Our Maşukiye Glass Terrace Trip / Maşukiye Cam Teras Gezimiz [EN // TR]

in Pinmapple2 years ago (edited)

img_7893.jpg

Hello everyone. Today, I will introduce you the Separate Planet Glass Terrace, which actually exists in most places but is the first glass terrace of the Marmara region. I hope I have given you an idea for a new trip.

Bugün sizlere, aslında çoğu yerde var olan fakat Marmara bölgesinin ilk cam terası olan Ayrı Gezegen Cam Teras'ı tanıtacağım. Umarım size yeni bir seyahat için fikir vermiş olurum.

img_6391.jpg

Separate Planet Glass terrace is located in Maşukiye neighborhood of Kartepe district of Sakarya. This place is visited by many local and foreign tourists due to its proximity to metropolises such as Istanbul and Bursa. It was opened in 2019 and still continues its activities. As you walk on this 185-meter-high glass-bottomed terrace, you almost feel like you are in a high space.

Ayrı Gezegen Cam teras, Sakarya'nın Kartepe ilçesine bağlı Maşukiye mahallesinde yer almaktadır. Burası İstanbul ve Bursa gibi metropollere yakınlığı sebebiyle yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. 2019 yılında açılmış ve halen faaliyetlerine devam etmektedir. 185 metre yüksekliğe sahip bu cam tabanlı terasın üzerinde yürürken adeta kendinizi yüksek bir boşlukta gibi hissedersiniz.

img_6393.jpg

This glass terrace, established in an area of ​​460 square meters, has an area of ​​100 square meters. With this size, it has the feature of being the largest glass terrace in Turkey and Europe.

460 metrekare alan içerisinde kurulan bu cam teras 100 metrekare alana sahiptir. Bu büyüklüğüyle Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük cam terası olma özelliğine sahiptir.

img_6420.jpg

img_6402.jpg

When viewed from this glass terrace, which has a unique view, a part of Sapanca lake can be seen. It is surrounded by lush forests and takes on a different color in every season. You can experience the pleasure of watching by listening to the deep sound of the stream flowing under it.

Manzarası eşsiz olan bu cam terastan bakıldığında Sapanca gölününn bir kısmı görülmektedir. Etrafı gür ormanlarla kaplıdır ve her mevsimde ayrı renge bürünür. Altından akan akarsuyun derinlerden gelen sesiyle dinleyerek muhteşem seyir zevkini deneyimleyebilirsiniz.

img_6422.jpg

img_6438.jpg

img_6382.jpg

When you come here, if you like adrenaline, you can Zipline. You can see many clothes related to Turkish history and culture here. You can even wear these clothes and feel like a sultan or sultan and have a photo taken.

Buraya geldiğinizde eğer adrenalin seviyorsanız Zipline yapabilirsiniz. Türk tarihi ve kültürüyle alakalı birçok kıyafeti de burada görebilirsiniz. Hatta bu kıyafetleri giyip adeta bir sultav veya padişah gibi hissedebilir ve fotoğraf da çektirebilirsiniz.

img_6428.jpg

Finally, you can immortalize your trip with these beautiful parrots and collect good memories.

See you on a new itinerary. Goodbye ✋

Son olarak da bu güzel papağanlarla bu seyahatinizi ölümsüzleştirebilir ve güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Yeni bir gezi rotasında görüşmek üzere. Hoşçakalın ✋

Sort:  

Gerçekten çok güzel bir yermiş. Sakarya’ya tatil için birkaç kez gitmeme rağmen böyle bir yerin varlığından haberdar olmadığım için buraya hiç gitmemiştim. Doğanın içerisinde, böyle bir yapıda bulunmak isterim. Bana yeni bir yer öğrettiğin için teşekkür ederim.

Rica ederim. Gerçekten çok güzel bir yer. Gitmeyi düşünüyorsanız biraz erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Öğlen ve sonrasında çok kalabalık oluyor.

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

Evet gerçekten de çok güzel bir yer 2019 yılında ben de gitmiştim. Çok keyif almıştım bu geziden.

Hiya, @LivingUKTaiwan here, just swinging by to let you know that this post made it into our Honorable Mentions in Daily Travel Digest #1561.

Your post has been manually curated by the @pinmapple team. If you like what we're doing, please drop by to check out all the rest of today's great posts and consider supporting other authors like yourself and us so we can keep the project going!

Become part of our travel community:

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @snlbaskurt.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more