Ostatnio przeczytałem 2023#03 (#114) - " Piąta Księga Mojżeszowa" - Christina Larsson

in Polish HIVElast year

Skandynawski kryminał ma swoich fanów. Ja do nich bynajmniej nie należę, uwielbiam Jo Nesbo, ale na tym kończy się lista skandynawskich autorów, których znam. Pomyślałem, że nadszedł czas na poszerzenie horyzontów, szczególnie, że pojawiła się na polskim rynku nowa seria autorstwa Christiny Larsson.

Tej samej nocy w Göteborgu ofiarą napaści padają dwaj mężczyźni. Do obu zdarzeń dochodzi na ulicy Andra Långgatan, przy której swoje siedziby mają liczne restauracje, kluby ze striptizem i sklepy z antykami. Okoliczności obu napadów mogą wskazywać, że dokonał ich jeden i ten sam sprawca. Jedną z ofiar jest odnoszący sukcesy i znany w świecie finansów biznesmen, który umiera na skutek odniesionych obrażeń. Druga ofiara to kantor z kościoła w Bankeryd. Przeżył napad, ale nie chce wyjaśnić policji, co robił w mieście o tak później porze.

Piąta księga mojżeszowa.png

Zajawka książki zapowiadała ciekawą sprawę, wyjaśnienie jej powierzono grupie inspektor Ingrid Bergman. Sprawa toczy się ślamazarnie, policjanci z grupy Bergman nie są orłami i więcej czasu spędzają na jedzeniu przysłowiowych pączków niż na rozwiązaniu sprawy zabójstwa znanego blogera finansowego.

Dialogi sprawiają wrażenie nieco sztywnych. Być może głównie dlatego, że policjanci mają tendencję do wyjaśniania sobie nawzajem oczywistości. Często odchodzi do powtórzeń, tak jakby autorkach chciała przekonać czytelnika do swoich racji (lub racji Ingrid Bergman). Samo zakończenie przychodzi dość nagle i wydaje się dziwne, że całe śledztwo nagle się zatrzymało, a zamiast tego otrzymaliśmy rozwiązanie w epilogu. Zupełnie jakby autorka się zmęczyła i uznała, że ​​wystarczy.

Kilka rzeczy w książce mnie rozbawiło, jedną z nich była strona internetowa, która działała na jakimś konkretnym komputerze. Strony internetowe zwykle osadza się na ogólnodostępnych serwerach, a nie na zwykłych komputerach, które można w dowolnym momencie wyłączyć. Strona internetowa to adres domeny, którą trzeba zarejestrować. Takiej podstawowej wiedzy brakowało autorce.

Dość przeciętny kryminał, którego paliwem miał być transwestytyzm i fanatyzm religijny. Akcja poprowadzono zdecydowanie zbyt wolno, brak zaskakujących zwrotów akcji.

data wydania: 1 stycznia 2022
ISBN: 9788702379846
liczba stron: 417
kategoria: powieść sensacyjna
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 6


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @lesiopm ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!