My Daily Electrical Work (Club Opening) | Günlük Elektrik İşlerim (Kulüp Açılışı)

in Liketulast yearclhdkmz3c00lpayszaqemg0mc_20230506_122959.webp
clhdkn1dg00hy9vsz5rnw3blu_20230506_123026.webp
clhdkn7fq00id7zsz8dwm521d_20230506_123032.webp
clhdknaz500ju4jszcd0ne13y_20230506_152503.webp
clhdkngvp00il5dszcypn17ba_20230506_164405.webp

(ENG)

Greetings to everyone, as you know, summer is coming and clubs are starting to open. We also do the work of places that have electrical faults and are undergoing renovation. Our job today was to do the missing electrical works of the newly opened club.

About a week ago, we came to the place and determined the shortcomings and things to be done, our client wanted to light the marble floors. We preferred lens LEDs for outdoor use. You can use these LEDs outdoors, they last a long time because they are waterproof.

I fixed the LEDs under the marble thanks to the adhesives on themselves, but in the future, I glue them in place with slikon, because it will lose its adhesive property from hot to cold, so they will last for a long time.

After these procedures, we checked the lights by turning on all the illuminations of the place. We replaced the missing lamps and activated the parts that were not working.

While we were doing this, they built the sound systems from scratch. It took them a full day to install the sound systems and lights, while the venue was also cleaned and the venue was made ready in the evening.

(TR)

Herkese selamlar malum artık yaz geliyor ve kulüpler açılmaya başladı. Bizler de elektrik arızası olan ve tadilata giren mekanların işlerini yapıyoruz. Bugün ki işimiz yeni açılan kulübün eksik kalan elektrik işlerini yapmaktı.

Yaklaşık bir hafta önce mekana gelip eksikleri ve yapılacakları belirledik müşterimiz mermer altlarına aydınlatma istiyordu. Dış mekanda kullanmak için mercek ledler tercih ettik. Bu ledleri dış mekanda kullanabiliyorsunuz su geçirmez oldukları için uzun süre dayanıyorlar.

Ben ledleri kendi üzerinde ki yapışkanları sayesinde mermerin altına sabitledim fakat ileride sıcaktan soğuktan yapışkan özelliğini yitireceği için slikon ile yerlerine yapıştırıyorum bu sayede uzun süre dayanacaklar.

Bu işlemlerden sonra mekanın tüm aydınlatmalarını açarak ışıkları kontrol ettik. Eksik olan lambaları değiştirdiktik ve çalışmayan kısımları da aktif hale getirdik.

Biz bunları yaptığımız sırada ses sistemlerini sıfırdan kurdular. Ses sistemlerini ve ışıkları kurmaları tam bir günlerini aldı bu sırada mekan temizliği de yapıldı ve mekan akşam hazır bir hale getirildi.


For the best experience view this post on Liketu