Hive - co, jak i dlaczego?

in Polish HIVE4 years ago (edited)

1. Blockchain

Hive to blockchain, czyli w pewnym uproszczeniu zdecentralizowana baza danych. Jest ona aktualizowana co 3 sekundy, czyli po prostu zapisywane są w niej wszystkie operacje wykonane od momentu poprzedniego zapisu. Jako, że baza ta jest zdecentralizowana to jest przechowywana jednocześnie na wielu niezależnych serwerach, nazywanych też węzłami. Dodatkowo przy każdym zapisie określona ilość serwerów musi dojść do konsensusu, czyli mieć taką samą wersję danych do dodania. Jeśli dane któregoś węzła będą inne niż pozostałych to jego wersja zostanie odrzucona. W ten sposób mamy pewność, że do bazy dodawane są prawidłowe dane.

Blockchain Hive powstał z blockchaina Steem podczas Hard Forka (rozdzielenia się łańcuchów).

2. Platforma blogowa / serwis społecznościowy

Na bazie blockchainu Hive zbudowana jest platforma blogowa, z której mogą korzystać użytkownicy. Jest to główne zastosowanie blockchaina Hive, choć nie jedyne. Jednak w odróżnieniu od serwisów takich jak Wordpress czy Facebook, blockchain Hive nie zarabia na użytkownikach tylko ich wynagradza. Ciężko też byłoby mówić na o zarabianiu na użytkownikach, gdyż blockchain Hive nie posiada właściciela, albo inaczej mówiąc, każdy użytkownik sieci Hive jest właścicielem, proporcjonalnie do posiadanego HIVE POWER.

Blockchain jest bazą danych, natomiast żeby korzystać z niego jak z bloga musimy użyć jednego z dostępnych interfejsów blogowych takich jak:

Jak widać mamy rózne do wyboru, każdy może wybrać taki jaki mu pasuje najbardziej. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć swój własny, jeśli ktoś ma taką potrzebę i umiejętności :)

3. Konto

Aby korzystać z blockchainu Hive potrzebujemy konta. Możemy je założyć tutaj: https://signup.hive.io/

Wyświetlone są różne opcje do wyboru, niektóre są darmowe, niektóre są płatne. Możemy wybrać to rozwiązanie, które nam najbardziej odpowiada, nie ma to większego znaczenia. Ważne jest natomiast, żeby w momencie założenia konta, zapisać wszystkie klucze w bezpiecznym miejscu.

4. Klucze

Po założeniu konta, otrzymujemy zestaw kluczy. Mają one różne zastosowania.

  • Master password - hasło główne, na podstawie, którego tworzone są klucze
  • Owner Key - do zarządzania kontem
  • Active Key - do operacji takich jak transfer tokenów, wykonywanie operacji POWER UP / POWER DOWN
  • Posting Key - do tworzenia postów, komentarzy, głosowania
  • Memo Key - do wysyłania zaszyfrowanych wiadomości

Warto używać zawsze klucza o jak najniższym poziomie uprawnień. Czyli jeśli chcemy dodać post, to wystarczy być zalogowanym kluczem Posting Key, a nie np Active Key.

Przykładowy zestaw kluczy wygląda następująco (główna część klucza została zamieniona znakami *.

Master  P5**************************************************

Owner   5**************************************************
Active  5**************************************************
Posting 5**************************************************
Memo    5**************************************************

Jeszcze raz dla przypomnienia - klucze należy mieć zapisane w bezpiecznym miejscu, tak aby nigdy nie stracić do nich dostępu. Brak kluczy = brak dostępu do konta = brak dostępu do tokenów na koncie.

5. Logowanie

Dwie główne metody logowania w sieci Hive to:

Hive Keychain jest rozszerzeniem do przeglądarki. Oprócz samego logowania do interfejsów możemy także używać go wykonywania różnych operacji takich jak transfery, sprawdzanie historii, głosowanie na witnessów, wysyłanie tokenów Hive Engine.

