Сузірʼя Лебедя

in Team Ukraine3 months ago (edited)

Сузір'я Лебідь (Cygnus), займає на небі площу 804 кв. градуси і включає близько 150 зірок, видимих ​​неозброєним оком.

Сузір'я розташоване в тій
частині Чумацького Шляху, де починається його
роздвоєння.


App Night sky

У сузір'ї багато яскравих
дифузних туманностей. Серед них,
цікаві туманності Пелікан та Америка, що знаходяться на лівій стороні, від зірки Денеб.

Туманність Пелікан. Wikipedia.

В минулі часи це сузірʼя асоціювалося з птахом, що летить: вавилоняни називали його «лісовим птахом», араби — куркою.

В минулому це сузірʼя також іноді звали Хрестом Лебедя, або просто Хрестом, в
1627 році Міллер зобразив в своєму атласі замість лебедя св. Елену, що тримає в руках Хрест Ісуса.

В давнину в Естонії це сузірʼя називали зірками Посту.

Лебедя зазвичай зображують над Чумацьким Шляхом (Небесним Потоком), що летить на південь, «розправивши блискучі крила», але на старих малюнках він тільки відривався від землі, щоб злетіти.

Головні (найяскравіші) зірки сузір'я утворюють величезний хрест, котрий іменують Північним хрестом.

Зірки Північного хреста :

  • ДЕНЕБ
  • САДР
  • ДЖЕНАХ
  • ДЕЛЬТА Лебедя
  • АЛЬБІРЕО

Wikipedia

ДЕНЕБ (α Cyg / Альфа Лебедя) - Найяскравіша зірка сузірʼя. Ця біло-блакитна зоря, є 19-ю в списку найяскравіших зірок нічного неба.
Денеб проходить під горизонтом лише 5 годин на добу, на небі її видно цілий рік.
Ця зірка є одною з зірок «Літнього трикутника», в який крім неї входить зірки Вега та Альтаір - дельта зірки з сузірʼїв Ліри та Орла.


collins.co.uk

Зірка розташована на ‘’хвостіʼʼ птаха, тому - «Денеб» походить від араб. ذنب الدجاجة‎ (занаб ад-даджаджа) - «хвіст птиці».
В минулі часи в Естонії альфа зірку Лебедя називалася Лютою зіркою (назва походила від назви останнього місяця зими - veebruar) чі зіркою Стрітення.

ГАММА ЛЕБЕДЯ (γ Cyg) або Садр — друга за яскравістю зірка сузірʼя Лебідь, надгігант спектрального класу F8, що пульсує з періодом 74 дні. Зірка знаходиться в середині дифузної туманності IC 1318.
Переклад назви зірки - «грудка Лебедя.»

ЕПСІЛОН ЛЕБЕДЯ(ε Cygni,) або «Дженах»- це множинна зоряна система в сузір'ї Лебедя. З видимою візуальною величиною 2,48, його легко побачити неозброєним оком. Епсілон Лебедя знаходиться приблизно в 73 світлових роках від Сонця.

ДЕЛЬТА ЛЕБЕДЯ (Cyg, Лебедя) - зірка третьої величини. В майбутньому вона буде «Полярною зіркою», та це буде лише (приблизно) в 11 250 році.

АЛЬБІРЕО (β Лебедя) – п'ята за яскравістю зірка у сузір'ї Лебедя. Є подвійною системою (Альбірео A,В) добре помітною навіть у невеликий телескоп:
Альбірео A - помаранчевий гігант.
Альбірео B - блакитна зірка.

Своєю назвою зірка зобов'язана
невірному арабському перекладу XVI століття. Перекладач, котрий займався текстами вирішив, що йшлося про квітку ірис і надав латинському ab ireo переклад «від ірису».

Оскільки Альбірео знаходиться в районі «голови» Лебедя, її іноді називають «beak star» («зірка дзьоба»).

ІНШІ ЦІКАВІ ОБʼЄКТИ СУЗІРʼЯ :

ЛЕБІДЬ Х-1 — перша з відомих чорних дір;

ЕКЗОПЛАНЕТИ- сузірʼя містить зірки, що мають загалом понад сто відомих планет. Це більше, ніж у будь-якому іншому сузір'ї. Так трапилося тому, що саме в напрямку Лебедя космічний телескоп «Кеплер», шукав екзопланети.

ТУМАННІСТЬ ВУАЛЬ - це видима частина, залишку наднової, що утворився приблизно 10 000 років тому, в результаті смерті масивної зірки. Зірка-прародителька туманності «Вуаль» була у 20 разів більше Сонця, відведений їй життєвий шлях, закінчився відносно швидко, для зірки вона померла молодою, закінчивши своє життя катастрофічним викидом енергії. Ударні хвилі й уламки наднової створили тонкий візерунок іонізованого газу, дивовижну астрономічну красу - туманність Вуаль.


NASA

Феоктісов - «Велика енциклопедія астрономії» Wikipedia Карпенко Ю. - «Довідник любителя астрономії» Річард Хінклі Аллен - «Зірки. Легенди та наукові факти про походження астрономічних імен» Світський - «Під куполом зіркового неба» App Night sky Д. Корнеліус - «Зіркове небо» unian.ua «Енциклопедія космосу» - Пегас

Sort:  

Hello.

We would appreciate it if you could avoid copying and pasting or cross-posting content from external sources (full or partial texts, video links, art, etc.).

Thank you.

If you believe this comment is in error, please contact us in #appeals in Discord.