku portfolia na vašem účtu musí být v NEXO tokenech
  
 • Zlatý věrnostní program: Nejméně 5 % zůstatku portfolia na vašem účtu musí být v NEXO tokenech
  
 • Platinový věrnostní program: Nejméně 10 % zůstatku portfolia na vašem účtu musí být v NEXO tokenech
  

S NEXO mohou uživatelé dosáhnout, v případě nejvyššího platinového věrnostního programu, následujících úroků za svoje vklady:

12 %APY za stablecoiny a vklady v EUR, GBP a USD

8 %APY pro kryptoměny BTC, ETH, LINK, LTC, XRP, BCH, BNB, EOS, XLM, TRX, PAXG

Při půjčce mohou uživatelé dosáhnout až na 5,9 % APR při takřka instantním schválení půjčky.

Kreditní karta Nexo

Nexo má svou vlastní kreditní kartu. Ta Vám umožní utrácet, aniž byste prodávali svoje vlastní kryptoměny. Kreditní karty Nexo se mohou využívat jako jakékoliv jiné kreditní karty, výhodou však je zpětný cashback až 2 %.

Zabezpečení u Nexo

Nexo je společnost v soukromém vlastnictví a jako taková je odpovědná za bezpečnost své sítě a uživatelských fondů. Nexo ukládá svá digitální aktiva s BitGo, správcem kryptoměn, který uchovává kryptoměny v cold storage peněženkách a tyto aktiva jsou kryty pojistkou na 100 milionů dolarů.

Tým

Společnost Nexo založili v dubnu 2018 Antoni Trenchev, Georgi Shulev a Kosta Kantchev jako projekt evropské fintech firmy Credissimo, ze které tito zakladatelé pochází. Důvodem založení bylo zjištění, že neexistuje žádná podobná platforma pro kryptoměnové investory, která by dovolovala poskytnout půjčku proti hodnotě jejich kryptoaktiv, což byla do doby založení Nexa čistě možnost ve světě tradičních financí.

NEXO Token

Nexo má nativní token NEXO, který při uzamčení na platformě poskytuje uživatelům výhody, jako jsou nižší sazby pro úroky z půjček a vyšší úrokové sazby pro svoje vklady. Ty mohou být dokonce ještě vyšší o 2%,pokud si uživatelé nechají vyplácet úroky ze vkladů ve formě NEXO tokenů. Držitelé NEXO tokenů navíc dostávají dividendy ze zisků společnosti Nexo.

NEXO token je ERC20 token na síti Ethereum a také BEP2 token na Binance Chainu.

Celková pevná zásoba je 1 mld NEXO tokenů, z čehož je aktuálně 560 mil. NEXO v oběhu.Nexo_chart

V říjnu 2020 společnost oznámila, že zahajuje iniciativu „Nexonomics“, jejímž cílem je podpořit tokenomiku a zvýšit hodnotu NEXO. Společnost následně odhalila, že nakoupí zpět NEXO v hodnotě 12 milionů dolarů na volném trhu, tzn. buyback program.

NEXO lze zakoupit na kryptoměnových burzách, z nichž nejznámnější jsou Huobi Global, UPEX, Hoo a Bitrue.

NEXO se v současné době při ceně $0,7 nachází na 52 místě žebříčku dle CoinMarketCap.

Závěr

Nexo je centralizovaná platforma pro digitální půjčky za kryptoměnový kolaterál. Nevýhodou může být aktuálně absence referal programu a to, že Nexo prozatím ještě nevlastní bankovní licenci. Někoho může zase odradit custodial řešení, protože se nejedná o decentralizované řešení.

Velkou výhodou však je uživatelsky přívětivé a velmi intuitivní prostředí, kdy uživatel prakticky během pár kliknutí získá půjčku, která bývá většinou schválena během několika pár minut.

Pro ty, kteří chtějí svoje kryptoměny úročit i při tzv. HODLování je NEXO skvělým pomocníkem, jelikož nabízí unikátně vysoké úroky z vkladů. Rozhodně to je jeden z velkých hráčů kryptoměnových půjček na trhu.

Sort:  

Zkusmo jsem si tam udělal účet, když o tom tu kdysi psal (tuším) @podnikatel.
Jen bacha, krypto dáte z ruky stejně jako když to pošlete na burzu. A jak se říká, not your keys, not your bitcoin ;)
Ale jinak asi v pohodě. Mám tam pár drobných a úroky připisují pravidelně. Ukazuje mi úvěrový rámec, ale půjčku jsem nezkoušel.

Ano, not your keys-not your bitcoin. Na druhou stranu Nexo je pojištěno do 100 mil., takže to není úplně noname startup. Zhodnocení je tam ale víc než dobré, tak asi s nějakou částí portfolia není špatné si jej nechat úročit.

O tom žádná. Něco tam mám a ten úrok je fajn.

Moc zajímavé, jak vymáhají placení půjček? Nebo jaké podmínky musí splnit ten, kdo si chce půjčit?

Ty tam pošleš svoje krypto a tím ručíš. Pokud si chceš půjčit, dostaneš podle typu coinů, které tam pošleš 50 - 60% hodnoty krypta. Splácet pravidelně nemusíš, pak tam je tuším po roce možnost obnovy úvěru a splacení úroku.
Pokud hodnota krypta hodně klesne, vyzvou tě, abys část doplatil a dostal se zase na ty původní procenta.
Pokud hodnota krypta hodně stoupne, ty můžeš částí splatit úvěr a zbytek ti zůstane.

Jo, takže technicky si vlastně "půjčuji" vlastní peníze místo krypta, v kterém mi zůstává investice. Zajímavé.

Ano, je to tak. Vzhledem k tomu, že všichni věříme, že BTC bude jednou za > 100k USD, tak je to vlastně super model ;) Jen teda dáváš svoje krypto z ruky, takže určitě ne All-in ;)

Riziko je vždy, že cena krypta (kolaterálu) půjde nějak razantně dolů. Tedy u těch půjček.

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 7000 upvotes. Your next target is to reach 8000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP