Rozwój KBK z oszczędności

in KBK3 months ago

Rozwój KBK w tym momencie zależy tylko od Hive. Może trudno w to uwierzyć, ale tak to właśnie wygląda. Przez ostatnie 1,5 roku udało się ustabilizować sytuację. Listopad będzie kolejnym miesiącem na plusie i jeśli dobrze pójdzie, to w grudniu jest nawet szansa na wyjście z długu, który pozostał w spadku po poprzednim roku (-2874,92 zł). Wszystko więc wskazuje na to, że ten rok będzie zakończony pozytywnie. W tym momencie bilans za 2023 wynosi 2010 zł 22 gr. I po poprzednich latach na minusie jest to niewątpliwie sukces warty odtrąbienia. Sęk w tym, że nawet jeśli nie byłoby dziury po 2022, którą trzeba zasypać, to wciąż nadwyżka nie jest zawrotna i raczej nie pozwala na zbyt wiele. Pomijam tu fakt, że mogłoby jej w ogóle nie być, gdyby nie Hive. No bo prawda jest taka, że 100% zaopatrzenia kupujemy za HBD z Funduszu Rozwojowego. Z darowizn złotówkowych pokrywamy tylko i wyłącznie czynsz, podatek, prąd i Internet.

Sporo ostatnio myślę o proposalu DHF. W mojej głowie powoli klaruje się spójna koncepcja, w której silne KBK przełoży się na silną społeczność Hive. Co z tego wyjdzie - zobaczymy, niemniej i bez tego @krolestwo już teraz sporo zyskuje dzięki Hive. A konkretnie dzięki oprocentowaniu Savings.

Kto ma dobrą pamięć, ten może pamięta, że pod koniec 2021 roku zamieniłem dużą część HP na koncie @fundacja (i nie tylko) na HBD. Okazało się to bardzo dobrym ruchem, bo na wiosnę oprocentowanie urosło do 20%. Tym bardziej, że przez kolejne miesiące stan posiadania Funduszu powiększał się a więc i kwota z odsetek rosła. Obecnie w Savings jest 6384 HBD, co daje miesięcznie około 100 HBD. Poniżej zestawienie wpływów i wydatków (nie zawiera odsetek z listopada).

X20222023SUMA
Wpływy6949941688
Wydatki-185-654-839
Różnica509340849

W zestawieniu tym nie ujęto zakupu pianina cyfrowego, które zostało poddane przegłosowaniu, a więc nie uszczupliło puli odsetkowej. Jest to o tyle istotne, że jako namiestnik mogę dowolnie wydawać jedynie środki z odsetek (vide: § 4 ust. 1 ustawy o Funduszu Rozwojowym). I tak oto na zaopatrzenie KBK wydałem w ciągu niespełna 2 lat 839 HBD. Nie jest to dużo, ale wciąż więcej niż nadwyżka z obecnego roku. Zresztą łącznie z odsetek przybyło w Savings 1688 HBD, czyli więcej niż największa covidowa tarcza dla NGO.

Oczywiście bez problemu mógłbym wydać więcej, ale jestem dość zachowawczy jeśli chodzi o zakupy. Na razie w planach mam tylko frytownicę beztłuszczową. Nie zmienia to faktu, że gdyby środki były większe, to bez problemu znalazłbym sporo innych urządzeń/maszyn, których zakup mógłby pomóc w rozwoju KBK. Piec do ceramiki, prasa do grafiki, malanger do czekolady, plejstacja...

Sort:  

Z tym proposalem to może być ciężko, trzeba dotrzeć jakoś do wielorybōw. Wydaje mi się też, że Twoja propozycja będzie umiarkowana finansowo, porównując do innych.
Ale moje na moje miecze w tej bitwie możesz liczyć.

 3 months ago  

Z tym proposalem to może być ciężko

Opcją jest też Value Plan. Decyzja jeszcze nie zapadła. Na razie wszystko jest na etapie rozkminy. Na początek pewno powstanie film, który zrobimy z @mynewlife. On może pozwoli dotrzeć do wielorybów.

na moje miecze w tej bitwie możesz liczyć

Dzięki!