Ostatnio przeczytałem #96 - "Czerwony alert. Jak zostałem wrogiem numer jeden Putina" - Bill Browder

in Polish HIVE2 years ago

Książka "Czerwony alert. Jak zostałem wrogiem numer jeden Putina" to niezwykła pozycja, zapisałem ją sobie do przeczytania w aplikacji Legimi jakiś czas temu i zapomniałem o tym. Ostatnia recenzja @jocieprosza sprawiła jednak, że postanowiłem pogłębić swoją wiedzę o imperium diabła i w ten sposób wróciłem do tej książki.

Przeczytane.png

Czytając tą książkę trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z książką opartą na prawdziwych wydarzenia, historia Bill'a Browder'a związana z jego interesami w putinowskiej Rosji jest ciekawa i wciągająca. Wydarzenia, których bohaterem był autor mogłyby posłużyć doskonałą powieść sensacyjną. Książkę czyta się jednym tchem.

Bill Browder jako wnuk Earl'a Browder'a - sekretarza generalnego amerykańskiej partii komunistycznej, szukał w młodości swojej drogi życiowej. Pochodził z rodziny wybitnych matematyków akademickich, on jednak zdecydował się na karierę w sektorze finansowym. Ukończył studia ekonomiczne, a następnie nie bez trudu ukończył prestiżowe studia MBA w Stanford Graduate School of Business. Pomimo doskonałego wykształcenia sektor finansowy nie miał dla niego interesujących propozycji. Nie chciał być jak tysiące podobnych mu młodych brokerów, poszukiwał wyzwań, a takim były bez wątpienia rynki wschodzące. Upadek Muru Berlińskiego otworzył nowe możliwości, jego pierwsze zadanie za "żelazną kurtyną" jakie otrzymał było opracowanie planu naprawczego dla polskiego Autosanu. Ciekawy rodzimy wątek, który służy tylko jako wprowadzenie czytelnika w realia biznesu krajów postkomunistycznych. Dopiero pierwszy kontrakt w Rosji, polegający na doradztwie przy prywatyzacji Murmańskiej Floty Trawlerów, otworzył mu oczy na możliwości jakie istnieją na wschodzie. Po powrocie do Londynu skupił się na zgłębianiu zawiłości rodzącego się dopiero rosyjskiego rynku akcyjnego i poszukiwaniu inwestorów gotowych zaryzykować środki w niepewny interes. Inwestycja okazała się bardzo opłacalna, co nakręcało mu nowych inwestorów, a kapitał funduszu hedgingowego Hermitage Capital Management znacznie się powiększał. W latach 1995-2006 Hermitage Capital Management był jednym z największych inwestorów zagranicznych w Rosji.

Browder nauczył się walczyć rosyjskimi oligarchami, okazało się, że jego walka była w pewien sposób wspierana przez ścisłe otoczenie Putina, bo przez mieli wspólne cele - osłabienie pozycji oligarchów. Wszystko skończyło się po aresztowaniu i skazaniu Michaiła Chodorkowskiego, uważanego za najbogatszego człowieka w Rosji. Pozostali oligarchowie w obawie przed losem Chodorkowskiego stali się posłuszni Putinowi. Browder natomiast z dnia na dzień stał się persona non grata w Rosji. Pewnego dnia wracając z Londynu po weekendzie nie został wpuszczony do Rosji, po nocy w areszcie na lotnisku, następnego dnia odesłano go do Londynu bez wyjaśnienia powodu takiego działania.

Przeczuwając możliwe kłopoty i w trosce o środki zainwestowane w jego fundusz, w najszybszy możliwy sposób wyprowadził wszystkie środki zainwestowane z Rosji, była to niebagatelna kwota ponad 4 mld dolarów. W Rosji pozostały jednak biura funduszu i zatrudnieni tam prawnicy i doradcy finansowi, którzy na różne sposoby próbowali wyjaśnić sytuację. Jednym z nich był Siergiej Magnitski, działając w porozumieniu z Browder'em ujawnił nadużycia podatkowe jakich dopuścili się funkcjonariusze milicji i przedstawiciele organów skarbowych Federacji Rosyjskiej, co skutkowało niesłusznym zwrotem 230 mln dolarów podatku do firm rzekomo powiązanych z funduszem Hermitage Capital. Magnitski w konsekwencji został poddany represjom i osadzony pod fałszywymi zarzutami w areszcie, gdzie zmarł na skutek pobicia przez więziennych funkcjonariuszy. Śmierć Siergieja wstrząsnęła Browder'em, poczuwał się pośrednio winny, że nie potrafił uchronić swojego współpracownika od śmierci. Zmieniło się jego postrzeganie wartości, pomnażanie środków finansowych zeszło na drugi plan, on natomiast skupił się na dochodzeniu sprawiedliwości i ukarania winnych śmierci Magnitskiego. Dzięki jego determinacji brytyjska i amerykańska administracja zakazała wydawania wiz grupie urzędników związanych ze śmiercią Sergieja.

Książka jest bardzo dobrze napisana, wciągająca niczym doskonały thriller z ta jednak różnicą, że wydarzenia, które opowiada wydarzyły się na prawdę.

20220314_001524.JPG

Na koniec warto wspomnieć, że książka i działania Bill'a Browder'a nie przeszły bez echa ze strony Rosji. Niektóre z nich opisuje w książce, ale są też takie, które krążą w internecie jako tzw. Browder Hoax, czyli mistyfikacja Browdera. Niejaki Alex Krainer napisał nawet dwie książki poświęcone tym rzekomym mistyfikacjom, obie zostały zakazane przez Amazon, w aktualnej sytuacji doskonale widać na jego twitterowym koncie, kto mógł być inspiratorem tym "fascynujących" książek.

data wydania: 15 września 2021
ISBN: 9788366661035
liczba stron: 432
kategoria: reportaż, literatura faktu
język: polski

Ocena (w skali 1-10): 9️⃣


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


W 2022 roku już przeczytałem ☑️:

  1. Mick Herron - "Martwe lwy" - ocena 8️⃣
  2. Przemysław Piotrowski - "Zaraza" - ocena 9️⃣
  3. Marcin Ogdowski - "Stan wyjątkowy" - ocena 7️⃣
  4. Robert Harris - "V2" - ocena 7️⃣
  5. Arno Strobel - "Offline" - ocena 5️⃣
  6. Ken Follett - "Nigdy" - ocena 8️⃣
  7. Eva García Sáenz de Urturi - "Akwitania" - ocena 7️⃣
  8. KAFIR & WOLF - "WSI. Żołnierze przeklęci" - ocena 7️⃣
  9. Bogusław Szabliński - "Sumienie" - ocena 6️⃣
  10. Katarzyna Puzyńska - "Policjanci. W boju" - ocena 7️⃣
  11. Robert Harris -"Monachium" - ocena 8️⃣
Sort:  

Książka wyjątkowo "na czasie". Od razu dodałem do listy do przeczytania, bo i Twój tekst mnie zachęcił, a także widzę wysokie oceny na Lubimyczytać.


The rewards earned on this comment will go directly to the person sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!