Cherry and Pear Trees Orchards

in HiveGarden2 years ago (edited)
Hello everyone🙋‍♀️, I'm canan from Turkey, this is my first post in the Hive Garden community. I hope you like it.

I love being in nature and taking nature photos. I immediately plant the seeds of the fruits that I like and taste in my pots. Finally, I planted the lemon and tangerine seeds in the pots in my house.

IMG-20220404-WA0017.jpg

A garden where my garden friend whose photo I shared is working to prune his trees. On the way to our house, we can see the transition of the seasons on the trees, full of gardens, like a fairy tale 😍 these gardens are on the way to my house, colorful flowering fruit trees full of various trees. The world-famous Deveci Pear grows in my region, and the garden owners usually plant pears, cherries and quinces. My friend works in one of these gardens, so I went to him and took permission to share with you, took a photo and had a little chat.

IMG-20220404-WA0016.jpg

While I was taking the photos, I got information about the garden from my friend. The trees that bloomed these white flowers cherry trees will be cherries in a month and a half. They are currently taking care of the trees.

IMG-20220404-WA0023.jpg

My friend's team wake up at 06.00 in the morning and set off before sunrise and go to the garden where they will be pruning. Depending on the intensity, they finish their work in the garden for two or three days and move to another garden. This is how I photographed them when they were going to take a break. ☺️

IMG-20220404-WA0008.jpg

I love the spring months. The sky is blue, there is green grass on the ground, the trees are blooming in pink and white, it is like heaven, it gives me a very good energy.

IMG-20220404-WA0006.jpg

Would you look at the bud on that tree, the reawakening of nature. This is the bud of the quince fruit, my friends cut the branches on the trees very often, so that the fruits on the trees grow more easily.

IMG-20220404-WA0015.jpg

I would like to end my article with an image like a postcard. I'm a little excited as this is the first post I've shared in your group, I'm waiting for your comments and support.
I invite my friends @baycan and @passenger777 to participate in the competition.

May Miracles Be With Us 🪄

UzerCanan☘️


Tr

Herkese Merhaba ben Türkiye'den canan Hive Garden topluluğunda yaptığım bu ilk paylaşım.Umarım beğenirsiniz.

Doğada olmayı, doğa fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum. Sevdiğim tadını beğendiğim meyvalarin çekirdeklerini hemen saksılarıma ekerim. En son olarak limon ve mandalina çekirdeklerini evimdeki saksılara ektim.

IMG-20220404-WA0017.jpg

Fotoğrafını paylaştığım bahçe arkadaşımın ağaçlarını budamak için çalıştığı bir bahçe. Evimizin yolu üzerinde mevsimlerin geçişlerini ağaçlar üzerinde görebileceğimiz bahçeler dolu, masal gibi bir yol 😍 bu bahçeler benim evimin yolunda , çeşitli ağaçlarla dolu rengarenk çiçekli meyva ağaçları. Bulunduğum bölgede dünyaca ünlü Deveci Armudu yetişiyor genellikle bahçe sahipleri armut, kiraz ve ayva ekiyorlar. Bu bahçelerden birinde arkadaşım çalışıyor bende yanına gittim ve sizlerle paylaşmak için izin alıp fotoğraf çekip biraz sohbet ettim.

IMG-20220404-WA0016.jpg

Ben fotoğrafları çekerken arkadaşımdan bahçe hakkında bilgiler aldım.Bu beyaz çiçekleri açan ağaçlar vişne ağaçları bir, bir buçuk ay sonra visneler olacakmış. Şimdilik ağaçların bakımını yapıyorlar.

IMG-20220404-WA0023.jpg

Arkaşımın ekibi sabah saat 06.00 da uyanıp gün doğmadan yola çıkıyorlar ve budama yapacakları bahçeye gidiyorlar. İki- üç gün yoğunluğa göre bahçedeki işlerini bitirip başka bahçeye geçiyorlar. Ben mola verecekleri zaman böyle fotoğrafladım. ☺️

IMG-20220404-WA0008.jpg

Bahar aylarını çok seviyorum. Gök mavi, yerlerde yeşil çimler var, ağaçlar pembe beyaz çiçek açmış, cennet gibi bana çok güzel enerji veriyor.

IMG-20220404-WA0006.jpg

Şu ağaçdaki tomurcuğa bakarmısınız, doğanın tekrar uyanışı. Bu ayva meyvasının tomurcuğu arkadaşlarım ağaçlardaki çok sık dalları kesiyorlar böylelikle ağaçlardaki meyvalar daha rahat büyüyor.

IMG-20220404-WA0015.jpg

Kartpostal gibi bir görüntüyle yazımı bitirmek istiyorum. Grubumuzda paylaştığım ilk yazı olduğu için biraz heyecanlıyım, yorumlarınızı ve desteğinizi bekliyorum.
Yarışmaya katılması için @baycan ve @passenger777 arkadaşlarımı davet ediyorum.🌸

Mucizeler Bizlerle Olsun 🪄

UzerCanan☘️

Sort:  

Doğanın insana vermiş olduğu enerji bambaşka çok güzel yansıtmış sın aldığın enerjiyi Ellerine sağlık canım arkadaşım. 🙏 Davetin için ayrıca çok teşekkür ederim öpüyorum seni. 🤗🌺😘

Teşekkür ederim. 😍 Katılımını bekliyorum..

 2 years ago  

I love when the first blossoms come out in spring! I've never heard of pruning at this time of year, though. What sort of pruning were you all doing?

Apricots and plums are blooming early, they need to be pruned early, but it may take up to this period for pear, peach, quince and apple. ☺️
When it snows and rains, work is not done. It rained a lot this year.
There was a lack of bidet pruner.

 2 years ago  

I love this snap, spring really is a lovely season.

I also love the colors of nature. Thank you 😍

 2 years ago  

You're welcome (^_^)

Harika ellerine emeğine sağlık. Kimisi sadece bir ağaç olarak görür kimide tabiat anaya şükreder. Hayata bakış açısı çok önemli. O senin güzel yüreğin bunları görmüş. İyiki görmüş.

Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Rabbimin yarattığı herseye bin şükür..🤲

Davetin için çok teşekkür ederim. Katılmaya çalışacağım. Yazını çok beğendim. Paylaşmış olduğun resimler de çok güzel. Doğanın tüm güzelliklerini o içten samimi sözlerinle çok güzel süslemişsin. Tebrik ederim.

Senide yarışmacılar arasında görmek mutlu eder. Güzel sözlerin için teşekkür ederim. 🙋‍♀️

Yarışmada başarılar dilerim. :)

Teşekkür ederim 🙋‍♀️