Inną opcją jest używanie HiveSigner. W przeciwieństwie do Hive Keychain to rozwiązanie nie jest rozszerzeniem do przeglądarki, po prostu podajemy dane logowania na stronie HiveSigner.

6. Tokeny

Blockchain Hive posiada dwa tokeny: HIVE oraz HBD.

HIVE to token główny sieci, z nim powiązany jest też HIVE POWER. 1 HIVE może być w dowolnym momencie zamieniony na 1 HIVE POWER. Odwrotna konwersja też jest możliwa, z kolei wymaga odczekania pewnego czasu.

Z kolei HBD w zamierzeniu ma pełnić funkcje stable coina, którego wartość jest równa w przybliżeniu 1USD. Ułatwia to stosowanie tego tokena jako środka płatniczego. Istnieją pewne mechanizmy, które mają pomagać w trzymaniu wartości HBD na odpowiednim poziomie, jednak często wartość tego tokena była znacząco niższa, co znaczy, że system nie działał idealnie. Obecnie utrzymuje się na poziomie około 1USD, czyli zgodnie z założeniami.

7. HIVE POWER

HIVE POWER określa nasz wpływ w sieci Hive. W uproszczeniu możemy traktować HIVE POWER jako zamrożone tokeny HIVE.

HIVE POWER ma wpływ na:

  • siłę głosu, z jaką możemy głosować na posty / komentarze
  • wysokość nagród kuratorskich jakie dostajemy w zamian za głosowanie
  • wartość o jaką zwiększamy / zmniejszami reputacją podczas głosowania
  • siłę głosu na podczas wybierania witnessów
  • wysokość Resource Credits, czyli wartości mierzącej jak dużo operacji możemy wykonać w sieci Hive

8. Działanie, w telegraficznym skrócie

Jako użytkownik możemy

  • dodawać posty
  • dodawać komentarze
  • głosować na inne posty / komentarze
  • obserwować innych użytkowników, co sprawa, że ich aktywność zostanie wyświetlona w zakładce feed
  • dołączać do społeczności
  • wykonywać transfer tokenów do innych użytkowników / operację POWER UP (błyskawiczna zamiana HIVE na HIVE POWER), operację POWER DOWN (zamiana HIVE POWER na HIVE, ale rozłożona w czasie)
  • głosować na witnessów
  • otrzymywać nagrody kuratorskie
  • otrzymywać nagrody autorskie

Jednak żeby zrozumieć skąd się biorą nagrody autorskie i kuratorskie musimy zrozumieć jak działa system nagród w blockchainie Hive.

W każdym bloku, czyli co 3 sekundy, blockchain produkuje określoną liczbę tokenów HIVE. Tokeny te następnie są rozdzielane. Część z nich zostaje przekazana do DAO (funduszu na rozwój blockchainu), część na nagrody autorskie, kuratorskie, część do witnessów jako nagroda za zarządzanie węzłami, część dla osób posiadających HIVE POWER jako zachęta do trzymania tokenów w takich formie.

Skupmy się na nagrodach autorskich i kuratorskich.

Nagrody autorskie to takie, jakie możemy otrzymać jeśli inni użytkownicy głosują na nasze posty. Im większy HIVE POWER użytkownika, który głosuje i im większej wagi głosu używa, tym bardziej zwiększa nagrodę naszego posta.

Nagrody kuratorskie natomiast trafiają do osób, głosujących. Na wielkość nagrody kuratorskiej wpływa wielkość naszego głosu oraz moment głosowania. Zasada jest taka, że im niższa była nagroda artykułu w momencie naszego głosu w stosunku do końcowej nagrody artykułu tym nasza nagroda kuracyjna będzie wyższa (trzeba jeszcze uwzględnić 5 minutowe okno kuracyjne). Innymi słowy, opłaca się głosować na niedocenione treści, które naszym zdaniem zasługują na znacznie większą nagrodę.

Całkowita nagroda danego posta jest wypłacana po 7 dniach i rozdzielana 50% jako nagroda autorska i 50% jako nagroda kuratorska.

