Дайджест новин за листопад

in Team Ukraine3 months ago

Головною подією листопада був реліз дистрибутива Fedora 39, також йому виповнилось 20 років. Всі інші новини не такі цікаві, але все ж може для когось будуть корисними.

Реліз браузера Firefox 120

Випуск отримав функцію копіювання посилання без відстеження сайту (знаходиться в контекстному меню). З'явилась опція глобального контролю конфіденційності, яка сповіщає вебсайти про те, що користувач не бажає щоб його дані були продані чи передані іншим. Також покращено захист від відбитків Fingerprinting.

Для режиму "картинка в картинці" реалізовано притягування до країв екрану при переміщенні та затиснутій клавіші Ctrl. Додано пару нових гарячих клавіш. В користувачів Убунту з'явилась можливість імпортувати дані із Chromium за умови, що обидві програми встановлені через snap.

Усунено помилки та вразливості.

Джерело: mozilla.org


З'явилась інформація про деякі деталі майбутнього оновлення elementary OS 8

Збірка буде створена на основі майбутньої Ubuntu 24.04 тому вийде не раніше весни 2024 року. Остаточної дати ще не визначено. Основною зміною буде перехід на Wayland за умовчанням, також продовжиться перехід на GTK4. Ще заплановані значні зміни у дизайні середовища Pantheon.

Джерело: 9to5linux.com


Реліз графічного середовища LXQt 1.4

Image Titleзображення linuxiac.com

Серед оновлень у файловий менеджер PCManFM-Qt з'явились можливості додавати команди терміналу та збереження двох-панельного вигляду при відновлені вкладок після закриття. Емулятор терміналу отримав підтримку звукових дзвінків та перемикання кнопок миші у стилі Putty. У переглядач зображень додано мінімальну підтримку кольорових просторів. Виправлено ряд старих помилок, покращено переклади.

Очевидно це останній випуск на основі Qt5, адже розробники вже почали роботу із Qt6.

Джерело: linuxiac.com


Оновлення редактора аудіо Audacity

Програма отримала новий інструмент Time Stretch для легшої зміни тривалості аудіодоріжки без впливу на висоту тону. Реалізовано нову сітку для бітів для вирівнювання кліпів за темпом і ритмом проекту. Оновлено вигляд вікна експорту, в якому об'єднано всі відповідні опції.

Джерело: omgubuntu.co.uk


Реліз 3D-редактора Blender 4.0

3D-редактор Blender 4.0
зображення blender.org

Багато удосконалень зроблено для Cycles: підтримка зв'язування світла і тіні, наведення контуру на глянцевих поверхнях, робота з Apple Metal AP, підвищено продуктивність. Реалізовано підтримку AMD RDNA2 та RDNA3 APU для бекенду HIP. Здійснено деякі покращення інтерфейсу та різноманітні оновлення для анімації та риґінгу. Наявність OpenGL 4.3 стало базовою мінімальною системною вимогою для роботи в Лінукс та macOS.

Реліз супроводжувався великою Ddos атакою на головний сайт програми.

Джерело: blender.org


Представлено графічне середовище Cinnamon 6.0

графічне середовище Cinnamon 6.0
зображення linuxiac.com

Головна новинка — експериментальна підтримка роботи Wayland. Оновлено звуковий аплет та редактор меню. Удосконалено систему управління жестами. Розширено функціонал програвача Hypnotix. Реалізовано підтримку зображень у форматі AVIF. Здійснено роботу над виправленням помилок і стабільністю.

Свіжа версія стільниці очікується вже у Linux Mint 21.3, що запланований орієнтовно на Різдво.

Джерело: linuxiac.com


Red Hat відмовляється від Xorg

Компанія повідомила про намір завершити підтримку графічного сервера Xorg починаючи із наступної гілки дистрибутива Red Hat Enterprise Linux 10.

Таке рішення пов'язано з тим, що система X11(Xorg) вже існує більше 30 років і підтримувати її паралельно із розвитком Wayland забирає багато ресурсів. Видалення цього застарілого хоч і робочого компоненту дозволить розробникам більше сконцентрувати зусилля на сучасній та актуальній технології. Можливість запуску програм, що не перенесені на Wayland залишиться.

Підтримка Xorg у гілці RHEL 9 відбуватиметься до моменту її закриття.

Джерело: redhat.com

Також у листопаді:

Оновлення програми для стрімерів OBS Studio 30.0

Реліз операційної системи FreeBSD 14.0

Нова стабільна версія прибиральника BleachBit 4.6

Нові випуски дистрибутивів RHEL та його форків RockyLinux, AlmaLinux та Euro Linux

Ядро 6.6 матиме трирічний LTS статус

Вийшла нова мажорна версія утиліт для роботи з мультимедія FFmpeg 6.1 ‘Heaviside’

Оновлення медіаконвертера HandBrake 1.7 із впровадженням підтримки нових кодеків та покращенням продуктивності та інтерфейсу.

Реліз редактора Inkscape 1.3.1 із чималою кількістю покращень. Проекту виповнилось 20 років.

Sort:  

Post manually reviewed. 😊

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @prolinuxua.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more