Očkování nebo očipování?

in Česky!3 years ago

Prakticky všechno, co se vám do těla dostane, má nějaký účinek. Krásně se to dá demonstrovat na drogách. Že vás dvě deci tvrdého vypité na ex celkem potrápí (cca 80 ml alkoholu a pro dospělého člověka řádově 1 promile) asi není překvapivé, i vzhledem k objemu. Fungují třeba i cigarety, káva nebo energetické nápoje. A kdybychom se vydali na půdu tvrdých drog, našel jsem na první dobrou, že běžná dávka pervitinu je 0,3 gramu.

Pixabay License

Také očkování má celou řadu účinků, nejen těch zamýšlených. Proto je hloupé nechat se očkovat třeba proti malárii, když nevytáhnete paty z Evropy. Ale před cestou do rovníkové Afriky takové očkování není úplně od věci. Je možné, že bude mít nějaké vedlejší účinky, proto byste po očkování obecně neměli preventivně den dva sportovat a podobně. Ale je také možné, že díky němu nechytíte malárii.

Vakcína proti koronaviru vzniká nezávisle na sobě v desítkách laboratoří po celém světě. Vzniká nestandardně rychle, nezvykle rychle probíhají i klinické studie. Asi není třeba rozepisovat proč. V případě masového nasazení se skutečně mohou objevit vedlejší účinky, které klinická studie neodhalila, protože se jí neúčastnili lidé s určitým typem medikace a/nebo kombinace onemocnění. Skutečně se tak může stát, že vakcína nějakému zlomku promile očkovaných pacientů krátkodobě přitíží. Může se také stát, že nebude účinná ve sto případech ze sta.

Už teď se nicméně na českém internetu objevily informace o tom, že v Británii, kde očkování začalo, se objevily dvě s vakcínou spojená úmrtí. Respektive tahle falešná zpráva přímo tvrdila, že dotyční zemřeli na očkování. Skutečnost? U dvou lidí se objevila alergická reakce (viz), jejíž souvislost s vakcínou je třeba nejprve ověřit. Podrobnosti o českých fake news spojených s vakcínou firmy Pfizer například tady.

Ještě víc mi ale hlava nebere představu, že spolu s vakcínou bude někdo, typicky Bill Gates, pacienty čipovat. Zajímalo by mě, proč právě Bill Gates, a hlavně jestli se nad tím ten, kdo podobné informace šíří, trošku zamyslel. Pravda, IBM nedávno představila mikročip, či spíše mikropočítač, jehož menší sourozenec by se teoreticky skrze očkovací jehlu mohl dostat. Ale jeho výkon by pochopitelně pokulhával.

Navíc byste se museli zamyslet nad tím, kde by takový mikročip bral energii. Bezdrátové spojení s nějakými dalšími přístroji, které by z čipu sbírala data, taky není úplně snadné zajistit. A je otázka, co všechno by takový čip dokázal zjistit. Kromě vaší polohy, k čemuž by ale potřeboval mít zabudovaný relativně velký GPS modul.

Jen pro srovnání, relativně velký čip na čipování psů je pasivní – bez baterky, nevysílá žádný signál. Má v sobě jen pár údajů, obvykle jen číselný kód, který je třeba zadat do databáze. Teprve ta obsahuje data o majiteli i o psovi. A pokud máte čipovaného psa, čip možná dokážete najít i pohmatem.

Mimochodem, pokud bych chtěl někoho pohodlně sledovat a měl k tomu prakticky neomezené možnosti (dost na to, abych do stamilionů vakcín po celém světě propašoval své high tech mikročipy – a propos, která firma dovede takový počet mikročipů zajistit?), posloužil bych si daty, která sdílí dobrovolně třeba s Facebookem. Pro začátek. K tomu bych přidal údaje od mobilních operátorů o lokaci dotyčného, informace o platbách kartou a analýzu toho, co dělá na internetu. Jaké stránky navštěvuje a podobně. Třeba na základě informací od poskytovatele připojení, z Facebook Pixelu a dalších nástrojů.

Pravda, tahle realizovatelná metoda nezní tak stylově jako očkování/čipovíní třeba miliardy lidí, ale dává smysl.

Sort:  

Já jsem si byl nedávno na úřadě vyzvednout zásilku a na zdi jsem našel infomapu, co se dá dělat pro snížení rizika nakažení se koronavirem. Vážně jsem se divil, že si někteří lidé myslí, že riziko sníží například kouřením, a množství "některých lidí" je natolik významné, aby se informace dostala na takovou grafiku.

