Co tam Panie w sieci? 2023#09

in Polish HIVElast year

Zapraszam do lektury wybranych newsów ze świata cyberbezpieczeństwa.

2023-09.jpg

Komunikator dla introwertyków

W najnowszej aktualizacji WhatsApp pochylił się na introwertykami, i nie tylko. Wszyscy ci, którzy ponad wszystko cenią własne towarzystwo i konwersacje z samym sobą, otrzymają taką możliwość w komunikatorze WhatsApp. W pierwszej kolejności taka opcja trafiła do introwertyków ze smartfonami od Apple, w niedługim czasie ma być dostępna dla użytkowników Androidów.

Oczywiście podszedłem do tego newsa trochę prześmiewczo, bo kto chciałby prowadzić konwersację z samym sobą przez komunikator internetowy? W pewien sposób jestem introwertykiem, ale do prowadzenia dialogu z samym sobą nie potrzebuję smartfona. Jednakże bardzo ucieszyła mnie ta opcja, często zdarza się, że potrzebuję coś na szybko zapisać, jakąś notatkę, przypominajkę lub link do jakiejś strony, żeby przeczytać tekst później, kiedy będę miał więcej czasu. W takich sytuacjach "prowadziłem rozmową" między moimi dwoma kontami na Gmail. Nowa funkcjonalność WhatsApp będzie dobrym rozwiązaniem.

Chciałbym uspokoić, że nie będzie możliwe przeprowadzenia z samym sobą wideo lub audio rozmowy, to byłoby już bardzo surrealistyczne. Inną użyteczną funkcją, będzie ustawienie prywatności w trybie offline, nawet wtedy kiedy wciąż jesteśmy podłączeni do sieci Internet i korzystamy z komunikatora. W takim trybie nie musimy obawiać się, że ktoś następnego dnia będzie miał do nas pretensje, że byliśmy "online", ale nie odpisywaliśmy na wiadomości.

R.png

source

Korzystałem z: LINK1; LINK2; LINK3

RAT ukryty w fałszywej grze Pokemon

W poprzednim poście wspominałem o wykorzystaniu premiery serialu "The Last Of Us" przez cyberprzestępców do dystrybucji zainfekowanej gry na PC. To nie był jedyny przypadek tego typu w tym roku. Analitycy ASEC odkryli ostatnio, że innych ze światowych hitów jest wykorzystywany do dystrybucji oprogramowania RAT. Linki phishingowe do "darmowej" gry Pokemon były udostępniane wśród młodzieży na portalach społecznościowych, czatach i forach.

Fałszywe wersje gry Pokemon zawierały oprogramowanie RAT, czyli narzędzie zdalnego dostępu w postaci złośliwej wersji NetSupport Manager, dzięki któremu przestępcy mogą przejąć pełną kontrolę nad urządzeniami ofiar. NetSupport Manager to legalne narzędzie do zdalnego dostępu, które można zainstalować i wykorzystać do zdalnej kontroli systemów, często wykorzystywany przez administratorów systemu do pomocy w przypadku problemów użytkowników z komputerami. Jednak jest też jego ciemna strona, wykorzystane przez cyberprzestępców może posłużyć do instalacji dodatkowego złośliwego oprogramowania, eksfiltracji informacji i umożliwienia nielegalnej kontroli nad urządzeniami. Jeżeli, ktoś z was pobrał grę CARD POKEMON GAME w wersji na Win ze złośliwych stron internetowy (hxxps://pokemon-go[.]io, hxxps://beta-pokemoncards[.]io), to warto rozważyć jak najszybsze usunięcie tej gry.

image-17.png

source

Korzystałem z: LINK1; LINK2; LINK3


Jak zwykle liczę na Wasze komentarze i uwagi, które pozwolą mi jeszcze lepiej dobierać artykuły i ciekawostki z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Do grafiki tytułowej wykorzystałem pracę Gerd Altmann z Pixabay

Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @browery ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.