Erikli Waterfall Camping Area / Erikli Şelale Kamp Alanı [EN//TR]

in Pinmapple2 years ago

img_8439

Hello everyone. Camping is an essential part of the summer months. If you can find a nice place to camp, your event will be unforgettable. Today, I will introduce you to Erikli Waterfall Campground, which is less known but almost heavenly.

Herkese merhaba. Kamp yapmak yaz aylarının vazgeçilmezlerindendir. Eğer kamp için güzel bir yer de bulabilirseniz etkinliğiniz unutulmaz olur. Ben de bugün sizlere az bilinen fakat adeta cennet gibi olan Erikli Şelale Kamp Alanını tanıtacağım.

img_7604

Erikli Waterfall Campground, which is within the borders of Çınarcık district of Yalova, is on the Erikli plateau and there is a double Erikli waterfall nearby. You can take a look at my plum double waterfall content that I prepared before.

Yalova'nın Çınarcık ilçesi sınırları içinde olan Erikli Şelale Kamp alanı, Erikli yaylasındadır ve yakınında da Erikli çifte şelale vardır. Daha önceden hazırladığım erikli çifte şelale içeriğime buradan göz atabilirsiniz.

img_7572

Erikli Waterfall Caamping is one of the best-known waterfalls of the Marmara Region. The waterfall, which brings vitality to the region, is preferred for various activities especially in spring and summer. The reason why Erikli, also known as Double Waterfalls Camping, is called by this name is that it has two waterfalls, a lower waterfall and an upper waterfall feeding it. In fact, it can be a little difficult to reach Erikli Waterfall, which is beautiful in every season, in rainy weather from time to time. source To reach here, you have to pass through long, winding, narrow and broken roads. While you are on the road, you may wonder if this is a place worth the journey, but I am sure that you will say 'I am glad I came' when you go.

Erikli Şelalesi Kamp Alanı, Marmara Bölgesi’nin en bilinen şelalelerinden biridir. Bölgeye adeta bir canlılık kazandıran şelale özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çeşitli aktiviteler için tercih edilmektedir. Çifte Şelaleler ismiyle de anılan Erikli’nin bu isimle anılmasının sebebi, bir alt ve onu besleyen üst şelale olacak şekilde iki tane şelaleye sahip olmasıdır. Aslında her mevsim bir başka güzel olan Erikli Şelalesi’ne zaman zaman yağmurlu havalarda ulaşım biraz güçleşebilmektedir. kaynak Buraya ulaşmak için uzun, kıvrımlı, dar ve bozuk yollardan geçmeniz gerekiyor. Yolda giderken acaba bu yolculuğa değecek bir yer mi diye düşünseniz de gittiğinizde 'iyi ki gelmişim' diyeceğinize eminim.

img_7543

The region, which is a paradise especially for nature lovers, is very suitable for trekking, going for long nature walks and taking lots of photos. The camping area is also preferred by picnickers on weekends, barbecues can be lit and there are various facilities here. Those who are considering tent camping can choose Erikli Waterfall Campground, which stands out with its private facility, parking lot, WC and cafeterias for the tent area.

Özellikle doğa tutkunları için adeta bir cennet olan bölge trekking yapmak, uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak ve bol bol fotoğraf çekmek için oldukça uygundur. Kamp alanı, Hafta sonları piknikçiler tarafından da tercih edilmekte, mangal yakılabilmekte ve burada çeşitli tesisler bulunmaktadır. Çadır kampı yapmayı düşünenler bünyesinde çadır alanı için özel işletmesi, otoparkı, WC ve kafeteryalarıyla ön plana çıkan Erikli Şelalesi Kamp Alanını tercih edebilirler.

img_7526

img_7527

img_7522

img_7521

img_7589

See you on a new itinerary. Goodbye ✋

Yeni bir gezi rotasında görüşmek üzere. Hoşçakalın ✋

Sort:  

I do love waterfalls,a nd this is such a beautiful area love all the Moss on the trees

Thanks for joining Wednesday Walk :), I truly enjoy exploring the world virtually each Wednesday seeing walks from all around the globe and feeling I am there and experiencing it all myself, such as I did in your post just now :)

so thanx ☺️

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @snlbaskurt.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more