Brass Pipe Beverage Dispenser - Industrial Fittings Robot Designs

in OnChainArtlast year

1_Ghost Buster.png


Hi

I also mentioned to you in my previous articles, my wooden workshop. Apart from the products I designed for our customers, I like to reveal different things in the workshop. However, this time I will talk about a product that we actively sell, and I prepared a mini brochure for its sales abroad. If I briefly describe the product, human-like silhouettes of stainless steel and brass pipes. These products can also be used as beverage dispensers. I made the drawing of the glass section and made it as someone else. We remove the lower floor wood section in our Cnc machine in the workshop, print the laser logo and lubricate it. Then we fix the finished product, which we usually call "robot", to the wooden floor with the help of a flange. After applying acrylic varnish and some of the last details, our product is ready for use. I have many products of this type, after I do the photo shoots, I will share them on Hive.

- TR

Selamlar

Sizlere daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim ahşap atölyesi işlerimden. Atölyede müşterilerimiz için tasarladığım ürünler dışında farklı şeyler de ortaya çıkarmayı seviyorum. Ancak bu sefer satışını da aktif olarak yaptığımız bir üründen bahsedeceğim, yurtdışına satışı için de mini bir broşür hazırladım. Ürünü kısaca anlatacak olursam, paslanmaz çelik ve pirinç borulardan oluşan, insanımsı silüetler. Aynı zamanda bu ürünler içecek dispenseri olarak kullanılabilmekte. Cam bölümünün çizimini yapıp, başkasına olarak yaptırdık. Alt zemin ahşap bölümünü atölyede Cnc makinemizde çıkarıp, lazer logosunu basıp, yağlıyoruz. Sonra bitmiş olan ve genellikle ''robot'' olarak adlandırdıgımız ürünü flanş yardımıyla ahşap zemine sabitliyoruz. Akrilik vernik ve son bazı detayları uyguladıktan sonra ürünümüz, kullanıma hazır hale geliyor.Yapım aşamalarından bazı görselleri sizlere sunuyorum. Bu tarz bir çok ürünüm bulunmakta, fotoğraf çekimlerini yaptıktan sonra, paylaşımlarını Hive'de yapacağım.

Images of the product that I named Ghost Hunter

Note: We can also say firefighter. :)

1.jpg


2.jpg


3.jpg


You can use it with your own drinking bottle.

5.jpg


or

Ghost Buster3.png

Thank you...

Teşekkürler

Sort:  

This is so incredible

Thank you very much...

Wonderful creativity

This post has been appreciated and featured in daily quality content rewards. Keep up the good work

Great design and application. I like the 3rd photo, it really looks like a waiter giving you your drink ^^ Might look good if you put a little bowtie on them.

👋 Hi @ucmuharfli, I was flipping through the blockchain and stumbled on your work! You've been upvoted by Sketchbook / a community for design and creativity. Looking forward to crossing paths again soon.

Join the Sketchbook Community