Our Istanbul Trip 2 - Topkapi Palace Museum, Aya Irini, Grand Baazar and Istanbul Univercity [EN/TR]

in Pinmapple2 years ago

Hello everyone. Yesterday, I shared a part of our Istanbul trip with you. Today I am sharing the second day of this trip. We are quite tired today, where we fit to see many places in one day. Actually, we had just planned to visit Topkapi Palace today. Because there are so many things worth seeing in and around Topkapı Palace, we thought that one day would be enough.

Topkapı Palace was the administrative center of the state for nearly 400 years in the 600-year history of the Ottoman Empire. Ottoman sultans, their families, viziers and many state officials were residing in this palace. In fact, it is known that 4000 people lived in it at one time. The palace is so large that even the smallest details have been thought through.

Near the palace are the Blue Mosque, Hagia Sophia, the 3rd Ahmet fountain, the Hagia Irene church and the Basilica cistern, which are at least as important as this place.

Some photos I took in the palace.
III at the entrance. Ahmet Fountain


Aya Irini


Sultan's Table


Valide Sultan Bath


The eunuch. These people are usually castrated and in charge of managing the affairs of the harem.


Palace interior.


Thrones.


Khashoggi Diamond. This work is perhaps the most valuable part of the Museum.


Bosphorus view from the palace.

I took many more photos like these in Topkapı Palace. But I think this will be enough for the content I have created. But for those who cannot visit here, I leave a site where you can view Topkapı Palace in 3D. I hope you benefit.


The historical Beyazıt gate of Istanbul University.


Istanbul historical covered bazaar.


And finally, Beyazıt Mosque.

I must admit that this day has been quite tiring. However, even though I've seen these places before, I enjoyed them very much.

TR

Herkese merhaba. Dün, İstanbul gezimizin bir bölümünü sizlerle paylaşmıştım. Bugün de bu gezimizin ikinci gününü paylaşıyorum. Bir güne birçok yeri görmeyi sığdırdığımız bugün de bir hayli yorulduk. Aslında bugün sadece Topkapı Sarayı'nı gezmeyi planlamıştık. Çünkü Topkapı sarayı ve çevresinde görülmeye değer o kadar çok şey var ki bir gün ancak yeter diye düşündük.

Topkapı sarayı 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu tarihinde yaklaşık 400 yıl boyunca devletin yönetim merkeziydi. Osmanlı padişahları, aileleri, vezirler ve birçok devlet görevlisi bu sarayda ikamet etmekteydiler. Saray o kadar büyüktür ki içerisinde en küçük ayrıntılar bile düşünülmüştür.

Saray yakınlarında da en az burası kadar önemli olan Sultanahmet camii, Ayasofya, 3. Ahmet çeşmesi, Aya Irini kilisesi ve Yerebatan sarnıcı bulunmaktadır.

Sarayda çektiğim bazı fotoğraflar.

Girişte bulunan III. Ahmet Çeşmesi

Aya İrini Kilisesi

Hünkar Sofrası

Valide Sultan Hamamı

Harem ağası. Bu insanlar genelde iğdiş edilirler ve haremdeki işleri idare etmekle görevlidirler.

Saray iç yolu.

Tahtlar.

Kaşıkçı Elması. Bu eser belki de Müzenin en değerli parçasıdır.

Saraydan İstanbul Boğazı manzarası.

Topkapı Sarayında bunlar gibi daha bir çok fotoğraf çektim. Fakat oluşturduğum içerikte bu kadarının yeterli olacağını düşünüyorum. Fakat burayı ziyaret edemeyecek kişiler için buraya Topkapı Sarayını 3D olarak görüntüleyebileceğiniz bir site bırakıyorum. Umarım faydalanırsınız.

İstanbul Üniversitesi'nin tarihi Beyazıt kapısı.

İstanbul tarihi kapalı çarşı.

Ve son olarak da Beyazıt Camisi.

Bu günümüzün de oldukça yorucu geçtiğini itiraf etmeliyim. Ancak daha önce de buraları görmüş olmama rağmen çok keyif aldım.

Sort:  

Hiya, @lizanomadsoul here, just swinging by to let you know that this post made it into our Honorable Mentions in Daily Travel Digest #1607.

Your post has been manually curated by the @pinmapple team. If you like what we're doing, please drop by to check out all the rest of today's great posts and consider supporting other authors like yourself and us so we can keep the project going!

Become part of our travel community:

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @snlbaskurt.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more