Ostatnio przeczytałem 2023#05 (#116) - " Metro" - Robert Ziębiński

in Polish HIVElast year

Książka, która wpadła w moje ręce przez przypadek. Później okazało się, że powstała również przez przypadek, a w zasadzie jest efektem ubocznym niezrealizowanego scenariusza serialu katastroficznego. Robert Ziębiński otrzymał zlecenie napisania scenariusza do serialu sensacyjnego z katastrofą w warszawskim metrze. Ze zlecenia wywiązał się sumienne, natomiast zamawiający się rozmyślił. Autor postanowił wykorzystać pomysł i po dopracowaniu ze scenariusza serialu powstała dobra powieść sensacyjna.

Metro.png

Eksplozje w warszawskich kanałach powodują szereg zdarzeń na powierzchni, między innymi masakryczny karambol w tunelu, wybuch w mieszkaniu oraz katastrofę w metrze. A wszystko to na chwilę przed długo wyczekiwaną ceremonią rozpoczęcia budowy trzeciej linii metra z udziałem Prezydenta Warszawy, który ma ambicje sięgające daleko wyżej niż fotel w ratuszu. Jeszcze większe ambicje ma pewna urzędniczka z ratusza, a prywatnie kuzynka prezydenta. Podlegli jej architekci, alarmują, że warszawskie podziemia są słabo spenetrowane, nie wykluczone, że mogą skrywać legendarny arsenał z powstania warszawskiego. Kobieta lekceważy apele swoich podwładnych, co doprowadza do tragedii.

Jest też drugi wątek, rozgrywający się pod ziemią w wagonach i tunelach warszawskiego metra. Pewna kobieta pechowo zaplanowała krwawą zemstę na znanym biznesmenie, kiedy miało to się wydarzyć byli w wagonie metra, które uległo katastrofie. W konsekwencji z łowcy przeistoczyła się w zwierzynę.

Bardzo dobrze napisana powieść sensacyjna/political-fiction, akcja wciągająca i trzymająca w napięciu, bardzo realistyczna historia. Szkoda, że nie powstał z tego serial lub film sensacyjny.

data wydania: 27 październik 2021
ISBN: 9788367014151
liczba stron: 287
kategoria: powieść sensacyjna
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 7


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @lesiopm ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.