Ostatnio przeczytałem 2023#12 (#123) - " Krwawe pozdrowienia z Rosji" - Heidi Blake

in Polish HIVElast year

W zeszłym roku przeczytałem kilka książek, których "bohaterem" był Władimir Putin, każdą z nich recenzowałem w swoim cyklu. Książka brytyjskiej dziennikarki śledczej Heidi Blake "Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników" skupia się głównie na rosyjskich wpływach na wyspach Brytyjskich, a w szczególności Londongradzie, czyli Londynie.

Krwawe.png

Myśleli, że znaleźli bezpieczną przystań na zielonych wzgórzach Anglii. Mylili się. Rosyjscy oligarchowie, dysydenci i gangsterzy, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii po dojściu do władzy Władimira Putina, umierali jeden po drugim w dziwnych lub podejrzanych okolicznościach. Podobnie przerażający koniec stawał się udziałem ich brytyjskich prawników i pomocników. Jednak władze brytyjskie zamykały każde dochodzenie, dobre stosunki z Kremlem były ważniejsze. Krwawe pozdrowienia z Rosji to nieopowiedziana dotąd, przerażająca historia o tym, jak Kreml, w bezwzględnej pogoni Putina za globalną dominacją, udoskonalał sztukę zabijania nieprzychylnych sobie obywateli za granicą, na co szpiedzy i rządy zachodnich państw mogły tylko patrzeć z przerażeniem i bezradnością.

Żeby lepiej zrozumieć powody ucieczki rosyjskich oligarchów i aparatczyków do Wielkiej Brytanii, Heidi Blake przedstawia najważniejsze elementy z historii dojścia Putina do władzy absolutnej i jego powiązania z KGB. Pokazuje czytelnikowi, w jaki sposób zdarzenia z przeszłości wpływają na współczesne wydarzenia. W tym względzie autorka nie odkrywa nic nowego, większość książek o Putinie w podobny sposób przedstawia rosyjskiego prezydenta i jego otoczenie. Ciekawie się robi, kiedy Blake przedstawia sposoby, jakich rosyjscy oligarchowie używali do legalizacji swoich majątków w Wielkiej Brytanii.

Krwawe komanda oficerów KGB tropią na wyspach i konsekwentnie likwidują wrogów Kremla, a także ich brytyjskich pomocników. Przerażające jest, że Putin przez lata umacniał swoją władzę, a dodatkowo stopniowo testował europejskich przywódców, do jakiego stopnia są gotowi "odwracać wzrok" od zbrodni, których się dopuszczał na terenie Federacji Rosyjskiej i sąsiednich państw. Nie dziwi więc, że w 2006 roku rozzuchwaleni dwaj oficerowie FSB otruli byłego agenta Alexandra Litvinenko radioaktywnym polonem-210 w centrum Londynu. Dekadę później próbowali zabić w podobny sposób byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) Sergueja Skripala i jego córkę Ioulię w Salisbury w Anglii przy pomocy nowiczoka, silnego środka bojowego typu nerwowego.

To tylko dwa najgłośniejsze przypadki, ale w książce znajdziemy dużo więcej tajemniczych śmierci Rosjan uznanych przez Kreml za zdrajców. O większości z nich brytyjskie służby milczą, odmawiając udzielenia informacji. Autorka posiłkuje się w takich przypadkach źródłami w amerykańskich służbach. Wciągająca i ciekawa lektura. Pozycja godna polecenia.

data wydania: 18 styczeń 2021
ISBN: 9788328085008
liczba stron: 352
kategoria: literatura faktu
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 8


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.