Proč Bill Gates bych věděl a je to vůči němu nefér... Bill Gates je sponzorem charit a lékařských organizací a velkým zastáncem dovážení vakcín do Afriky. V afrických zemích mívají rodiny 6+ dětí, většina z nich zemře než dovrší dospělosti. Aby měli někoho, kdo by se o ně dovedl postarat, vytváří si více potomků s nadějí, že někteří přežijí. Bill Gates chce (nebo chtěl) Africe nabídnout ovoce moderní medicíny a snížit mortalitu čerstvě narozených dětí. Podle něj by se Afričané přizpůsobili a rodili méně, a tak by se snížilo reprodukční číslo tj. chce takto redukovat populaci. Skrz filtr internetových diskutérů se přecedila tato informace jenom jako "Bill Gates vakcíny redukce populace".

Upřímně jsem skeptický, že by se přelidnění Afriky dalo výrazně zmírnit prostřednictvím vakcín. Je to i kulturou. Ale úsilí a hlavně peněžní prostředky tímto směrem vynakládá zcela bez jakékoliv návratnosti, takže si myslím, že úmysly má jen dobré. Pokud vím, tak jsou s jeho týmem spojené i úspěchy v oblasti léčby rakoviny, kde její buňky "hacknul". Nepodložené útoky na jeho osobu jsou podle mě nefér, je to jen úspěšný podnikatel.

A ty čipy jsou i ve vakcínách pro Afriku, nebo jen v těch pro vyspělý svět? :)

Já nepíšu, že tam jsou čipy. Na tohle se musíš zeptat ve skupinách, kde věří těmto teoriím.

Souhlas, ale tahle věta...

"Skutečně se tak může stát, že vakcína nějakému zlomku promile očkovaných pacientů krátkodobě přitíží."

...mi přijde až přehnaně eufemistická. Myslím, že těch prokázaných újem na zdraví v souvislosti s nějakých očkováním bylo/je (mnohem) víc. Ale gůglit se mi to teď nechce... :)

No, pokud vím, tak skutečná kauzální souvislost, když si dovolím půjčit právnický termín, je prokázaná a z lékařského hlediska popsaná jen v minimu případů. Zkazek o škodlivosti očkování typu "moje dcera byla očkovaná a za rok jí diagnostikovali tohle nebo támhleto" je samozřejmě spousta, ale když to hodně odlehčím, podobně by se ta diagnóza dala hodit třeba na novou značku cereálií, kterou dotyčná začala kupovat.

Tyhle případy jsem na mysli pochopitelně neměl ;) Jen se mi prostě nezdálo to číslo... Ale možná to tak je. Až budu mít chvilku a náladu, tak se na to mrknu.

Pak asi záleží na typu očkování. Řada z nich je třeba v Česku v určitém věku dítěte povinná a někteří rodiče je odmítají až řekněme v posledních deseti patnácti letech. Kdybychom výpočet zjednodušili a řekli bychom, že sadou povinných očkování je u nás proočkovaných 10 milionů lidí, jedno promile je 10 tisíc. Nemám k dispozici žádná čísla, ale troufám si tvrdit, že počet lidí, u nichž nějaké z těchto očkování vyvolalo potíže, bude o poznání nižší.

Na druhou stranu je pravda, že u rychle vyvíjené i testované vakcíny proti koronaviru těch vedlejších účinků asi bude bohužel o poznání víc.

Tak si myslím...že jakákoliv vakcína , kde je zkráceno testování na úplný minimum ( pod minimum )nebo dokonce zřeknutí se odpovědnosti za vedlejší účinky firmou , která ji vyrábí je minimálně zarážející. Taky si myslím , že technické a jiné možnosti světového společenství je na úplně jiné úrovni , než nám je prezentováno. A taky je dobré brát v potaz hlas předních světových imunologických kapacit , kteří tvrdí něco jiného. Za mě... tato rychlovakcína se mě velkým obloukem vyhne.

A ten hlas předních světových imunologických kapacit zní kde? Přiznám se, že mezi špičkami v oboru imunologie se příliš neorientuji, tak bych ocenil relevantní zdroj.

No, já teda nepůjdu ani na test, protože ... ;)

Haha :))