Aby sieć działała, potrzebni są też witnessi czyli operatorzy węzłów. Każdy może zostać witnessem (o ile ma odpowiednie umiejętności), każdy może też głosować na witnessów. Wielkość głosu jakim dysponujemy jest proporcjonalna do posiadanego HIVE POWER. Innymi słowy, im wyższe jest nasze HP, tym więcej mamy do powiedzenia jeśli chodzi o wybór "władzy".

9. Nie tylko blogi

Choć pierwotne zastosowanie blockchainu Hive to platforma blogowa, to jednak Hive to znacznie więcej niż blogi. To system, który może być podstawą wielu aplikacji / gier / narzędzi. Pomocna jest tutaj pewna przewaga nad innymi blockchainami, np jeśli chodzi o:

  • szybkość działania - traksakcja jest wykonywana średnio w 3 sekundy, oznacza to, że jeśli wyślemy transfer do innego użytkownika to dotrze on już po 3 sekundach. Podobnie w przypadku dodania postu, komentarza. Dla porównania, czas potwierdzenia transakcji w sieci BTC jest rzędu 10 minut albo nawet więcej
  • brak opłat transakcyjnych - wykonanie operacji nic nas nie kosztuje, jedynym wymaganiem jest posiadanie odpowiedniej ilości Resource Credits, które zależą z kolei od posiadanego HIVE POWER. Dla porównania koszt wykonania operacji w sieciach takich jak BTC czy ETC może sięgać nawet kilku dolarów.
  • społeczność - jako, że pierwotnym przeznaczeniem blockchaniu Hive była platforma blogowa, to zebrała się tutaj całkiem spora społeczność, oczywiście nie są to liczby takie jak w przypadku Intagrama czy Facebooka, ale główną zaletą jest fakt, że społeczność skupiona jest w jednym miejscu i łatwiej do niej dotrzeć, a nie rozsiana po serwerach Discord, Twitterze i Telegramie.

Hive Engine to platforma na której możemy tworzyć tokeny (a następnie wszystkie operacje z nimi związane: tranfery, kupno, sprzedaż) oraz smart contracty. Jest to sidechain Hive, albo inaczej mówiąc serwis drugiej warstwy Hive. Od technicznej strony należy jednak wspomnieć, że nie są to takie same tokeny / smart contracty jak na Ethereum, a bardziej ich imitacja, na którą pozwalają dostępne rozwiązania.

image.png

Splinterlands (wcześniej Steemmonsters) to gra działająca na blockchainie Hive, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest to kolekcjonerska gra karciana, gdzie użytkownicy prowadzą między sobą walki za pomocą posiadanych kart.

Przykładowa kolekcja kart:

image.png

Turnieje z nagrodami:

image.png

Kolejną, wartą wspomnienia grą jest dcity. Jest to stosunkowo nowa gra (w porównaniu do Splinterlands), niemniej zyskała już całkiem sporą rzeszę graczy.

image.png

Przydatne linki

Sort:  

prześlicznie! 😍

ALE!
😢 nic? 😳 szerzej? 😔 o Naszym Czacie?!? 😭

A ktory to jest ten nasz?

aa, dobre pytanie!
no właśnie!
nasz to jest ten podlinkowany, oficjalny znaczy (bo są tez nieoficjalne 😛),
ale kryją się za nim kosmiczne, cmentarne i krwawe historie, o których autor posta milczy uparcie.

ale kto był ten wie :D
zapraszamy serdecznie! 😚

Aaa openhive.chat. No to tam mnie nie ma...
Ja tylko na tych nielegalnych.

haha :D
nielegalnych tez przyjmują!
sprawdziłam! 😛

Kiedys sie wezme i zagladne :p

koniecznie Się weź ,no weź 😁

Bardzo dobry artykuł . Zapraszając osoby dam im odnośnik do tego postu bo w miarę krótki i wyczerpujący sposób przekazuje esencje tego blockchaina .

dobra robota, treściwie ale wyczerpująco, super przegląd całego projektu