Ostatnio przeczytałem 2023#04 (#115) - " Brudna robota" - Christina Larsson

in Polish HIVElast year

Pierwsze spotkanie z Christinie Larsson nie zaliczam do udanych, ale skoro w tym samym czasie pojawiły się jej dwie książki z nowej serii dałem jej drugą szansę. Okazało się, że było warto, bo druga część z serii o inspektor Ingrid Bergman jest zdecydowanie ciekawsza.

Jest wczesny jesienny ranek. Na parkingu koło terenów rekreacyjnych w Skatås przypadkowy przechodzień znajduje poćwiartowane ludzkie szczątki. Ofiarą jest z pozoru zwyczajny ojciec rodziny, który jakiś czas wcześniej zaginął bez śladu w drodze z pracy do domu.
Kilka miesięcy wcześniej policja otrzymała zgłoszenia w sprawie zaginięcia jeszcze kilku mężczyzn, a wkrótce znajduje kolejne poćwiartowane i opakowane w taki sam sposób zwłoki.

Brudna robota.png

Sprawca z ogromną starannością ćwiartuje swoje ofiary. Za każdym razem szczątki popakowane są w pojedyncze woreczki, a wszystko to umieszczone w zamrażarce. Pierwsze dwie sprawca podrzuca na wysypiska śmieci, ale kolejna zostaje porzucona na policyjnym parkingu. Morderca nie pozostawia nawet najmniejszego śladu, poza jednym włosem. Ten włos będzie miał znaczenie.

Inspektor Ingrid Bergman i cała jej grupa pracują w pocie czoła, żeby odnaleźć sprawcę. Autorka prowadzi nas podobnie jak w pierwszej części przez mozolne śledztwo, z niekończącymi się odprawami grupy Bergman. Dostajemy jednak pewien bonus w postaci historii rodzinnej Ingrid Bergman, dowiadujemy się o tragedii której doświadczyła kilka lat wcześniej, a która sprawiła, że jest kim jest i zachowuje się jak samotnik.

Sama zagadka śmierci trzech mężczyzn jest bardzo wciągająca, wywodzą się z różnych środowisk, różnych kultur, brak u nich wspólnych cech, a jednak zostali zamordowani w ten sam sposób przez najprawdopodobniej tego samego zabójcę. Wciągająca i nieoczywista zagadka, po jakimś czasie możemy domyślać się motywów, ale trudne jest wskazanie sprawcy i to mi się podobało.

Nie wiem, kiedy zostaną wydane w Polsce następne części tej serii, ale zapewne po nie sięgnę.

data wydania: 1 stycznia 2022
ISBN: 9788702379884
liczba stron: 407
kategoria: powieść sensacyjna
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 7


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @lesiopm ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!

Your content has been voted as a part of Encouragement program. Keep up the good work!

Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more