Gry planszowe, zręcznościowe, towarzyskie #4.

in Polish HIVElast year (edited)

Dobble - gra, którą można wytłumaczyć w minutę :).

1.jpg

O grze Dobble chyba, każdy miłośnik gier planszówek słyszał. Słyszałem i ja. Grałem już nie raz, ale nie wiedziałem, że jest aż tyle wersji tej gry. Lub raczej, że jest aż tyle rodzajów animacji umieszczonych na krążkach. Można przebierać do wyboru do koloru i to dosłownie :). Od klasycznej, pierwotnej wersji, chyba najbardziej znanej:

d1.jpg

Poprzez wersje, łatwiejsze, dla najmłodszych graczy czyli dosyć proste, składające się z liter alfabetu, kształtów figur geometrycznych i tym podobnych aż do wersji trudniejszych. Różnorodność i tematyka rysunków jest spora. Jeśli ktoś ma swoją ulubioną bądź bardziej lubianą bajkę, też coś dla siebie znajdzie. Mój wybór padł na wersje z bajki Minionki. W wyborze, kierowałem się, przede wszystkim stopniem trudności. Chciałem, aby obrazki na kartach miały jak najwięcej elementów i były jak najbardziej skomplikowane. W decyzji pomógł również nietuzinkowy wygląd opakowania.

2.png

3.png

4.jpg

5.jpg

6.png

Zasady gry oraz historia powstania.

Dobble składa się z 55 okrągłych kart. Na każdym krążku jest umieszczonych osiem symboli, łącznie jest ich ponad 50. Każda okrągła karta zawiera jeden symbol odpowiadający takiemu samemu z innej karty. Jest to gra, która działa na zasadzie interakcji.

7.jpg

8.png

Pierwowzorem tej gry była tzw. "gra o robakach". W 2008 roku Denis Blanchot znalazł kilka kart z tej gry i wtedy wpadł na pomysł wprowadzenia ulepszeń i stworzenia nowej gry. Do swojego projektu pan Blanchot zaprosił innego matematyka pana Jacquesa Cottereaua. Panowie postanowili zmodyfikować obrazki na kartach tak, aby znacznie się od siebie różniły i żeby grało się w miarę możliwości płynnie. Zwiększono również liczbę kart z 31 na 55 oraz liczbę znaków z 6 na 8, co dało zadowalający efekt czasu trwania jednej rozgrywki.
Kiedy panowie mieli już dość konkretny zamysł i projekt, zajęli się opracowaniem instrukcji gry. Próbnymi rozgrywkami z dziećmi i kontaktami z potencjalnymi wydawcami zajął się Denis Blanchot. W 2009 roku powstała końcowa wersja gry dzięki pomocy zespołowi Play Factory.

IMG_20221228_135730.jpg

IMG_20221228_135735.jpg

Warianty gry Dobble opisane w instrukcji :

Wieża - każdy z graczy dostaje po jednej karcie, pozostałe układa się w kształcie stosu. Na znak, odwraca się swoje karty oraz kartę na wierzchu stosu i szuka się takiego samego symbolu. Kto ma, mówi na głos symbol i zabiera ze stosu na swoją kupkę. Wygrywa ten kto uzbiera najwięcej kart.

Studnia - wszystkie karty rozdaje się graczom. Ostatnią należy odkryć i położyć na środku. Na znak wszyscy odwracają swoje karty i jak najszybciej nazywają wspólny symbol oraz kładą swoją kartę na tej odkrytej. Wygrywa ten, kto najszybciej pozbędzie się kart.

Parzy - każdy z graczy dostaje po jednej karcie, pozostałe odkłada się na bok. Na znak wszyscy odwracają karty i szuka się wspólnego symbolu na karcie przeciwnika aby przykryć jego kartę. Przeciwnik zaś musi zrobić to samo u kogoś innego. Przegrywa osoba, która nie zdążyła oddać swojej karty.

Zatruty podarunek – każdy gracz dostaje po jednej zakrytej karcie. Z pozostałych tworzy się zakryty stos, a jedną kartę kładzie się na środku. Na znak gracze odwracają swoje karty i szukają symbolu wspólnego z kartą na środku lub kartami innych graczy. Wtedy można położyć kartę ze środka na karcie któregoś z graczy, a karta ze stosu zostaje odkryta. Trzeba zebrać mało kart.

Trojaczki - ze wszystkich kart tworzy się jeden stos, następnie ze stosu bierzemy 9 kart i kładziemy odkryte na stole. Na dany znak gracze szukają wspólnego symbolu między dowolną trójką kart. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej kart.

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Graliśmy we dwie osoby.
Moja ocena gry to 4/5.

Motyw z Minionkami bardzo mi się spodobał jak cała gra, a więc myślę, że uraczę siebie i Was jeszcze niejedną wersją gry Dobble:).

12.jpg

Dziękuję za uwagę i życzę Wszystkim Miłego Dnia!

Sort:  

Gry towarzyskie potrafią być świetne