Ostatnio przeczytałem 2023#16 (#127) - "Pas Ilmarinena" - Marcin Mortka

in Polish HIVE10 months ago

Książka Marcina Mortki „Pas Ilmarinena” miała być chwilą wytchnienia od lektur, które zwykle czytam, pełnych zbrodni i seryjnych morderców. Chodzi mi głównie o gatunek literacki, bo przecież tłem historycznym najnowszej powieść Mortki jest krwawa wojna zimowa, czyli konflikt zbrojny między ZSRR, a Finlandią trwający od 30 listopada 1939 roku do 13 marca 1940 roku.Twórczość tego autora nie była mi wcześniej znana, dlatego nie wiedziałem, czego mogę się spodziewać.

Pas.png

Akcja powieści zaczyna się dokładnie w momencie sowieckiej inwazji na Finlandię, ale to jedno z niewielu odniesień historycznych, gdyż sam konflikt niestanowi fabuły powieści i autor wielokrotnie odbiega od historycznych relacji, co są podkreśla w posłowiu. Angielska badaczka Penelopa Tayne, która niecałe dwa lata wcześniej przybyła do Finlandii i znalazła tam swą nową ojczyznę. W ocenie jej ojca – jednego z najważniejszych członków londyńskiej Biblioteki, tajemniczego klubu dla dżentelmenów, grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Tylko jeden człowiek może podjąć się szalonej akcji ratunkowej, jest nim były sierżant Michael Tayne z królewskiej piechoty morskiej, którego najpierw trzeba wyciągnąć ze szpitala dla obłąkanych w Croydon. Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa, Penelopa i Michael byli kiedyś małżeństwem. Zadaniem Tayne’a jest odnalezienie byłej żony Penelopy w pogrążonej wojną Karelii.

Stare fińskie legendy, magiczne przedmioty i realna wojna zimowa, to wszystko jest tłem akcji ratunkowej. Jak trudna, to wyprawa może świadczyć obecność po drugiej stronie barykady ambitnego oficera NKWD Siergieja Mucha lewa, który podąża za jednostkami Armii Czerwonej ze swoim orszakiem i tajemniczą kobietą, jego celem jest odkrycie i zagarnięcie prastarych fińskich tajemnic puszczy, w tym legendarnego „pasu Ilmarinena”.

Fantastyka nie jest gatunkiem literackim, po który sięgam często, jednak czytając „Pas Ilmarinena” świetnie się bawiłem. Mortka serwuje nam szaloną przygodę z plejadą niesamowitych postaci. Czytelnik jest wciągany w intrygę, odkrywając poczynania i motywy którymi się kierują obie strony. Przeskakiwanie przez autora między wydarzeniami z udziałem Brytyjczyka i sowieckiego oficera, a także urywanie wątków w kluczowych momentach sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. Starodawne wierzenia przeplatają się tu z współczesnym konfliktem, a całość jest dość spójna i czytelna.

Mimo tego, że nie jestem fanem fantastyki, to taką dawkę byłem w stanie przyjąć i co więcej, podobało mi się. Fajna książka, pełna akcji, trochę magii.

data wydania: 25 styczeń 2023
ISBN: 9788382107890
liczba stron: 432
kategoria: fantastyka
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 7


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @lesiopm ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.