Холдеї, Шамаш (ШМШ) = УТУ

in Team Ukraine4 months ago

Халде́ї (аккад. māt Kaldu, арам. 𐡂𐡋𐡃𐡅, греч. Χαλδαίοι) - семітські племена, що мешкали на півдні Месопотамії, в області усть рік Тигра та Євфрату на північно-західному березі Перської затоки з кінця X до IV століття до н. е.

Халде́ї вели боротьбу з Ассирією за володіння Вавилоном. У 626-536 pp. до н. е. у Вавилоні правила халдейська династія, що заснувала Нововавилонське царство.

image.png

Солярний символ Шамаша, що розміщується на штандартах з часів Аккада

image.png

image.png

Більш чітке зображення символу влади у правій руці.

Аккад (аккад. Māt Akkadim; шум. kurA.GA.DÈki; івр. אַכַּד‎, Akkad) — держава, що існувала в XXIV — XXII століттях до н. е., а також прадавня область в середній частині Месопотамії, на території сучасного Іраку. Столиця — місто Аккад (шумер. Агаде). Була найбільшою державою свого часу.

Шамаш він же Уту - за віруваннями стародавніх шумерів був богом сонця та тепла. Шамаш (аккад., «сонце»; загальносемітське у тому значенні - шамс, шапс), в шумеро-аккадской міфології сонячний бог, син бога місяця Нанни (аккад. син), брат Інанни (Іштар). Дружина його – шумерська Шенірда (або Суданга), аккадська Айя (має постійний епітет «Айя – наречена»), посол – Бунене.

В щоденній мандрівці по небу Уту-Шамаш ввечері ховається, а вранці знову виходить з-за гір (за аккадською традицією, з-за гір Машу). Зазвичай цей вихід йому відкривають два боги-стражі. Вночі Уту-Шамаш подорожує підземним світом, приносячи мерцям світло, питво, їжу (його аккадський епітет — «сонце мертвих душ»). Як божество всевидючого світла Уту-Шамаш — суддя, хранитель справедливості та правди. Вже з періоду Фари (26 в. До н. е..) Відзначені імена типу «У ту - мій суддя». Уту — також бог-захисник і представник оракулів.

Згубність, паляща спека сонячних променів асоціюються не з Уту = Шамашем, а з Нергалом або з Гибілом.

Уту - помічник, особистий бог-охоронець епічних героїв цієї династії. В аккадському міфі про Етан Шамаш - суддя, який допомагає змії помститися орлу за порушення клятви, але водночас і помічник Етани, який рятує орла.

P.s - самого міфу не зміг знайти.

В іконографії на рельєфах та в гліптиці особливо часто зображується вихід бога сонця з-за гір, а також суд Уту=Шамаша над різними міфічними істотами. Відмінні ознаки бога - промені за спиною та серпоподібний зубчастий ніж у руці.

Головні місця шанування Сіппар і Ларса. В обох містах його храми носили назву E-barra («Будинок сяйва»).

За традицією, Уту — засновник I династії Урука. Звідси — значущість ролі Уту в міфоепічній традиції Урука, зокрема він зустрічається в епосі про Гільгамеша.
Source:

Sort:  

Congratulations @motionup! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You distributed more than 9000 upvotes.
Your next target is to reach 10000 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out our last posts:

Our Hive Power Delegations to the October PUM Winners
Feedback from the November Hive Power Up Day
Hive Power Up Month Challenge - October 2023 Winners List